Historyczne formy dachówek – eleganckie i zawsze modne

Historyczne formy dachówek – eleganckie i zawsze modne

Może trudno w to uwierzyć, ale wiele dachówek, których kształt został opracowany setki lat temu jest chętnie wykorzystywanych we współczesnym budownictwie. I nie chodzi tu wyłącznie o modernizację zabytków czy realizacje historyczne. Formy takie, jak: mnich-mniszka, karpiówka, esówka, marsylka oraz sercówka bardzo często wybierane są podczas budowy nowych domów utrzymanych w różnych stylach architektonicznych. Są bowiem synonimem wyjątkowej trwałości oraz ponadczasowego stylu. Zobaczcie!

Mnich-mniszka wprost ze średniowiecza na współczesny dach


Prezentowany wolnostojący dom z dużymi połaciami spadzistego dachu swoją wyjątkową estetykę zawdzięcza m.in. wykorzystaniu dachówki cementowej HEIDELBERG. To propozycja nawiązująca do historycznego wzoru mnich-mniszka. Przez wieki było to najbardziej popularne pokrycie stosowane w budowlach sakralnych, obronnych czy reprezentacyjnych, przeznaczone do krycia dachów stromych.

Formy mnich-mniszka należą do dachówek dwuczęściowych, wypukło-wklęsłych, w których elementy wklęsłe nakrywane były wypukłymi. W ofercie marki CREATON znajdziemy modele – ceramiczny MAXIMA czy cementowy HEIDELBERG – inspirowane tą tradycyjną formą. Produkowane są z najlepszych surowców pochodzenia naturalnego. 

Wyposażone zostały w rozwiązania doskonale odprowadzające wodę – trzy żebra czołowe w przypadku dachówki MAXIMA oraz zamek boczny ze szczeliną otwartą i podwójne zapory wodne w modelu HEIDELBERG.

Karpiówka – dachówka do zadań specjalnych


Skomplikowana struktura połaci dachu prezentowanego domu okazała się idealna dla zastosowania karpiówki KLASSIK. Jej historyczny kształt gwarantuje elegancki i ponadczasowy kształt powierzchni dachowej. Karpiówki – głównie ze względu na swoje niewielkie rozmiary – pozwalają na tworzenie na dachach stromych i o skomplikowanych połaciach dekoracyjnych linii przypominających rybią łuskę lub koronkę. Karpiówki nie mają zamków. Dlatego układa się je w dwóch warstwach z przesunięciem, tak aby górna dachówka osłaniała styk dwóch dolnych. Minimalny kąt nachylenia dachu dla karpiówki to 30º. 

Marka CREATON proponuje liczne rozwiązania w zakresie tego rodzaju dachówek. Wśród nich znajdziemy modele: KLASSIK, AMBIENTE, PROFIL, ANTIK, SAKRAL czy MANUFAKTUR. Wyróżniają się one szeroką paletą krojów, kolorów, a także powierzchni licowej (chropowate, gładkie, szczotkowane).

Esówki z Flandrii

Ciekawą stylistykę przedstawionej obok realizacji świetnie uzupełniają dachówki SINFONIE w kolorze czarnym. Wzorowane są one na tradycyjnym kształcie esówki. Nazywane są też holenderką i przypominają w przekroju leżącą literę „S”. 

Takie rozwiązanie zapewnia szczelność pokrycia i dobre odprowadzanie wody z dachu. Umożliwia też zmienną długość krycia, co jest szczególnie istotne przy wymianie starych pokryć. Eliminuje bowiem potrzebę przebijania istniejących łat oraz skraca czas i koszty remontu dachu.

Modele MELODIE i SINFONIE to połączenie wysokiej jakości i elastyczności w zakresie montażu. Perfekcyjna konstrukcja zamków umożliwia optymalne pokrywanie dachu przy zachowaniu maksymalnej tolerancji przesuwu. Dodatkowo SINFONIE wyróżnia się pod względem ekonomiczności. Jej zużycie wynosi 10,9 szt./m² – to ok. 30% mniej w stosunku do dachówek o małym formacie. Wśród esówek to wynik nie do pobicia.

Marsylki – dachówki zakładkowe

Niezwykły urok górskich chatek położonych w malowniczej dolinie idealnie podkreśla dach pokryty dachówką RATIO. Wzorowana jest ona na historycznych kształtach dachówki marsylki z dwoma pionowymi wyżłobieniami. Należy do grupy dachówek zakładkowych. Charakterystycznym elementem tego modelu są wyprofilowane zakładki na górnych i bocznych krawędziach. Tworzą one zamki, które ułatwiają dopasowanie dachówek podczas układania oraz uszczelniają miejsca połączeń.

Modele RAPIDO i RATIO to rozwiązania łączące tradycję klasycznej marsylki z nowoczesną technologią. Dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych i wykończeniach powierzchni. Pochodną marsylki jest dachówka sercówka, która od swego pierwowzoru zapożyczyła chociażby wielkość i kształt zamków. Na jej powierzchni wytłoczony jest wzór przypominający romb i stanowiący jej serce. 

Sercówką jest model HERZZIEGEL w kolorze klasycznej czerwieni. Jego kształt zapobiega osuwaniu się śniegu z połaci. 

Historia wykorzystania w architekturze dachówek wypalanych z gliny sięga kilku tysięcy lat. Bez wątpienia to jeden z najstarszych materiałów do krycia dachów. Wieki ich stosowania pozwoliły wykształcić się kilku rodzajom dachówek ceramicznych, które – jak widać – wciąż z powodzeniem znajdują zastosowanie w klasycznych i nowoczesnych realizacjach domów jednorodzinnych.

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACH SKOŚNY?

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACH SKOŚNY?


Każdy inwestor na etapie planowania budowy domu musi podjąć decyzję dotyczącą rodzaju i kształtu dachu. Wybrane rozwiązanie wpłynie nie tylko na wygląd całego domu, także na kwestie związane z jego odpornością na wiatr, izolację cieplną czy wewnętrznym klimatem budynku.

CERAMICZNE AKCESORIA DACHOWE – FUNKCJE I ZALETY

JAK ZBUDOWANA JEST DOBRA DACHÓWKA CERAMICZNA?

Solidny dach nad głową to bezpieczeństwo, skuteczna ochrona i element wpływający na wygląd całego budynku. Czy wiesz jak wybrać dobrą dachówkę ceramiczną, która sprawi, że dach będzie zachwycał przez długi czas?
Tylko produkt o wyróżniającej estetyce i przemyślanej budowie może cechować się świetnymi parametrami użytkowymi. 

CERAMICZNE AKCESORIA DACHOWE – FUNKCJE I ZALETY

CERAMICZNE AKCESORIA DACHOWE – FUNKCJE I ZALETY

Ceramiczne akcesoria dachowe są jednym z kluczowych elementów estetycznie wyglądającego dachu. Jeśli zdecydujemy się na pokrycie z dachówek ceramicznych, warto pamiętać, że tworzą go również elementy dodatkowe takie jak na przykład dachówki kształtowe, akcesoria funkcyjne i ozdobne, taśmy czy folie. 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.