Najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu

Najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku pod względem estetycznym. Jakie rozwiązania wykorzystać, aby dach naszego domu był ładny i trwały, a jego budowa przyjazna dla naszego portfela? Podpowiadamy! 

Im prościej, tym taniej

Kwestię wyceny pokrycia dachu naszego domu należy uwzględnić już na etapie projektu architektonicznego. Wpływ na ostateczną cenę z pewnością będzie miała m.in. powierzchnia połaci dachowej, a także jej kształt (np. dach dwuspadowy lub wielospadowy). Nie bez znaczenia będzie również liczba okien dachowych czy lukarn.

Wielkość dachu można bezpośrednio przełożyć na ilość potrzebnego materiału. W ten sposób oszacujemy koszt pokrycia. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste.

- Zdarzyć się może tak, że przełożenie powierzchni na koszt całości nie sprawdzi się. Większy powierzchniowo dach dwuspadowy – uważany za jeden z tańszych pod względem wykonania – będzie kosztować mniej od zdecydowanie skromniejszego powierzchniowo dachu wielospadowego – tłumaczy Jacek Maj, dekarz i doradca techniczny CREATON Polska.

Najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu - im prościej, tym taniej

Jak to możliwe? Warto wiedzieć, że dachy wielospadowe posiadają wiele połączeń połaci, dlatego mogą wymagać większej ilości materiału dodatkowego (np. gąsiorów czy taśm kalenicowych). Generują także spory odpad dachówki, który nierzadko zostanie wykorzystany jedynie częściowo.

Najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu - wybierz sprawdzone materiały

 Kolejną kwestią są tzw. kosze dachowe, czyli punkty styku schodzących się połaci. Te wymagają natomiast dodatkowych nakładów związanych z obróbką blaszaną. Wszystko to wpływa na ostateczną cenę robocizny. Prawdziwe jest zatem stwierdzenie, że prosty kształt dachu z pewnością wpłynie na zmniejszenie kosztów jego budowy. Wydatki ograniczymy także rezygnując – w miarę możliwości, np. z okien dachowych. Ich umieszczenie w połaci wpływa na konstrukcję dachu, a tym samym podwyższa cenę wykonania.

 

Wybierz sprawdzone materiały

Często pierwszą myślą inwestorów, jeśli chodzi o obniżenie kosztów ponoszonych przy budowie domu, jest wybór tańszych materiałów. Czy to dobry sposób na szukanie oszczędności?

- Oszczędzanie na materiale bez dostatecznej analizy parametrów produktów rzadko kiedy przynosi realne korzyści dla inwestora. A nawet jeśli uda mu się zaoszczędzić, to bardzo często jest to oszczędność krótkotrwała, ponieważ jej konsekwencją będzie np. konieczność przedwczesnych remontów – komentuje Jacek Maj.

Jak zatem oszczędzać rozsądnie? Wybierając materiały tańsze, ale wysokojakościowe, od sprawdzonych producentów. Warto pamiętać, że budujemy przecież na lata. Przykładem takiej oszczędności jest np. kupno dachówki uznanej firmy (np. CREATON Polska), ale zamiast droższej dachówki płaskiej możemy zdecydować się na tańszą, np. falistą. Dobrym wyborem będzie także wysokiej jakości dachówka cementowa (np. marki CREATON). Dachówki ceramiczne marki CREATON posiadają gwarancję aż do 50 lat, natomiast cementowe do 30 lat zgodnie z warunkami podanymi na www.creaton.pl. 

Na ostateczny koszt budowy dachu będzie miało wpływ także określenie dokładnej ilości potrzebnego materiału. Podczas szacowania warto skorzystać z katalogów producenta, w których znajdziemy informację o średnich wartościach zapotrzebowania. W przypadku marki CREATON znajdziemy ją w „Podręczniku dekarza” lub na stronie internetowej www.creaton.pl. Dane te podane są dla każdego modelu dachówki z oferty firmy.

Gdzie nie warto szukać oszczędności?

Wspomnieliśmy, że koszt wykonania dachu powinniśmy szacować już w fazie projektu domu, a dobrym sposobem na racjonalizację budżetu będzie np. wybór dachu dwuspadowego. Mówiliśmy także o jakościowych zamiennikach i właściwym obliczeniu zużycia materiału. Na czym jednak zdecydowanie nie należy oszczędzać?

Z pewnością nie warto kupować tańszych, nieoryginalnych akcesoriów, np. klamer do dachówek. Często powodują one nieestetyczne ułożenie dachówki, co widać szczególnie w przypadku modeli płaskich. 

Podobnie nie oszczędzajmy na membranie wstępnego krycia, która źle dobrana może powodować przecieki związane np. z przetarciem już na etapie montażu. To samo dotyczy stopni i ław kominiarskich, czy taśm kalenicowych – modele słabej jakości negatywnie wpłyną na trwałość i bezawaryjność całej konstrukcji dachu.

O powodzeniu całej inwestycji zdecyduje również przemyślany wybór firmy dekarskiej. Usługi tańszych wykonawców, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, mogą okazać się kosztowne w przyszłości, gdyż dach będzie wymagać częstych napraw i uzupełnień.

Najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu - gdzie nie warto szukać oszczędności?

Budowa dachu wymarzonego domu to znaczący wydatek w całej inwestycji. Pamiętajmy jednak, że to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, który będzie chronił budynek przez długie lata. Optymalizacja kosztów powstania dachu wymaga wiedzy – łatwo bowiem o decyzje, których konsekwencje mogą w przyszłości zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. Dobrym pomysłem będzie z pewnością skorzystanie z pomocy specjalistów i wybór sprawdzonych rozwiązań.

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.