Jak montowane są gąsiory?
W przypadku dachówek ceramicznych jednym ze sposobów montowania, jaki może zastosować dekarz, jest wykorzystanie specjalnego systemu FIRSTFIX. Znacząco usprawnia i ułatwia on pracę, zwiększając efektywność montażu. Przy użyciu FIRSTFIX nie trzeba stosować łaty kalenicowej, wsporników ani taśm uszczelniających. Najważniejszą kwestią jest wybór takiej metody montażu gąsiora, która przełoży się zarówno na atrakcyjną estetykę, jak i wysoką odporność na działanie deszczu oraz wiatru.
Przez znajdujące się pod gąsiorami szczeliny w dachu wywiewane jest wilgotne powietrze, które całą dobę gromadzi się w naszych domach. Aby proces ten przebiegał prawidłowo, przestrzeń służąca za ujście pary wodnej, musi być zabezpieczona przed deszczem, śniegiem, wiatrem oraz różnego rodzaju zabrudzeniami. Pierwszą barierę dla wszystkich tych zagrożeń stanowią gąsiory. Właściwe ich zamocowanie sprawi, iż wilgotne powietrze znajdzie ujście na zewnątrz. Wewnętrzna część dachu pozostanie osłonięta przed działaniem pogody oraz innymi, niekorzystnymi czynnikami.
Gąsiory są dobrze widocznym elementem pokrycia – dlatego ważna jest również ich estetyka. Pod kątem kolorystyki oraz materiału dobiera się je do całości pokrycia. Podobnie jak w przypadku dachówek, gąsiory mogą być więc ceramiczne lub cementowe oraz posiadać różne barwy i powierzchnie.