Dobra taśma podgąsiorowa - CREAROLL CREATON

Dobra taśma podgąsiorowa - trwała ochrona kalenicy i naroży dachu

Do miejsc najbardziej narażonych na negatywny wpływ warunków atmosferycznych należą kalenica oraz naroża dachu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej taśmy podgąsiorowej oraz poprawne zamontowanie jej na połaci przez dekarza. Na co należy zwrócić uwagę wybierając taśmę podgąsiorową, aby mieć pewność, że zyskamy dobry dach na lata?
 

Jaką funkcję pełni taśma podgąsiorowa?

Kalenica to krawędź dachu, powstała na miejscu styku dwóch połaci. Pokrywa się ją specjalnym rodzajem dachówek zwanych gąsiorem. Odgrywa ona także kluczową rolę przy wentylacji całego dachu. To przez nią wywiewane jest wilgotne powietrze spod pokrycia. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie kalenicy pod tym kątem, zabezpiecza się ją specjalnymi taśmami.

Pełnią one dwojaką funkcję. Po pierwsze – chronią dach przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Zabezpieczają na przykład przed przedostawaniem się wody opadowej, śniegu lub kurzu pod połać. Po drugie – umożliwiają jego prawidłową wentylację.

Jaką funkcję pełni taśma podgąsiorowa?

Dlaczego warto zainwestować w jakość? 

Choć w kontekście remontu lub budowy domu taśma podgąsiorowa wydawać się może detalem, to jednak nie powinniśmy bagatelizować jej znaczenia. Jak już bowiem zaznaczyliśmy, jest ona elementem, od którego bezpośrednio zależy wentylacja dachu. Ważne, aby proces ten przebiegał prawidłowo, dzięki czemu cała konstrukcja nie będzie narażona na niszczące działanie wilgoci. 

Brak odpowiedniej wentylacji nie tylko zmniejszy komfort mieszkańców domu, ale finalnie może zagrozić nawet ich bezpieczeństwu. Wybierając taśmę podgąsiorową dobrej jakości unikniemy tych problemów, zapewniając właściwy obieg powietrza oraz pełną szczelność dachu. Dodatkowo ochronimy go przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, znacząco wydłużając jego żywotność. Potencjalne oszczędności przy zakupie taśmy podgąsiorowej są bardzo krótkoterminowe, a tym samym nieopłacalne. 

Tylko zakup rozwiązań od renomowanych, doświadczonych producentów pozwoli uniknąć kosztownych napraw w przyszłości – co jest kluczowe przy inwestycjach mających służyć nam przez wiele lat, takich jak dach.

Czym cechuje się dobra taśma podgąsiorowa?

Czym cechuje się dobra taśma podgąsiorowa?


Oferowane na polskim rynku taśmy podgąsiorowe znacznie różnią się pod względem jakości oraz parametrów technicznych. Wynika to głównie z tego, że nie istnieje tzw. norma zharmonizowana, określająca dokładnie wymagania, które muszą spełnić produkty oferowane w ramach tej kategorii. Najbardziej restrykcyjna jest norma brytyjska BS 8612.

To sprawia, że jej wymagania spełniają wyłącznie najlepsze na rynku produkty. Warto więc sprawdzić zgodność wybranej taśmy z tą normą. Dokonując zakupu, powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na kilka cech produktu. Dobra taśma podgąsiorowa powinna być:

 • Estetyczna

Sprawdźmy z jakiego materiału została wykonana taśma. Dobry materiał to gwarancja trwałości i estetycznego wyglądu. Nawet po upływie dłuższego czasu warunki atmosferyczne nie wpłyną negatywnie na jej wygląd. 

Zwykle taśmy wykonane są z odpowiedniej włókniny w po-łączeniu z jednostronnie lub dwustronnie malowanym aluminium.

Ważny jest sposób łączenia tych elementów. Najczęściej jest to szycie i pasek kleju (2-3 mm) lub estetyczne połączenie szerokim na 8 mm paskiem trwałego kleju. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej odporne na rozciąganie. Nie ogranicza elastyczności produktu.

Taśmy dostępne są na rynku w rolkach o długości nawet 5 m. Ważna jest również ich szerokość. Ta w większości dostępnych rozwiązań mieści się w przedziale 280-310 mm. Szeroka taśma jest szczególnie pożądana w przypadku dachówek wielkoformatowych o rozbudowanych, szczelnych zamkach. 

Wariant szeroki daje możliwość najlepszego (estetycznego i szczelnego) dopasowania do formatu dużej dachówki. Przykładem może być taśma CREAROLL z oferty marki CREATON o szerokości 390 mm, która idealnie sprawdzi się przy dachówkach w formacie XXL, np. SIMPLA lub TITANIA. Warto zwrócić uwagę na ofertę kolorystyczną. Dostępność różnych wariantów zgodnych z paletą RAL umożliwia zachowanie spójności kolorystycznej całego dachu. Zastosowana farba powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych (lakier utwardzany UV).

 • Funkcjonalna

  Funkcjonalność taśmy podgąsiorowej polega, jak zostało to już omówione, na umożliwieniu skutecznej wentylacji wlotowej i wylotowej w obrębie części dachu skośnego. Średni wynik przekroju wentylacyjnego oferowanych na rynku taśm wynosi 150cm2/mb. Najlepsze, dostępne produkty oferują aż o 10% większą zdolność wentylacji w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. W przypadku oferowanej przez CREATON taśmy CREAROLL wentylacja wynosi 165 cm2/mb.

Dobra taśma podgąsiorowa powinna również całkowicie chronić konstrukcję dachową przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń pod połać. Jest odporna na starzenie, promieniowanie UV oraz na wysokie i niskie temperatury – również jej część środkowa i klej butylowy. 

 • Łatwa w montażu

  Na łatwość montażu wpływa przede wszystkim elastyczność produktu. Dzięki tej właściwości pracujący na połaci dekarz ma możliwość idealnego dopasowania taśmy do kształtu dachówki i jej zamków. Liczy się tutaj również jej rozciągliwość oraz odporność materiału, z którego została wykonana na pękanie i łamanie.

  Najlepsze taśmy zapewniają aż 25-50% rozciągliwości podczas prac dekarskich. Równie ważny jest przewidziany przez producenta sposób przyklejenia taśmy do połaci. Doskonale sprawdza się tu klej butylowy, który na połaci wykonanej z dachówek ceramicznych i cementowych tworzy z nimi trwałe połączenie.

  Im szersze paski klejące, tym większa pewność, że uzyskamy szczelne połączenie, w najlepszym przypadku mogą one wynosić nawet 30 mm szerokości, a w najgorszym 10 mm. 
  To jest szczególnie ważne dla zapewnienia optymalnej przyczepności na różnych powierzchniach dachówek.
Dobra taśma podgąsiorowa – łatwa w montażu

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE MEMBRANY DACHOWEJ?

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE MEMBRANY DACHOWEJ?

Solidny dach stanowi zwieńczenie komfortowego, bezpiecznego domu. To właśnie on w dużej mierze odpowiada za ochronę naszego domu przed wilgocią oraz zbyt wysokimi lub niskimi temperaturami. Ten element konstrukcji jest szczególnie narażony na wiatr, deszcz oraz inne zjawiska atmosferyczne. 

SYSTEM BEZPIECZNEJ KOMUNIKACJI DACHOWEJ

WYBIERAMY SYSTEM BEZPIECZNEJ KOMUNIKACJI DACHOWEJ

Kominki dachowe są istotną częścią systemu wentylacji pomieszczeń lub odpowietrzania instalacji sanitarnych w domu. 

Odpowiednio zaprojektowany pozwala uniknąć najbardziej dotkliwych problemów, jakie może powodować długo utrzymująca się wilgoć. 

DACHÓWKA CERAMICZNA CZY CEMENTOWA – KTÓRĄ DACHÓWKĘ WYBRAĆ?

DACHÓWKA CERAMICZNA CZY CEMENTOWA – KTÓRĄ DACHÓWKĘ WYBRAĆ?

Kiedy stajemy przed decyzją dotyczącą zakupu materiału na pokrycie dachowe, myślimy o tym, że ma ono być przede wszystkim wytrzymałe, bezpieczne i oczywiście estetyczne. 
Dachówki ceramiczne czy cementowe, które będą lepsze? 
 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.