Dlaczego warto zastosować kalenicę wentylowaną na dachu?

Dlaczego warto zastosować kalenicę wentylowaną na dachu?

Wilgoć gromadząca się pod dachem doprowadzić może do wielu niepożądanych skutków. Często brak odpowiedniej wentylacji wpływa na skrócenie żywotności całego pokrycia. Ma ona także niekorzystny wpływa na komfort mieszkańców. Możemy temu zaradzić poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Jednym z nich jest ceramiczna kalenica wentylowana marki CREATON.


WILGOĆ – ZAGROŻENIE DLA DACHU I ZDROWIA MIESZKAŃCÓW

W naszych domach przez całą dobę wytwarza się para wodna. Odpowiadają za to codzienne czynności takie jak pranie czy zmywanie naczyń.

Produkujemy ją także my sami. Jest to w pełni naturalny proces. W momencie, gdy para dostanie się pod dach i nie ma możliwości ujścia – skrapla się. Powstała w ten sposób wilgoć sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Może też niekorzystnie wpłynąć na właściwości warstwy termoizolacyjnej i elementów konstrukcji. Znacząco skrócić ich trwałość.

Ceramiczna kalenica wentylowana marki CREATON.
Budowa kalenicy wentylowanej marki CREATON

BUDOWA KALENICY WENTYLOWANEJ MARKI CREATON

Kalenica to szczególny rodzaj zwieńczenia najwyższej krawędzi dachu. Utworzona jest na przecięciu dwóch nachylonych połaci. Rozwiązanie marki CREATON polega na zastosowaniu w tym miejscu opatentowanego systemu, który ma za zadanie zapewnienie skutecznej wentylacji konstrukcji dachowej.

Cały system tworzy kilka perfekcyjnie współgrających ze sobą elementów:

1. Dachówka kalenicowa wentylacyjna boczna.

2. Dachówka kalenicowa wentylacyjna.

3. Zaślepka gąsiora początkowa/końcowa ceramiczna.

4. Gąsior podstawowy.

5. Gąsiory mocowane “na sucho” przy pomocy opatentowanego systemu FIRSTFIX. W jego skład wchodzą klamry gąsiora wykonane ze stali szlachetnej.

6. Druty montażowe.

7. Zestawy zaciskowe.

System nie wymaga stosowania dodatkowych taśm, wsporników czy łaty kalenicowej. Cały proces instalacji przebiega szybko i precyzyjnie. Elementy tworzące w pełni ceramiczną kalenicę są dopasowane pod względem formy i koloru do dachówek połaciowych. Każdy z dostępnych w ofercie modeli posiada dedykowane dla siebie rozwiązanie. Dlatego cały system wyróżnia się również pod względem estetyki.

JAK DZIAŁA KALENICA WENTYLOWANA

Kalenica wentylowana wykorzystuje naturalny ciąg powietrza. Powstaje on pomiędzy otworami wlotowymi umieszczonymi w okapie a wylotowymi w kalenicy. Skrajnie umieszczone dachówki wentylacyjne usuwają z wnętrza domu nadmiar wilgoci. Za zjawisko to odpowiada różnica poziomów ich ulokowania, wiatr oraz nagrzewanie się dachu.

Powierzchnia przekroju wylotu powietrza wynosi do 230 cm2 na odcinku 1 mb kalenicy. To według normy DIN 4108 jest wystarczające na połaci o długości krokwi aż do 23 m. Prawidłowa cyrkulacja powietrza to nie tylko zabezpieczenie przed zgubnymi skutkami wilgoci.

Dachówki kalenicowe wentylacyjne skutecznie chronią przed przenikaniem deszczu każdą połać. Dotyczy to zarówno tych o dużym, jak i o małym kącie nachylenia. 

Woda nie wnika pod połać również przy silnym wietrze, co zapewnia doskonałą ochronę konstrukcji nośnej przed wilgocią. 

Jak działa kalenica wentylowana

Stosując tego typu wentylację wydłużymy żywotność całego pokrycia i tym samym zapewnimy sobie spokój na wiele lat. Nie ma potrzeby wykonywania w przyszłości kosztownych prac konserwacyjnych. Kalenica wentylacyjna to rozwiązanie trwałe i niezawodne. Pozwoli nam cieszyć się długoletnim, bezawaryjnym użytkowaniem dachu.

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

DOBRA TAŚMA PODGĄSIOROWA - TRWAŁA OCHRONA KALENICY I NAROŻY DACHU

Do miejsc najbardziej narażonych na negatywny wpływ warunków atmosferycznych należą kalenica oraz naroża dachu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej taśmy podgąsiorowej oraz poprawne zamontowanie jej na połaci przez dekarza. Na co należy zwrócić uwagę wybierając taśmę podgąsiorową, aby mieć pewność, że zyskamy dobry dach na lata?

WYBIERAMY SYSTEM BEZPIECZNEJ KOMUNIKACJI DACHOWEJ

Kominki dachowe są istotną częścią systemu wentylacji pomieszczeń lub odpowietrzania instalacji sanitarnych w domu. 

Odpowiednio zaprojektowany pozwala uniknąć najbardziej dotkliwych problemów, jakie może powodować długo utrzymująca się wilgoć. 

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE MEMBRANY DACHOWEJ?

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE MEMBRANY DACHOWEJ?

Solidny dach stanowi zwieńczenie komfortowego, bezpiecznego domu. To właśnie on w dużej mierze odpowiada za ochronę naszego domu przed wilgocią oraz zbyt wysokimi lub niskimi temperaturami. Ten element konstrukcji jest szczególnie narażony na wiatr, deszcz oraz inne zjawiska atmosferyczne. 
 

 

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż 249 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.