Ekspert radzi: Poprawny montaż kosza dachowego

Ekspert radzi: Poprawny montaż kosza dachowego

Kosz dachowy, nazywany również rynną koszową, to ważny element konstrukcji dachów o złożonej architekturze. Jest miejscem styku połaci schodzących się pod kątem mniejszym niż 180°. Wklęsła przestrzeń kosza dachowego bywa szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych – zwłaszcza spływającego deszczu. Dlatego też montaż tego elementu wymaga szczególnej uwagi i precyzji.

Zadaniem kosza dachowego jest odprowadzenie wody opadowej z dwóch sąsiadujących ze sobą połaci dachu. Ze względu na jego kształt, w utworzonym zagłębieniu łatwo gromadzi się i zalega śnieg. Kosz dachowy jest więc stale narażony na kontakt z wilgocią. Prawidłowy montaż tego elementu uniemożliwia jednak przedostanie się wody pod połać dachu, co mogłoby skutkować uszkodzeniem jego konstrukcji, zamoknięciem warstw izolacji termicznej oraz powstaniem zacieków wewnątrz budynku.

Najpopularniejszym rodzajem kosza dachowego, stosowanym w budownictwie mieszkaniowym (domach jednorodzinnych), jest kosz blaszany. Aby prawidłowo spełniał on swoją funkcję, musi zostać poprawnie zamontowany. Wymaga to w pierwszej kolejności odpowiedniego przygotowania podłoża. Zaleca się wyłożenie przestrzeni pod koszem dachowym podwójną warstwą materiału wstępnego krycia, na przykład membraną dachową marki CREATON

Kosz dachowy, nazywany jest również rynną koszową
Poprawny montaż kosza dachowego

Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza ryzyko powstania przecieków. Jest to szczególnie ważne podczas intensywnych opadów lub w okresie zalegania dużych ilości śniegu. W tych okolicznościach woda nie jest w stanie swobodnie spłynąć do rynny, cofa się i może trafić pod połać.

Blaszany element rynny koszowej należy montować w sposób umożliwiający swobodny spływ wody od kalenicy w kierunku okapu – w osi połączenia połaci. W tym celu używamy haftr, czyli specjalnych uchwytów, zwanych też żabkami lub łapkami. Kategorycznie nie należy stosować gwoździ czy wkrętów przewiercanych bezpośrednio przez blachę koszową do łaty. Jej przedziurawienie może spowodować przeciekanie, a w konsekwencji zawilgocenie i uszkodzenie dachu, wymagające kosztownych napraw.

Na prawidłowo zamocowane elementy blaszane nakładane są dachówki ceramiczne lub cementowe. Muszą one zostać jednak docięte pod odpowiednim kątem, tak aby odpowiadał on kątowi ułożenia kosza dachowego. W trakcie tej czynności kluczowe jest zachowanie linii prostych. Ponieważ rynna koszowa to eksponowana część dachu, wszelkie niedociągnięcia mogą skutkować nieestetycznym wyglądem połaci. Należy również pamiętać o tym, aby linia cięcia dachówek wchodzących w światło kosza była odsunięta od osi kosza o min 5 centymetrów – umożliwi to swobodny niezakłócony spływ wody opadowej.

Mniejsze elementy mocujemy na specjalnych klamrach przeznaczonych do dachówek ciętych. Można je również – po wcześniejszym nawierceniu – przymocować do łat za pomocą specjalnego drutu dekarskiego ze stali szlachetnej. 

W celu uszczelnienia miejsca połączenia połaci stosuje się specjalny klin piankowy. Wkleja się go na powierzchnię kosza, pod linią dachówek ciętych, tak aby pozostał niewidoczny. Takie rozwiązanie skutecznie zabezpiecza łączenie, uniemożliwiając dostanie się pod połać śniegu oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Rynna koszowa jest niezwykle ważnym elementem składowym pokrycia dachowego. Od jej starannego i poprawnego wykonania zależy nie tylko szczelność miejsca styku połaci, ale także estetyka całego dachu.

Poprawny montaż kosza dachowego

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

JAKIE ZNACZENIE MA TOLERANCJA ROZSTAWU ŁAT?

JAKIE ZNACZENIE MA TOLERANCJA ROZSTAWU ŁAT?
 

Rozstaw łat to jeden z najważniejszych parametrów technicznych każdej dachówki. To na jego podstawie dekarz jest w stanie prawidłowo rozmierzyć łaty niezbędne do montażu dachówki, a także ustalić ile jej rzędów będzie potrzebne na daną połać.
 

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACH SKOŚNY?

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACH SKOŚNY?


Każdy inwestor na etapie planowania budowy domu musi podjąć decyzję dotyczącą rodzaju i kształtu dachu. Wybrane rozwiązanie wpłynie nie tylko na wygląd całego domu, także na kwestie związane z jego odpornością na wiatr, izolację cieplną czy wewnętrznym klimatem budynku.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE MEMBRANY DACHOWEJ?

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE MEMBRANY DACHOWEJ?

Solidny dach stanowi zwieńczenie komfortowego, bezpiecznego domu. To właśnie on w dużej mierze odpowiada za ochronę naszego domu przed wilgocią oraz zbyt wysokimi lub niskimi temperaturami. Ten element konstrukcji jest szczególnie narażony na wiatr, deszcz oraz inne zjawiska atmosferyczne. 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.