Jakie znaczenie ma tolerancja rozstawu łat?

Jakie znaczenie ma tolerancja rozstawu łat?

Rozstaw łat to jeden z najważniejszych parametrów technicznych każdej dachówki. To na jego podstawie dekarz jest w stanie prawidłowo rozmierzyć łaty niezbędne do montażu dachówki, a także ustalić ile jej rzędów będzie potrzebne na daną połać. Parametr ten powiązany jest bezpośrednio z formatem dachówki i zmienia się wraz z nim.

Tolerancja rozstawu łat informuje nas o dopuszczalnej różnicy pomiędzy rozstawem minimalnym (w którym zagęszczenie dachówek będzie największe), a maksymalnym (w którym będzie najmniejsze).

Im tolerancja rozstawu jest większa, tym dany model jest bardziej uniwersalny – łatwiej można dopasować go do dachów o różnej długości. Parametr ten ma więc szczególne znaczenie w przypadku konstrukcji o skomplikowanej budowie oraz podczas renowacji połaci. Wykorzystując dachówki o dużej tolerancji rozstawu łat unikniemy konieczności ich docinania.

Tolerancja wynosi zazwyczaj od 10 do 30 mm dla jednej dachówki. Istnieją jednak modele (np. wielkoformatowa dachówka TITANIA), w których jest ona większa. Dodatkowo warto zaznaczyć, iż dachówki marki CREATON wyposażone zostały w zamki boczne o specjalnej konstrukcji, które nawet przy maksymalnym rozstawie pozostają szczelne.

Jakie znaczenie ma tolerancja rozstawu łat?

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

DACHÓWKI CERAMICZNE NA DACHY O NACHYLENIU POŁACI OD 7°

DACHÓWKI CERAMICZNE NA DACHY O NACHYLENIU POŁACI OD 7°


Mały kąt nachylenia dachu znacząco ogranicza wybór pokrycia. Na płaskich lub tych o kącie nachylenia wynoszącym zaledwie 12° sprawdzają się głównie papa, blacha lub dach zielony. Ale nie tylko! Na prawie płaskiej połaci można także zastosować cenione i ponadczasowe dachówki ceramiczne.

 

LEPSZA DACHÓWKA MAŁA CZY WIELKOFORMATOWA?

LEPSZA DACHÓWKA MAŁA CZY WIELKOFORMATOWA?


Wybór - mała czy wielkoformatowa dachówka ceramiczna – będzie miał wpływ nie tylko na walory użytkowe pokrycia dachu, ale również na estetykę całego budynku. 
Wybrany przez nas format dachówki musi spełniać nasze oczekiwania oraz powinien komponować się z elewacją i otoczeniem domu. Do niezwykle ważnych kryteriów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie dachówek, należą również kształt oraz kolor.  

CERAMICZNA HOLENDERKA PŁASKA – DACHÓWKA, KTÓRA JEST ZAWSZE NA CZASIE

CERAMICZNA HOLENDERKA PŁASKA – DACHÓWKA, KTÓRA JEST ZAWSZE NA CZASIE
 

Ceramiczna holenderka płaska to dachówka o uniwersalnym, klasycznym kształcie. Model ten dostępny jest w wielu różnych rozmiarach oraz kolorach. Dzięki temu znakomicie sprawdza się na niemal każdej połaci oraz typie dachu. Holenderka płaska ze względu na swoje liczne zalety jest rozwiązaniem niezwykle popularnym i często sugerowanym przez biura architektoniczne w gotowych projektach.


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.