Jakie znaczenie ma tolerancja rozstawu łat?

Jakie znaczenie ma tolerancja rozstawu łat?

Rozstaw łat to jeden z najważniejszych parametrów technicznych każdej dachówki. To na jego podstawie dekarz jest w stanie prawidłowo rozmierzyć łaty niezbędne do montażu dachówki, a także ustalić ile jej rzędów będzie potrzebne na daną połać. Parametr ten powiązany jest bezpośrednio z formatem dachówki i zmienia się wraz z nim.

Tolerancja rozstawu łat informuje nas o dopuszczalnej różnicy pomiędzy rozstawem minimalnym (w którym zagęszczenie dachówek będzie największe), a maksymalnym (w którym będzie najmniejsze).

Im tolerancja rozstawu jest większa, tym dany model jest bardziej uniwersalny – łatwiej można dopasować go do dachów o różnej długości. Parametr ten ma więc szczególne znaczenie w przypadku konstrukcji o skomplikowanej budowie oraz podczas renowacji połaci. Wykorzystując dachówki o dużej tolerancji rozstawu łat unikniemy konieczności ich docinania.

Tolerancja wynosi zazwyczaj od 10 do 30 mm dla jednej dachówki. Istnieją jednak modele (np. wielkoformatowa dachówka TITANIA), w których jest ona większa. Dodatkowo warto zaznaczyć, iż dachówki marki CREATON wyposażone zostały w zamki boczne o specjalnej konstrukcji, które nawet przy maksymalnym rozstawie pozostają szczelne.

Jakie znaczenie ma tolerancja rozstawu łat?

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz E-book 
Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej. 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów.

 

Czytaj również

DACHÓWKI CERAMICZNE NA DACHY O NACHYLENIU POŁACI OD 7°

DACHÓWKI CERAMICZNE NA DACHY O NACHYLENIU POŁACI OD 7°


Mały kąt nachylenia dachu znacząco ogranicza wybór pokrycia. Na płaskich lub tych o kącie nachylenia wynoszącym zaledwie 12° sprawdzają się głównie papa, blacha lub dach zielony. Ale nie tylko! Na prawie płaskiej połaci można także zastosować cenione i ponadczasowe dachówki ceramiczne.

 

LEPSZA DACHÓWKA MAŁA CZY WIELKOFORMATOWA?

LEPSZA DACHÓWKA MAŁA CZY WIELKOFORMATOWA?


Wybór - mała czy wielkoformatowa dachówka ceramiczna – będzie miał wpływ nie tylko na walory użytkowe pokrycia dachu, ale również na estetykę całego budynku. 
Wybrany przez nas format dachówki musi spełniać nasze oczekiwania oraz powinien komponować się z elewacją i otoczeniem domu. Do niezwykle ważnych kryteriów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie dachówek, należą również kształt oraz kolor.  

CERAMICZNA HOLENDERKA PŁASKA – DACHÓWKA, KTÓRA JEST ZAWSZE NA CZASIE

CERAMICZNA HOLENDERKA PŁASKA – DACHÓWKA, KTÓRA JEST ZAWSZE NA CZASIE
 

Ceramiczna holenderka płaska to dachówka o uniwersalnym, klasycznym kształcie. Model ten dostępny jest w wielu różnych rozmiarach oraz kolorach. Dzięki temu znakomicie sprawdza się na niemal każdej połaci oraz typie dachu. Holenderka płaska ze względu na swoje liczne zalety jest rozwiązaniem niezwykle popularnym i często sugerowanym przez biura architektoniczne w gotowych projektach.

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.