Dachówki ceramiczne na dachy o nachyleniu połaci od 7°

Dachówki ceramiczne na dachy o nachyleniu połaci od 7°

Mały kąt nachylenia dachu znacząco ogranicza wybór pokrycia. Na płaskich lub tych o kącie nachylenia wynoszącym zaledwie 12° sprawdzają się głównie papa, blacha lub dach zielony. Ale nie tylko! Na prawie płaskiej połaci można także zastosować cenione i ponadczasowe dachówki ceramiczne. Są to specjalnie zaprojektowane na dachy o nachyleniu połaci od 7°, i wyróżniające się pod tym względem na rynku, dachówki marki CREATON – PREMION, FUTURA i SINFONIE.

Statystyki pokazują, że najbardziej cenionym przez inwestorów pokryciem dachowym są nieustająco dachówki ceramiczne. Ten klasyczny materiał, doceniany ze względu na trwałość i estetykę, polecany jest przez większość producentów na dachy o kącie nachylenia 16-45o. Oznacza to, że w przypadku takiego dachu pokrycie można stosować bez dodatkowych zabezpieczeń, czyli na łatach i kontrłatach układanych bezpośrednio nad membraną dachową mocowaną do krokwi. 

Jeśli kąt nachylenia dachu jest mniejszy od optymalnego, rośnie ryzyko zalegania wody opadowej czy śniegu. Wzrastają zatem wymagania względem szczelności dachu. Konieczne staje się zastosowanie pełnego deskowania i zabezpieczenia przeciwwodnego np. w postaci papy. Koszty takiej inwestycji rosną. Zwiększa się też ryzyko popełnienia błędu w sztuce dekarskiej.

Dachówki ceramiczne na dachy o nachyleniu połaci od 7° - rys. 1
Dachówki ceramiczne na dachy o nachyleniu połaci od 7° -  rys. 2

Oszczędność formy to jedna z cech wyróżniających nowoczesną architekturę. We współczesnych budynkach jednorodzinnych coraz częściej wykorzystuje się kondygnację o pełnej wysokości, bez skosów. Te obowiązujące w architekturze trendy idą w parze z racjonalizacją kosztów, zarówno coraz droższej budowy, jak i wykończenia. Również i późniejszej eksploatacji budynku. Idealnie w ten nurt wpisują się dachy płaskie, o niewielkim kącie nachylenia. Bo trzeba wiedzieć, że dachy płaskie nie są najczęściej zupełnie płaskie. Ich kąt nachylenia połaci, choć różnie podawany przez źródła, może wynosić do 12o.

Eksperci marki CREATON opracowali trzy modele dachówek ceramicznych, które można bezpiecznie stosować na dachach o kącie nachylenia nawet do 7°. Są to PREMION i nieco większa FUTURA oraz SINFONIE. Stanowią propozycję dla architektów i inwestorów, którzy szukają połączenia klasycznej holenderki płaskiej lub esówki z nowoczesnymi rozwiązaniami. Przy ich projektowaniu uwzględniono najnowsze wyniki badań z dziedziny statyki i dynamiki płynów oraz teorii przepływu. Specjalna konstrukcja zamków z zastosowaniem tzw. techniki labiryntowej, ich duża tolerancja oraz dodatkowe mostki uszczelniające na spodzie – to nowatorskie elementy budowy dachówki ceramicznej, które sprawiają, iż są one na tyle uniwersalne, że sprawdzają się nie tylko na dachach stromych, ale także na tych o małym stopniu nachylenia. Opracowanie tych wszystkich rozwiązań było prawdziwym wyzwaniem dla projektantów dachówek, ale udało się stworzyć pokrycie ceramiczne wyjątkowo trwałe, bez możliwości rozszczelnienia.

Dachówki PREMION, FUTURA i SINFONIE podważają teorię o zagrożeniu wnikania wody deszczowej pod pokrycie dachu o małym kącie nachylenia. Deszcz, śnieg, które dłużej zalegają na dachach płaskich nie stanowią tu żadnego zagrożenia. Woda deszczowa nie ma możliwości przedostania się pod pokrycie nawet przy silnym wietrze. 

Najnowsza technologia daje gwarancję szczelnego dachu, i to bez stosowania dodatkowych zabezpieczeń konstrukcji, które podnoszą koszty inwestycji. Jako standardowe zabezpieczenie przy dachach o kącie nachylenia połaci poniżej 12° poleca się zastosować membranę dachową wstępnego krycia układaną na zakład, klejoną lub zgrzewaną (np. CREATON TRIO 210 Extra czy CREATON QUATTRO Longlife 360 Extra wykonaną w unikatowej technologii poliestrowo-termopoliuretanowej). Dachówki podstawowe uzupełnione odpowiednia membraną, dedykowanymi klamrami montażowymi oraz dachówkami funkcyjnymi i akcesoriami tworzą kompletny, szczelny system dachowy. To pewna i opłacalna inwestycja.

Dzięki ceramicznym dachówkom PREMION, FUTURA i SINFONIE zwolennicy nowoczesnej architektury i płaskich dachów nie muszą rezygnować ze sprawdzonego, ponadczasowego pokrycia dachowego. Ważne jest również, że w przypadku dachu o kilku połaciach, mających różne kąty nachylenia, np. dach domu o kącie 40° i przylegającego do niego pokrycia garażu o kącie 10°. Tu możliwe jest zastosowanie tego samego modelu dachówki.

 

Dachówki ceramiczne na dachy o nachyleniu połaci od 7° -  rys. 3

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACH SKOŚNY?

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACH SKOŚNY?


Każdy inwestor na etapie planowania budowy domu musi podjąć decyzję dotyczącą rodzaju i kształtu dachu. Wybrane rozwiązanie wpłynie nie tylko na wygląd całego domu, także na kwestie związane z jego odpornością na wiatr, izolację cieplną czy wewnętrznym klimatem budynku.
 

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA KOSZT DACHU?

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA KOSZT DACHU?


Koszty położenia dachu zależą między innymi od jego powierzchni oraz architektury budynku. Dokładniejsze oszacowanie wymaga jednak uwzględnienia także innych, kluczowych elementów. Na nasze wydatki wpłynie więc na przykład rodzaj wybranego pokrycia i izolacji, wykorzystanie dodatkowych akcesoriów, a także wysokość wynagrodzenia dla ekipy dekarskiej. 

CERAMICZNE AKCESORIA DACHOWE – FUNKCJE I ZALETY

JAK ZBUDOWANA JEST DOBRA DACHÓWKA CERAMICZNA?

Solidny dach nad głową to bezpieczeństwo, skuteczna ochrona i element wpływający na wygląd całego budynku. Czy wiesz jak wybrać dobrą dachówkę ceramiczną, która sprawi, że dach będzie zachwycał przez długi czas?
Tylko produkt o wyróżniającej estetyce i przemyślanej budowie może cechować się świetnymi parametrami użytkowymi. 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.