Ceramiczne kominki dachowe – skuteczna wentylacja i odpowietrzanie instalacji sanitarnej

Ceramiczne kominki dachowe – skuteczna wentylacja i odpowietrzanie instalacji sanitarnej

Kominki dachowe są istotną częścią systemu wentylacji pomieszczeń lub odpowietrzania instalacji sanitarnych w domu. Odpowiednio zaprojektowany pozwala uniknąć najbardziej dotkliwych problemów, jakie może powodować długo utrzymująca się wilgoć. 

Skuteczna wentylacja oraz odpowietrzenie instalacji sanitarnej są niezwykle istotnymi kwestiami dla każdego inwestora. To właśnie one gwarantują, iż w pomieszczeniach używanych na co dzień nie zgromadzi się szkodliwy dla konstrukcji budynku oraz wyposażenia nadmiar pary wodnej. Co ważniejsze, prawidłowy obieg powietrza jest nierozerwalnie powiązany ze zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem mieszkańców domu. Dlatego też wybierając instalacje odpowiadające za wentylację, powinniśmy postawić na sprawdzone produkty najwyższej jakości.

Dobry ceramiczny kominek dachowy powinien cechować się:

  • Spójnością pod względem kształtu, kolorystyki i powierzchni z dachówką podstawową
  • Skuteczną wentylacją pomieszczeń / odpowietrzaniem instalacji sanitarnej
  • Dużą wytrzymałością i odpornością na działanie promieni UV i mrozu
  • Szczelnością zapewniającą ochronę konstrukcji nośnej dachu
Kominki dachowe CREATON

Przykładem takiego rozwiązania może być gama ceramicznych kominków SIGNUM marki CREATON.  W skład kompleksowego systemu dachowego wchodzą idealnie komponujące się z powierzchnią dachu kominki o różnych średnicach: Ø 100 mm, Ø 125 mm, Ø 150 mm a nawet Ø 200 mm. To pozwala na dużą swobodę podczas planowania skutecznej wentylacji pomieszczeń oraz odpowietrzania instalacji sanitarnej. 

Dostępne wyposażenie montażowe umożliwia łatwą instalację całego systemu bez konieczności stosowania dodatkowych komponentów. W przeciwieństwie do tanich rozwiązań z tworzywa sztucznego, ceramiczne akcesoria SIGNUM imponują swoją długowiecznością, trwałością kolorów i szlachetnym wyglądem. Jest to niezmienne nawet po wielu latach eksploatacji.

Kominki odpowietrzające

Każda dachówka ceramiczna w ofercie posiada dedykowane kominki wentylacyjne i odpowietrzające. 

Tak więc kominek dla dachówki płaskiej SIMPLA będzie spójny pod względem wyglądu z dachówką podstawową oraz pozostałymi dachówkami funkcyjnymi, podobnie w przypadku modeli profilowanych, np. dla dachówki holenderki płaskiej PREMION.
 

  • Pierwsze z nich – kominki odpowietrzające – o rozmiarze Ø 100 mm lub Ø 125 mm, umożliwiają usuwanie gazów kanałowych, odpowietrzenie instalacji sanitarnych oraz wyrównywanie ciśnienia w rurach kanalizacyjnych do odpowiedniego poziomu, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tych instalacji.
  • Inną rolę pełnią kominki wentylacyjne (Ø 150 mm) stanowiące końcowy element systemu wentylacyjnego konkretnych pomieszczeń - łazienki, kuchni czy garażu. 
    To dzięki nim możliwa jest właściwa cyrkulacja powietrza pomiędzy budynkiem, a jego otoczeniem.

 

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń nie tylko ochroni budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci, ale ma także bezpośredni wpływ na nasz komfort oraz bezpieczeństwo. Pragnąc zadbać w tym zakresie zarówno o nasze zdrowie, jak i dom, powinniśmy wybierać rozwiązania w pełni skuteczne i wydajne. Nie warto więc na tym polu szukać oszczędności – stawką jest bowiem przede wszystkim nasze zdrowie, a także czas i pieniądze zainwestowane w dom.

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

JAK ZBUDOWANY JEST DACH?

JAK ZBUDOWANY JEST DACH?

Prawidłowo wykonany dach to nie tylko atrakcyjna wizytówka domu, ale również jego osłona przed deszczem, wiatrem, czy palącym słońcem. Aby jednak cała konstrukcja funkcjonowała prawidłowo, współgrać musi ze sobą wiele ważnych elementów, z których znaczna część po zakończeniu prac pozostaje niewidoczna. 

DOBRA TAŚMA PODGĄSIOROWA - TRWAŁA OCHRONA KALENICY I NAROŻY DACHU

DOBRA TAŚMA PODGĄSIOROWA - TRWAŁA OCHRONA KALENICY I NAROŻY DACHU

Kominki dachowe są istotną częścią systemu wentylacji pomieszczeń lub odpowietrzania instalacji sanitarnych w domu. Odpowiednio zaprojektowany pozwala uniknąć najbardziej dotkliwych problemów, jakie może powodować długo utrzymująca się wilgoć. 

DLACZEGO WARTO ZASTOSOWAĆ KALENICĘ WENTYLOWANĄ NA DACHU?

DLACZEGO WARTO ZASTOSOWAĆ KALENICĘ WENTYLOWANĄ NA DACHU?

Wilgoć gromadząca się pod dachem doprowadzić może do wielu niepożądanych skutków. Często brak odpowiedniej wentylacji wpływa na skrócenie żywotności całego pokrycia. Ma ona także niekorzystny wpływa na komfort mieszkańców.

 

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.