Dachówka ceramiczna - mała czy wielkoformatowa?

Lepsza dachówka mała czy wielkoformatowa?

Wybór - mała czy wielkoformatowa dachówka ceramiczna – będzie miał wpływ nie tylko na walory użytkowe pokrycia dachu, ale również na estetykę całego budynku. 

Wybrany przez nas format dachówki musi spełniać nasze oczekiwania oraz powinien komponować się z elewacją i otoczeniem domu. Do niezwykle ważnych kryteriów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie dachówek, należą również kształt oraz kolor.  


Dachówka ceramiczna o małym formacie

Małe dachówki ceramiczne (np. HARMONIE, MELODIE czy karpiówki: KLASSIK, AMBIENTE) doskonale sprawdza się na dachach wielospadowych o skomplikowanej konstrukcji, na których spotkamy różnego typu struktury takie jak lukarny, dekoracyjne kopuły czy kominy.  

Chociaż ułożenie małych dachówek wymaga precyzji, a ilość sztuk do ułożenia jest większa niż w przypadku modeli wielkoformatowych, to jednak ze względu na złożoną konstrukcję dachu wielospadowego wybór dachówek o małym formacie okaże się najlepszym rozwiązaniem. 

Mały rozmiar dachówek sprawi, że nie będziemy musieli ich przycinać, dzięki czemu oszczędzimy materiał i ograniczymy koszty inwestycji, prace przebiegną sprawnie, zaś efekt pozytywnie nas zaskoczy.

Mała czy wielkoformatowa dachówka ceramiczna?

Mała czy wielkoformatowa dachówka ceramiczna?

Wielkoformatowa dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczne FUTURA (holenderka płaska).

Wielkoformatowa dachówka ceramiczna

Jeśli nasz dom ma mieć dach jedno lub dwuspadowy wybierzmy dachówki wielkoformatowe (np. TITANIA, SIMPLA, FUTURA).  Prosta, pozbawiona dodatkowych elementów powierzchnia będzie świetnym podłożem dla tego rodzaju modeli. 

Ogromną zaletą dachówek wielkoformatowych jest możliwość zastosowanie ich niewielkiej ilości na przykrycie  dużej powierzchni dachu, co obniża koszty związane z powstaniem pokrycia, znacznie ułatwia pracę dekarzowi oraz przyspiesza montaż. Takie pokrycie będzie też bardzo estetyczne i nowoczesne. 

Aby zabezpieczyć odpowiednią ilość dachówek, należy pamiętać, że zarówno małe, jak i wielkoformatowe są układane na zakładkę, dlatego przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę także rozstaw łat.

Wybór małych lub wielkoformatowych dachówek z jednej strony zależy od naszych indywidualnych upodobań, z drugiej zaś powinien być związany z kształtem dachu budynku. Zawsze przy podejmowaniu ważnych decyzji inwestycyjnych warto kierować się sprawdzonymi rozwiązaniami i korzystać z ofert renomowanych producentów.

W kolekcjach firmy CREATON znajdziemy szeroką gamę dachówek ceramicznych, które są objęte 50-letnią gwarancją. Kreują one eleganckie pokrycia dachowe o znakomitych zaletach funkcjonalnych.

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

Dachówki ceramiczne na dachy o nachyleniu połaci od 7° - 1

DACHÓWKI CERAMICZNE NA DACHY O NACHYLENIU POŁACI OD 7°

Mały kąt nachylenia dachu znacząco ogranicza wybór pokrycia. Na płaskich lub tych o kącie nachylenia wynoszącym zaledwie 12° sprawdzają się głównie papa, blacha lub dach zielony. Ale nie tylko! Na prawie płaskiej połaci można także zastosować cenione i ponadczasowe dachówki ceramiczne.

KIEDY WARTO KUPIĆ NA SWÓJ DACH DACHÓWKĘ BARWIONĄ W MASIE?

KIEDY WARTO KUPIĆ NA SWÓJ DACH DACHÓWKĘ BARWIONĄ W MASIE?


Barwienie w masie to proces polegający na nadaniu jednolitej barwy dachówce ceramicznej w całym jej przekroju. Takie rozwiązanie podnosi walory estetyczne całej połaci kosztem wyższej ceny produktu za 1 m2
 

DACHÓWKA CERAMICZNA – JAKIE MOŻE MIEĆ KOLORY?

DACHÓWKA CERAMICZNA – JAKIE MOŻE MIEĆ KOLORY?

Kolor dachówki ceramicznej ma ogromne znaczenie dla wyglądu dachu jaki i samego budynku. Musi być spójny z barwą elewacji, koncepcją architektoniczną, otoczeniem oraz oczywiście powinien być zgodny z indywidualnymi gustami mieszkańców. 
 

 

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż 249 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.