Kiedy warto kupić na swój dach dachówkę barwioną w masie?

Barwienie w masie to proces polegający na nadaniu jednolitej barwy dachówce ceramicznej w całym jej przekroju. Takie rozwiązanie podnosi walory estetyczne całej połaci kosztem wyższej ceny produktu za 1 m2. Na czym dokładnie polega ten proces i kiedy warto zdecydować się na produkt w nieco wyższej cenie na swój dach?

 

Jak powstają dachówki ceramiczne barwione w masie?

W przypadku dachówek barwionych w masie kolorowy korpus powstaje w wyniku dodania odpowiedniego pigmentu we wczesnych etapach tworzenia materiału, z którego uformowany zostanie ostateczny produkt. Przygotowana glina jest starannie rozdrabniana i mieszana z pigmentem aż do uzyskania homogenicznej masy. 

W przypadku marki CREATON dachówki barwione w masie, np. PREMION lub CANTUS poddawane są specjalnemu procesowi wypału, który nazwaliśmy KERALIS®.

Nasze dachówki wypalamy w temperaturze ponad 1100 °C w wyniku czego powstaje korpus o jednorodnej strukturze i barwie w całym swym przekroju. Uzyskany wewnątrz kolor zbliżony jest do tego, który został zastosowany na powierzchni. Wysoka gęstość gliny wynikająca ze stosowanego procesu powoduje, że nasze dachówki cechują się bardzo niską absorpcją wody. W przypadku dachówki PREMION wynosi ona tylko około 5-6%. W ten sposób powstaje produkt o doskonałej funkcjonalności i odporności na mróz.

Jak powstają dachówki ceramiczne barwione w masie?

Kiedy dachówka ceramiczna barwiona w masie jest idealnym rozwiązaniem?

Dachówki barwione w masie, ze względu na wykorzystanie dodatkowych pigmentów oraz zastosowanie specjalnych technik produkcyjnych, są droższe od modeli standardowych. Mimo to, zdecydowanie się na tego rodzaju produkt w niektórych sytuacjach może okazać się opłacalne. Ten rodzaj dachówek docenią w pierwszej kolejności właściciele domów o niskiej bryle i skomplikowanej architekturze dachu.

Kiedy dachówka barwiona w masie jest idealnym rozwiązaniem

W tym przypadku szczególnie często pojawia się potrzeba montownia dopasowywanych kształtem docinek, np. wokół okien dachowych, kominów, pokryciach lukarn oraz w koszach. Zwykle są one bardzo widoczne z poziomu gruntu. 

Barwienie w masie umożliwi nam uniknięcie stosowania dodatkowych zabiegów polegających na zamalowywaniu dociętych krawędzi dachówek, których korpus posiada naturalny kolor wypalonej gliny. 

Tu niezwykle pomocne są farby akrylowe w kolorze angoby lub glazury, dzięki którym możemy zniwelować gliniany kolor. Montowanie na połaci dachówek barwionych w masie w efekcie oszczędza czas pracy dekarza, a tym samym zmniejsza koszt jego instalacji.

Tego rodzaju produkty są również doskonałym wyborem na dachy, które z różnych powodów narażone są na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku produktów wykonanych tradycyjną metodą powstające uszkodzenia, większe zarysowania lub ukruszenie się fragmentu dachówki odsłonią środek w naturalnym, glinianym kolorze. Barwienie w masie sprawia, że nawet w takiej sytuacji zachowany zostaje jednolity kolor dachu.

Tym samym nie jesteśmy zmuszeni wymieniać uszkodzonych elementów pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych marki CREATON stosowanie technologii KERALIS® wpływa również na zwiększenie wytrzymałości. Powstający w ten sposób PREMION przekracza trzykrotnie tę wartość określaną przez normę DIN EN 1304. Decydując się na zastosowanie dachówki barwionej w masie na swoim dachu możemy mieć pewność, że wyższą cenę 1m2 pokrycia zrekompensuje nam doskonała jakość oraz najlepsze parametry użytkowe. 

Oszczędność kosztów, które musielibyśmy ponieść w związku z wykonaniem przez dekarza ewentualnych zaprawek na dachu o skomplikowanej bryle możemy przeznaczyć na zakup droższego produktu. Dachówka barwiona w masie pomoże nam również uniknąć konieczności wymiany pojedynczych sztuk w przypadku powstania na połaci drobnych uszkodzeń.

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

WYBIERAMY SYSTEM BEZPIECZNEJ KOMUNIKACJI DACHOWEJ

WYBIERAMY SYSTEM BEZPIECZNEJ KOMUNIKACJI DACHOWEJ

Komunikacja dachowa to nic innego jak elementy umożliwiające wygodne poruszanie się po dachu. 

Wybór najlepszego systemu zwiększy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także ułatwi prowadzenie wszelkich prac remontowych, montażowych czy związanych z czyszczeniem pokrycia dachowego.

CERAMICZNE KOMINKI DACHOWE – SKUTECZNA WENTYLACJA I ODPOWIETRZANIE INSTALACJI SANITARNEJ

CERAMICZNE KOMINKI DACHOWE – SKUTECZNA WENTYLACJA I ODPOWIETRZANIE INSTALACJI SANITARNEJ 

Kominki dachowe są istotną częścią systemu wentylacji pomieszczeń lub odpowietrzania instalacji sanitarnych w domu. Odpowiednio zaprojektowany pozwala uniknąć najbardziej dotkliwych problemów, jakie może powodować długo utrzymująca się wilgoć. 

DLACZEGO WARTO ZASTOSOWAĆ KALENICĘ WENTYLOWANĄ NA DACHU?

DLACZEGO WARTO ZASTOSOWAĆ KALENICĘ WENTYLOWANĄ NA DACHU?


Wilgoć gromadząca się pod dachem doprowadzić może do wielu niepożądanych skutków. Często brak odpowiedniej wentylacji wpływa na skrócenie żywotności całego pokrycia. Ma ona także niekorzystny wpływa na komfort mieszkańców.


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.