Jak dbać o dach, aby cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem przez lata

Jak dbać o dach, aby cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem przez lata

Dach nieustannie narażony jest na działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, opady atmosferyczne czy kontakt z różnego typu zanieczyszczeniami. Utrzymanie jego wysokiej funkcjonalności wymaga regularnego wykonywania różnych prac serwisowych, które pozwolą cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem dachowym. Jakie dokładnie czynności wchodzą w jego zakres? Które z nich możemy wykonać samodzielnie, a które powinniśmy zlecić dekarzowi?

Serwisowane pokrycia dachu wykonanego z dachówki ceramicznej lub cementowej możemy podzielić na kilka czynności o różnym stopniu złożoności. Aby się w nich zorientować, a równocześnie żadnej nie pominąć, warto skorzystać z pomocnych, praktycznych publikacji, takich jak poradnik Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja

Opracowany przez ekspertów CREATON Polska e-book zawiera dokładny opis wszystkich niezbędnych działań w tym zakresie: oceny wizualnej, bieżącego zlecania napraw zaobserwowanych nieprawidłowości oraz cyklicznego serwisu dachu dokonywanego przez profesjonalnego dekarza. Publikację tę można pobrać ze strony www.creaton.pl.  

Poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja”.
Ocena wizualna dachu i bieżące przeprowadzanie napraw

Ocena wizualna dachu i bieżące przeprowadzanie napraw


Kompetentnej oceny wizualnej dachu może dokonać samodzielnie każdy inwestor – nie są do tego niezbędne żadne specjalistyczne narzędzia. Wiele nieprawidłowości (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku) da się zauważyć w ramach codziennego funkcjonowania. 

W poradniku „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” znajdziemy przykłady sytuacji, które powinny zwrócić naszą szczególną uwagę. Może być to pęknięta dachówka, wyraźnie odstający fragment obróbki blacharskiej lub pojawienie się zacieku na poddaszu. 

Jeżeli natrafimy na tego typu nieprawidłowości (lub inne niepokojące sytuacje) powinniśmy jak najszybciej zlecić dekarzowi przeprowadzenie profesjonalnej kontroli oraz dokonanie wszystkich niezbędnych napraw.

Systematyczny serwis

Nawet, jeżeli w ramach oceny wizualnej nie zauważyliśmy żadnych widocznych problemów i tak powinniśmy przynajmniej raz w roku przeprowadzić dokładną kontrolę stanu pokrycia dachowego. Jest to istotne, między innymi dlatego, że nie wszystkie nieprawidłowości można dostrzec gołym okiem. 

Zadanie to należy zlecić więc dekarzowi, dysponującemu fachową wiedzą oraz doświadczeniem. Profesjonalnie oceni on stan wszystkich istotnych elementów dachu: pokrycia, więźby, membrany, izolacji termicznej, systemu komunikacji dachowej oraz przeciwśnieżnej, orynnowania, instalacji odgromowej, a także wszystkich zamontowanych na połaci akcesoriów, jak na przykład kominki

Zgodnie z sugestią przygotowanego przez ekspertów CREATON e-booka „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” najlepszy termin na kontrolę przypada późną jesienią, kiedy można wykonać dodatkowe prace związane z czyszczeniem pokrycia z opadłych liści i igliwia.

E-book „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja”
Serwisowanie dachu jest czynnością, która wymaga systematyczności.

Publikacja ułatwiająca regularne dbanie o dach

Serwisowanie dachu jest czynnością, która wymaga systematyczności. W jej utrzymaniu pomocny będzie dołączony do publikacji CREATON „Rejestr serwisowania dachu”. Pozwala on na wygodne i czytelne prowadzenie zestawienia wszystkich prac konserwacyjnych dachu, co może okazać się przydatne w wielu różnych sytuacjach.

Serwisowanie dachu jest niezwykle ważne – dbając o stan całej konstrukcji, znacznie wydłużymy jej trwałość oraz żywotność. Warto w tym celu skorzystać z poradnika przygotowanego przez specjalistów CREATON. 

Dokładnie i wyczerpująco opisuje on wszystkie niezbędne czynności. Dodatkowo całość materiału uzupełniono pomocnymi opisami oraz poradami eksperckimi, a także przystępnymi grafikami.

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

JAKIE ROZWIĄZANIA CREATON MOŻEMY UŻYĆ DO MOCOWANIA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH NA DACHU?

JAKIE ROZWIĄZANIA CREATON MOŻEMY UŻYĆ DO MOCOWANIA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH NA DACHU?

Stale rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że inwestorzy coraz częściej potrzebują produktów służących do stabilnego i bezpiecznego montażu tego rodzaju instalacji. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają przechodzące przez zamek dachówki haki, mocowane w konstrukcji pod połacią.

CZYM JEST WARSTWA WSTĘPNEGO KRYCIA DACHU I JAKA JEST JEJ FUNKCJA?

CZYM JEST WARSTWA WSTĘPNEGO KRYCIA DACHU I JAKA JEST JEJ FUNKCJA?


Na prawidłowe funkcjonowanie dachu składa się wiele elementów. Niezwykle ważną część całej jego konstrukcji stanowi warstwa wstępnego krycia. Jej zadaniem jest zabezpieczenie materiałów termoizolacyjnych przed zawilgoceniem. Najnowocześniejszym rodzajem produktów pełniących funkcję warstwy wstępnego krycia są membrany dachowe. 
 

ILE KOSZTUJE WYMIANA POKRYCIA DACHOWEGO?

ILE KOSZTUJE WYMIANA POKRYCIA DACHOWEGO?Na koszt wymiany pokrycia dachowego składa się kilka czynników. Kluczowe znaczenie ma cena wybranych przez nas produktów. Zwykle idzie ona w parze z ich jakością. Zasadniczo dostępne na rynku rozwiązania podzielić możemy na pokrycia zaliczane do tak zwanej „klasy premium”, inne to natomiast opcja ekonomiczna. Te drugie najczęściej wymagają od nas mniejszych nakładów finansowych.


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.