Lukarna – wyzwania pod względem montażu
Budowa domu z lukarnami ma też swoje minusy. Przede wszystkim, nie można ich stosować w budynku o kącie nachylenia dachu poniżej 40 st. W takim przypadku koniecznie trzeba wydłużyć ścianki boczne, co może zakłócić kompozycję przestrzenną wnętrza. Ponadto decyzję o wyborze lukarny należy podjąć już na etapie projektu, a wykonanie połączyć z budową konstrukcji dachowej. Późniejsze jej wstawienie będzie skutkowało obowiązkiem uzyskania nowego pozwolenia na budowę, a nierzadko również przebudową dachu.
Same prace budowlane należy powierzyć profesjonalistom, gdyż wykonanie lukarny nie jest proste. Każdy błąd może poważnie nadwyrężyć konstrukcję dachu oraz doprowadzić do powstania mostków termicznych, które wychłodzą całe poddasze. Dodatkowo należy zastosować odpowiednią wentylację, ocieplenie oraz wykonać niezbędne obróbki dekarskie. To wszystko sprawia, że znacznie zwiększa się poziom skomplikowania dachu, a co za tym idzie, również cena i czas całej budowy.
Istotną wadą lukarn jest też fakt, iż przepuszczają one dwukrotnie mniej światła od okien dachowych, a w przypadku wadliwego projektu pas światła źle się rozprasza, co doprowadza do braku optymalnego oświetlenia na poddaszu.
Wybierając pomiędzy domem z lukarnami a tym bez, trudno jednoznacznie wskazać to najlepsze. Wszystko zależy między innymi od naszych oczekiwań względem nowego dachu, indywidualnych preferencji, wyczucia stylu i zasobności portfela. Jedno jest pewne − rozważenie wszelkich plusów i minusów tego rozwiązania da nam pewność, że w przyszłości będziemy zadowoleni z dokonanego przez nas wyboru.
Nasze produkty
CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.