Czy lukarna to rozwiązanie, które powinno znaleźć się na naszym dachu?

Czy lukarna to rozwiązanie, które powinno znaleźć się na naszym dachu?

Lukarna, zwana również „jaskółką” lub „kukułką”, to rodzaj nadbudówki umieszczonej w dachu. Jej charakterystyczna konstrukcja dla jednych inwestorów jest elegancką ozdobą budynku, dla innych – zbędnym dodatkiem, zaburzającym jego minimalistyczną bryłę. Niezależnie od naszych upodobań estetycznych, lukarna to rozwiązanie dachowe mające szereg zalet, których nie zakwestionują nawet najwięksi jej przeciwnicy. Jakie spełnia ona funkcje na dachu i czy to rozwiązanie, które ma jedynie zalety?

Budowa lukarny i jej rodzaje

Lukarna składa się ze ściany frontowej przykrytej daszkiem, wykonanym na przykład z dachówek ceramicznych lub cementowych, i wystających ścianek bocznych. Aby osiągnąć spójność kompozycyjną z bryłą domu, trzeba jej kształt idealnie dopasować do architektury dachu

To w efekcie sprawia, że poszczególne rozwiązania różnią się między sobą pod względem proporcji, rozmiarów i kształtu ścian, okien, a nawet osadzonego nad nimi dachu. Wśród lukarn najczęściej występujących na dachach możemy wskazać kilka ich odmian, do których zaliczymy: 

Budowa lukarny i jej rodzaje
  • lukarnę szczytową – jest najczęściej wybierana przez budujących. Zazwyczaj posiada taki sam kąt nachylenia i konstrukcję jak reszta dachu, co sprawia, że jej wykonanie jest stosunkowo proste. Ponadto jest bardzo atrakcyjna wizualnie, a co równie ważne, niezwykle uniwersalna i funkcjonalna, gdyż pozwala na doświetlenie dużej powierzchni poddasza,
  • lukarnę trójkątną – należy do najstarszych i najbardziej popularnych konstrukcji. Jest mocno uproszczoną wersją lukarny szczytowej. Poprzez pozbawienie jej pionowej ściany uzyskano duże nachylenie połaci, skutkuje to wprawdzie małą możliwością doświetlenia, ale z kolei umożliwia szybkie odprowadzenie śniegu i deszczu z dachu,
  • lukarnę „wole oko” – jej charakterystyczną cechą jest zakrzywiony kształt konstrukcji. Budowa wymaga dokładności i nie lada umiejętności dekarskich oraz stosowania odpowiednich materiałów, na przykład dachówek karpiówek układanych w łuskę lub koronkę. Dlatego ten rodzaj należy do najdroższych form lukarn. Jednak niezaprzeczalny urok „wolego oka” i wyjątkowe funkcje dekoracyjne powodują, że ma ona wielu entuzjastów,
  • lukarnę baryłkową – przykryta jest daszkiem w kształcie wycinka walca. Dzięki niej dostęp do okna jest bardzo dogodny i zazwyczaj przestronny, a sam budynek nabiera eleganckiego i wykwintnego charakteru. Z tego powodu najczęściej projektowana była jako element pałaców i dużych obiektów,
  • lukarnę trapezową – wyróżnia się dużą szerokością, nachylonymi powierzchniami bocznymi oraz tym, że główna połać ma łagodną stromiznę w stosunku do połaci dachu. Dzięki tym właściwościom zyskujemy duży przyrost przestrzeni wewnętrznej i wygodę użytkowania poddasza,
  • lukarnę jednospadową – jest najprostsza pod względem konstrukcyjnym. Ten rodzaj lukarny wymaga zastosowania dodatkowych uszczelnień dachu. Dodatkowo nie każdy rodzaj pokrycia możemy na niej zamontować. Na uwagę zasługują w tym przypadku dachówki ceramiczne CREATON, takie jak: PREMION, FUTURA i SINFONIE, które możemy stosować z odpowiednią membraną CREATON na dachach o nachyleniu połaci już od 7o. Chętnie wybierana w przypadku budynków nowoczesnych o prostej bryle.

Lukarna – zalety funkcjonalne 

Znając podstawowe rodzaje lukarn, możemy sprawdzić czy jest to rozwiązanie, które pomoże spełnić nasze wymagania względem nowego dachu. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej lukarnie nie tylko urozmaicimy fasadę, dobrze doświetlimy poddasze i zwiększymy jego powierzchnię użytkową. 

Montaż lukarny umożliwi nam również wyeliminowanie części skosów, przez co łatwiej zaadaptujemy pomieszczenia do własnych potrzeb. Możemy też połączyć ją z balkonem i w ten sposób uzyskać taras dachowy stanowiący ciekawą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań.

Z kolei zastosowanie lukarn wielkogabarytowych pozwoli na wpuszczenie światła słonecznego. Ponadto rozwiązanie to gwarantuje duże możliwości w kwestii doboru rozmiaru i kształtu stolarki okiennej. Warto również wspomnieć o plusach związanych z praktycznym użytkowaniem. Okna zamontowane w lukarnie mniej się brudzą, łatwiej je też umyć, a gdy przypadkiem zostawimy je otwarte, deszcz czy zalegający śnieg, nie dostaną się do wnętrza domu.

Lukarna – wyzwania pod względem montażu

Budowa domu z lukarnami ma też swoje minusy. Przede wszystkim, nie można ich stosować w budynku o kącie nachylenia dachu poniżej 40 st. W takim przypadku koniecznie trzeba wydłużyć ścianki boczne, co może zakłócić kompozycję przestrzenną wnętrza. Ponadto decyzję o wyborze lukarny należy podjąć już na etapie projektu, a wykonanie połączyć z budową konstrukcji dachowej. Późniejsze jej wstawienie będzie skutkowało obowiązkiem uzyskania nowego pozwolenia na budowę, a nierzadko również przebudową dachu.

Same prace budowlane należy powierzyć profesjonalistom, gdyż wykonanie lukarny nie jest proste. Każdy błąd może poważnie nadwyrężyć konstrukcję dachu oraz doprowadzić do powstania mostków termicznych, które wychłodzą całe poddasze. Dodatkowo należy zastosować odpowiednią wentylację, ocieplenie oraz wykonać niezbędne obróbki dekarskie. To wszystko sprawia, że znacznie zwiększa się poziom skomplikowania dachu, a co za tym idzie, również cena i czas całej budowy.

Istotną wadą lukarn jest też fakt, iż przepuszczają one dwukrotnie mniej światła od okien dachowych, a w przypadku wadliwego projektu pas światła źle się rozprasza, co doprowadza do braku optymalnego oświetlenia na poddaszu.

Wybierając pomiędzy domem z lukarnami a tym bez, trudno jednoznacznie wskazać to najlepsze. Wszystko zależy między innymi od naszych oczekiwań względem nowego dachu, indywidualnych preferencji, wyczucia stylu i zasobności portfela. Jedno jest pewne − rozważenie wszelkich plusów i minusów tego rozwiązania da nam pewność, że w przyszłości będziemy zadowoleni z dokonanego przez nas wyboru.

Rodzaje lukarn 

Rodzaje lukarn

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

JAKĄ MEMBRANĘ WYBRAĆ NA DACH O NACHYLENIU POŁACI WYNOSZĄCYM OD 7° DO 10°?

JAKĄ MEMBRANĘ WYBRAĆ NA DACH O NACHYLENIU POŁACI WYNOSZĄCYM OD 7° DO 10°?
 

Membrana to ważny element konstrukcji dachowej, który spełnia istotną, ściśle określoną rolę. Jej funkcjonalność wymaga odpowiedniego dopasowania do specyfiki dachu i jego parametrów. Jednym z najważniejszych jest kąt nachylenia połaci.

 

SKUTECZNA IZOLACJA A WYBÓR POKRYCIA DACHOWEGO

SKUTECZNA IZOLACJA A WYBÓR POKRYCIA DACHOWEGO


W polskich warunkach klimatycznych i przy niemalże stałym od lat wzroście kosztów ogrzewania, należy zadbać o szczelność każdej konstrukcji i kompleksową izolację budynku. Dlatego izolacja dachu, często nazywanego piątą ścianą domu, jest równie ważna i wcale nie mniej skuteczna, od tej stosowanej na ścianach pionowych.

KERALIS – TECHNOLOGIA PRODUKCJI ZAPEWNIAJĄCA DACHÓWKOM CERAMICZNYM CREATON JAKOŚĆ PREMIUM

KERALIS – TECHNOLOGIA PRODUKCJI ZAPEWNIAJĄCA DACHÓWKOM CERAMICZNYM CREATON JAKOŚĆ PREMIUM

Dzięki zastosowaniu w produkcji unikalnej technologii KERALIS dachówki ceramiczne posiadają najwyższą jakość pod względem estetyki i trwałości. W efekcie modele PREMION, CANTUS, VISIO oraz KLASSIK KERA-BIBER marki CREATON wyróżniają się na rynku znakomitymi parametrami, niezwykłą odpornością i eleganckim wyglądem.

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.