Lukarna, zwana również „jaskółką” lub „kukułką”, to rodzaj nadbudówki umieszczonej w dachu. Jej charakterystyczna konstrukcja dla jednych inwestorów jest elegancką ozdobą budynku, dla innych – zbędnym dodatkiem, zaburzającym jego minimalistyczną bryłę. Niezależnie od naszych upodobań estetycznych, lukarna to rozwiązanie dachowe mające szereg zalet, których nie zakwestionują nawet najwięksi jej przeciwnicy. Jakie spełnia ona funkcje na dachu i czy to rozwiązanie, które ma jedynie zalety?
Budowa lukarny i jej rodzaje
Lukarna składa się ze ściany frontowej przykrytej daszkiem, wykonanym na przykład z dachówek ceramicznych lub cementowych, i wystających ścianek bocznych. Aby osiągnąć spójność kompozycyjną z bryłą domu, trzeba jej kształt idealnie dopasować do architektury dachu.
To w efekcie sprawia, że poszczególne rozwiązania różnią się między sobą pod względem proporcji, rozmiarów i kształtu ścian, okien, a nawet osadzonego nad nimi dachu. Wśród lukarn najczęściej występujących na dachach możemy wskazać kilka ich odmian, do których zaliczymy: