Kiedy i jak malować cięte krawędzie dachówek ceramicznych?

Kiedy i jak malować cięte krawędzie dachówek ceramicznych?

Prace przeprowadzane na dachu wymagają niekiedy docinania dachówek. Zabieg ten najczęściej konieczny jest w sytuacji, gdy musimy dopasować pokrycie do połaci o skomplikowanej architekturze. Aby zachować spójną kolorystykę ciętych dachówek (jeżeli nie zdecydowaliśmy się na modele barwione w masie, jak na przykład dachówki ceramiczne PREMION, CANTUS czy VISIO marki CREATON) niezbędnym może okazać się pomalowanie ich krawędzi. Jakiego rodzaju farby sprawdzą się najlepiej?

 

Dlaczego docina się niektóre dachówki podczas montażu?

W przypadku domów o złożonej architekturze dekarz często musi precyzyjnie dostosować format dachówek do kształtu połaci, wykonując tak zwane „docinki”. Zwykle zabieg ten jest potrzebny podczas pracy wokół okien, kominów czy lukarn. Również obecność koszy dachowych wiąże się zazwyczaj z koniecznością cięciach dachówek w obrębie tego fragmentu połaci

Przecięcie dachówki ceramicznej sprawia jednak, że odsłonięte zostaje jej wnętrze, które posiada naturalną, ceglaną barwę, różniącą się od koloru i powłoki zastosowanej na powierzchni pokrycia. W konsekwencji taki produkt zaczyna kontrastować z resztą połaci, zaburzając spójność jej estetyki, szczególnie w przypadku domów parterowych, których pokrycie dachu jest doskonale widoczne z poziomu gruntu.

Malowanie krawędzi przeciętej dachówki ceramicznej

Malowanie krawędzi przeciętej dachówki ceramicznej

Docinanie dachówki ceramicznej

Docinanie dachówki ceramicznej

Czym malować docięte krawędzie dachówek?


Jeśli zależy nam na zniwelowaniu wskazanego zjawiska, to możemy skorzystać z dostępnych na rynku specjalnych farb (nazywane niekiedy zimnymi angobami). Dostosowane są one pod względem barwy do kolorystyki pokrycia dachowego. 

Zamalowuje się nimi krawędzie ciętych dachówek, nadając im jednolity odcień. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto sięgnąć po farby producenta, z którego oferty zakupiliśmy dachówki. 

Przełoży się to na atrakcyjny, jednolity wygląd dachu. Na przykład w ofercie marki CREATON znajdziemy farby, które są w maksymalnym stopniu zbliżone do kolorystyki powierzchni zastosowanej na wybranym przez nas modelu dachówki.

Dostępne w niewielkich butelkach oryginalnie farby akrylowe marki CREATON są wyjątkowo wygodne w aplikacji i skutecznie maskują cięte krawędzie dachówek. Równocześnie ich zastosowanie pozytywnie wpływa także na trwałość pokrycia. 

Co więcej, niezwykle bogata paleta dostępnych barw sprawia, że bardzo łatwo można dobrać kolor idealnie dopasowany do odcieni produktów z oferty CREATON Polska.

Warto też pamiętać, że konieczności malowania ciętych krawędzi można uniknąć, wybierając produkty barwione w masie, które posiadają jednolity kolor na całym przekroju. Ich przykładem w ofercie CREATON Polska są dachówki produkowane w oryginalnej technologii KERALIS, która zapewnia dodatkowo wyróżniające parametry funkcjonalne i estetyczne. 

W kolekcji dachówek marki CREATON barwionych w masie znajdziemy modele o klasycznej, ponadczasowej, jak i nowoczesnej bryle. Są to jak holenderka płaska PREMION, inspirowana dachówką reńską CANTUS, płaska VISIO i karpiówki KLASSIK KERA-BIBER oraz KERA-BIBER PROFIL .

 

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

JAK DBAĆ O DACH, ABY CIESZYĆ SIĘ PIĘKNYM I TRWAŁYM POKRYCIEM PRZEZ LATA

JAK DBAĆ O DACH, ABY CIESZYĆ SIĘ PIĘKNYM I TRWAŁYM POKRYCIEM PRZEZ LATA


Dach nieustannie narażony jest na działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, opady atmosferyczne czy kontakt z różnego typu zanieczyszczeniami. Utrzymanie jego wysokiej funkcjonalności wymaga regularnego wykonywania różnych prac serwisowych, które pozwolą cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem dachowym. 

EKSPERT RADZI: NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS MONTAŻU DACHÓWKI O DUŻYM FORMACIE?

EKSPERT RADZI: NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS MONTAŻU DACHÓWKI O DUŻYM FORMACIE?

Dachówki wielkoformatowe są bardzo wygodne w montażu. Ich układanie przebiega o wiele szybciej – większy rozmiar przekłada się na większą powierzchnię krycia. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku różnych inwestycji – między innymi budownictwa jednorodzinnego.
 

EKSPERT RADZI: POPRAWNY MONTAŻ KOSZA DACHOWEGO

EKSPERT RADZI: POPRAWNY MONTAŻ KOSZA DACHOWEGO


 

Kosz dachowy, nazywany również rynną koszową, to ważny element konstrukcji dachów o złożonej architekturze. Jest miejscem styku połaci schodzących się pod kątem mniejszym niż 180°. Wklęsła przestrzeń kosza dachowego bywa szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych – zwłaszcza spływającego deszczu. 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.