Ekspert radzi: Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu dachówki o dużym formacie?

Ekspert radzi: Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu dachówki o dużym formacie?

Dachówki wielkoformatowe są bardzo wygodne w montażu. Ich układanie przebiega o wiele szybciej – większy rozmiar przekłada się na większą powierzchnię krycia. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku różnych inwestycji – między innymi budownictwa jednorodzinnego.

Dachówki w tym formacie wymagają łatowania o szerszym rozstawie. W praktyce oznacza to mniej łat na dachu, a w efekcie oszczędność materiałową oraz szybsze ukończenie ich montażu. Stosowanie modeli wielkoformatowych zapewnia też korzyść ekonomiczną, wynikającą zarówno z mniejszego zużycia pokrycia na metr kwadratowy, jak i krótszej pracy fachowców.

Podczas montażu produktów wielkoformatowych należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór dachówki do konkretnego dachu. Modele o dużym formacie atrakcyjnie wyglądają na praktycznie każdym z dachów zarówno domów jedno, jak i wielorodzinnych. W gamie dachówek CREATON znajdziemy duży wachlarz modeli wielkoformatowych, umożliwiający dobór pokrycia do niemal każdego dachu pod względem koloru, powierzchni oraz kształtu oferowanych dachówek.

Ekspert radzi: Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu dachówki o dużym formacie?

Dachówka ceramiczna wielkoformatowa SIMPLA (płaska)

Ekspert radzi: Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu dachówki o dużym formacie?

Dachówka ceramiczna wielkoformatowa TITANIA (holenderka płaska)

W przypadku produktów z oferty CREATON duży gabaryt nie wpływa negatywnie na możliwość dopasowania dachówek do połaci dachowej, ponieważ modele te posiadają sporą tolerancję szerokości i długości krycia.

Podczas stosowania dachówek o większym formacie należy również zwrócić uwagę na nierówności na łatach konstrukcyjnych. Nieprawidłowości te mogą skutkować nieestetycznym finalnym ułożeniem dachówek względem dachówek sąsiadujących. W szczególności dotyczy to modeli płaskich, na których wszelkie nierówności widać dużo wyraźniej.

W trakcie pracy z dachówkami wielkoformatowymi niezwykle ważne jest ich staranne mocowanie. Choć za sprawą dużej powierzchni są one nieco cięższe od standardowych, to równocześnie większa jest ich powierzchnia nośna. Przez to mogą być nieco bardziej podatne na siły ssące wiatru.

Efektem większego wymiaru produktu jest również mniejsza liczba poziomych rzędów dachówki na połaci. Łatwiejsze i mniej pracochłonne będzie więc wykonanie takich elementów jak kosze dachowe czy naroża.

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

EKSPERT RADZI: DACHÓWKA ANGOBOWANA CZY GLAZUROWANA – KTÓRĄ WYBRAĆ?

EKSPERT RADZI: DACHÓWKA ANGOBOWANA CZY GLAZUROWANA – KTÓRĄ WYBRAĆ?

Dachówki są pokryciem o wielu zaletach – eleganckim wyglądzie, wysokiej trwałości, doskonałych parametrach użytkowych. Aby wybrać najlepszy dla nas produkt, będziemy musieli podjąć ważne decyzje dotyczące nie tylko ich kształtu czy rozmiaru, ale także typu powłoki: angoby lub glazury.

EKSPERT RADZI: POPRAWNY MONTAŻ KOSZA DACHOWEGO

EKSPERT RADZI: POPRAWNY MONTAŻ KOSZA DACHOWEGO

Kosz dachowy, nazywany również rynną koszową, to ważny element konstrukcji dachów o złożonej architekturze. Jest miejscem styku połaci schodzących się pod kątem mniejszym niż 180°. 

 

EKSPERT RADZI: NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS MONTAŻU KOMINKA WENTYLACYJNEGO?

EKSPERT RADZI: NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS MONTAŻU KOMINKA WENTYLACYJNEGO?

Kominki są jednymi z najczęściej stosowanych na połaci akcesoriów dachowych. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku, co przekłada się na ochronę domu przed wilgocią, a w efekcie – także komfort jego mieszkańców. 
 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.