Ekspert radzi: na co należy zwrócić uwagę podczas montażu kominka wentylacyjnego?

Kominki są jednymi z najczęściej stosowanych na połaci akcesoriów dachowych. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku, co przekłada się na ochronę domu przed wilgocią, a w efekcie – także komfort jego mieszkańców. Aby jednak skutecznie spełniały swoją funkcję, muszą zostać prawidłowo zamontowane. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim, podczas wyboru kominka należy kierować się wytycznymi zawartymi w projekcie budowlanym. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza uwzględnienie właściwej średnicy kanału wentylacyjnego. Jest to warunek niezbędny do poprawnego funkcjonowania całej wentylacji.

W sposób przemyślany należy dobierać poszczególne produkty i akcesoria. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie oryginalnych kominków, wykonanych przez tego samego producenta, od którego nabyliśmy dachówki. Zapewnimy w ten sposób kompatybilność wszystkich elementów znajdujących się na połaci, a także zachowamy jednolitą estetykę oraz spójną kolorystykę powierzchni dachu. 

W przypadku dachówek ceramicznych marki CREATON, producent oferuje gamę ceramicznych kominków dachowych SIGNUM z systemowymi rozwiązaniami umożliwiającymi zbudowanie funkcjonalnego i szczelnego systemu wentylacji.

na co należy zwrócić uwagę podczas montażu kominka wentylacyjnego?
Montaż ceramicznego kominka odpowietrzającego instalację sanitarną SIGNUM

Montaż oryginalnych rozwiązań często jest warunkiem wymaganym do otrzymania gwarancji na całość pokrycia. Przykładowo w przypadku produktów marki CREATON przestrzeganie tego zalecenia umożliwia uzyskanie bardzo długiego okresu gwarancyjnego, wynoszącego zgodnie z określonymi warunkami aż do 50 lat.

Kolejną kluczową kwestią są kompetencje osoby odpowiadającej za instalację. Kominek wentylacyjny musi być zamontowany przez profesjonalnego i wykwalifikowanego dekarza, w sposób staranny oraz zgodny z wszystkimi zaleceniami producenta.  Jakiekolwiek niedociągnięcia na tym polu skutkować będą nieprawidłowym funkcjonowaniem wentylacji domu, co w skrajnych przypadkach może nawet zagrażać bezpieczeństwu jego mieszkańców. 

Na etapie montażu kominka bardzo duże znaczenie ma prawidłowe wykonanie połączenia przewodu wentylacyjnego z warstwą wstępnego krycia, znajdującą się pod połacią dachową. Poprawna instalacja uniemożliwi przedostawanie się skroplin do warstwy ocieplenia (na przykład wełny mineralnej). W sytuacji, gdy doszłoby do zawilgocenia tego elementu dachu, utraciłby on swoje właściwości termoizolacyjne. Przełożyłoby się to na spadek komfortu mieszkańców domu.

Co więcej, mogłoby skutkować również znacznym skróceniem żywotności dachu. Wymiana zniszczonych elementów konstrukcyjnych wraz z warstwą ocieplenia jest natomiast przedsięwzięciem skomplikowanym i bardzo drogim. Cena takiej naprawy potrafi przekroczyć koszt wykonania całego dachu.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac dobrym pomysłem jest dokładne zapoznanie się z dołączonymi do kominka wentylacyjnego akcesoriami montażowymi. Znajomość rozwiązań stosowanych przez konkretnego producenta może znacząco ułatwić i usprawnić montaż, skracając czas jego trwania.

Jeżeli podczas instalacji kominka napotkamy na jakiekolwiek trudności lub pojawią się wątpliwości dotyczące kwestii technicznych, powinniśmy skontaktować się z działem doradztwa danego producenta. W przypadku produktów marki CREATON pomocą służą doświadczeni Doradcy Handlowo-Techniczni oraz eksperci z Akademii CREATON.

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

DLACZEGO NALEŻY STOSOWAĆ ORYGINALNE KOMINKI SIGNUM WYBIERAJĄC DACHÓWKI CERAMICZNE CREATON NA SWÓJ DACH?

DLACZEGO NALEŻY STOSOWAĆ ORYGINALNE KOMINKI SIGNUM WYBIERAJĄC DACHÓWKI CERAMICZNE CREATON NA SWÓJ DACH?
 

Precyzja wykonania, perfekcyjna estetyka i doskonała funkcjonalność to najważniejsze z wielu zalet kominków ceramicznych SIGNUM marki CREATON. 
 

SKUTECZNA IZOLACJA A WYBÓR POKRYCIA DACHOWEGO

SKUTECZNA IZOLACJA A WYBÓR POKRYCIA DACHOWEGO


„Cała branża budowlana, w tym branża dekarska, rozwija się w ostatnich latach w rekordowym tempie. Takiej liczby nowych produktów oraz różnego rodzaju innowacji nie mieliśmy jeszcze nigdy w historii.
 

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA KOSZT DACHU?

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA KOSZT DACHU?Koszty położenia dachu zależą między innymi od jego powierzchni oraz architektury budynku. Dokładniejsze oszacowanie wymaga jednak uwzględnienia także innych, kluczowych elementów. 
 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.