- Naroże – połacie mogą stykać się ze sobą nie tylko w szczytowym punkcie dachu, ale również na jego rogach. W takim przypadku biegną one po skosach i nazywane są narożami. Podobnie jak w przypadku kalenic, osłania się je gąsiorami. Dodatkowo w miejscu styku naroży i kalenicy stosowane jest jeszcze specjalne zabezpieczenie – trójnik. Szczególnym przypadkiem jest dach czterospadowy – namiotowy. Pozbawiony jest on kalenicy, a wszystkie cztery naroża zbiegają się w jednym punkcie, na którym montuje się czwórnik.
- Kosz – wizualnie to część dachu stanowiąca przeciwieństwo naroża. Jest miejscem styku połaci schodzących się pod kątem rozwartym. Ta wklęsła przestrzeń bywa szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych – między innymi łatwo gromadzi się w niej i zalega śnieg. Dlatego też powinna być dodatkowo zabezpieczona przed ich wpływem. Więcej informacji o jego roli na dachu można znaleźć w osobnym artykule.
Każda część dachu ma do spełnienia swoją własną, indywidualną funkcję. W efekcie są one w różnym stopniu narażone na warunki atmosferyczne. Aby więc nasz dach pozostał odporny na działanie pogody, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wszystkich jego elementów. Więcej informacji o tym, jak zbudowany jest dach, jak wyglądają jego poszczególne warstwy można znaleźć w filmie przygotowanym przez Akademię CREATON.