Dachówka w mniejszym formacie

Kiedy warto wybrać dachówkę w mniejszym formacie?

Idealna dachówka to taka, która jest dopasowana do dachu nie tylko pod względem rodzaju czy kształtu, ale również i formatu. Wybierając najlepszy model dachówki na nasz dach trzeba wziąć pod uwagę takie cechy, jak jego wielkość, stopień skomplikowania i liczbę połaci, występowanie elementów dodatkowych – takich jak kopuła lub wole oko, a także estetykę całego budynku. W niektórych przypadkach może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie dachówka w mniejszym formacie. Kiedy na połaci idealnie sprawdzi się taki produkt?

Obok dachówek powszechnie zwanych dzisiaj wielkoformatowymi, takimi jak popularną na rynku ceramiczną dachówką SIMPLA mającą 30 x 50 cm lub TITANIA i BALANCE przekraczającymi swoimi wymiarami ten imponujący format, znajdziemy wiele modeli posiadających o wiele mniejsze kształty. W tej drugiej grupie możemy wyróżnić ponadczasowe holenderki płaskie (HARMONIE), esówki (MELODIE), marsylki (RATIO) oraz nowoczesne płaskie (DOMINO). Bezkonkurencyjne pozostają pod tym względem karpiówki.

Dachówki te, choć generują większe średnie zużycie na 1 metr kwadratowy, często są chętnie wybierane na dachy przez inwestorów decydujących się na ciężkie pokrycie. Wpływ na to mają najczęściej względy estetyczne. Mały format umożliwia uzyskanie na połaci płaszczyzny o atrakcyjnej, wyrazistej strukturze. Liczne załamania i fale tworzą na dachu zachwycającą grę światła i cienia. Stają się urzekającym obrazem o zmieniającym się obliczu w ciągu dnia.

Kiedy warto wybrać dachówkę w mniejszym formacie?
Dachówka ceramiczna w małym formacie

Zastosowanie produktu w mniejszym rozmiarze w niektórych jednak przypadkach może okazać się jedynym słusznym wyborem. Tu decydujące mogą być nie tylko nasze upodobania estetyczne, ale także wymiar czysto ekonomiczny oraz funkcjonalny. Zakup i montaż dachówki w małym formacie może okazać się uzasadniony szczególnie, gdy cechą naszego dachu będą:

  • złożona architektura – na tzw. „skomplikowanych” dachach, które posiadają dużą liczbę płaszczyzn dachówki małoformatowe sprawdzą się lepiej zarówno pod kątem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Stosując takie rozwiązanie, unikniemy większych strat podczas wykonywania docinek. Na tego rodzaju dachach modele małoformatowe prezentują się znacznie efektowniej.
  • niestandardowe wymiary – dachówki w mniejszym formacie znacznie łatwiej niż inne modele dopasujemy do nietypowego kształtu połaci. Na nich znakomicie sprawdzi się na przykład holenderka płaska HARMONIE z oferty CREATON. Jej niewielki format oraz duża tolerancja przesuwu sprawiają, iż jest ona niezwykle wygodna w montażu.
  • posiadanie krzywizn (kopuła, wole oko lub wieżyczka) – jeżeli na dachu budynku znajdują się elementy takie jak kopuła, wole oko lub wieżyczka, również najlepiej jest zastosować model w mniejszym formacie. Znacznie łatwiej dopasować go do łuków. Na dachy z delikatnymi krzywiznami doskonała będzie holenderka płaska HARMONICA. Dla połaci z ostrzejszymi łukami idealna okaże się natomiast karpiówka KLASSIK.
  • niewielka powierzchnia – dzięki zastosowaniu produktu w mniejszym formacie uzyskamy efekt większej powierzchni dachu. Większa ilość dachówek zamontowanych na 1 metrze kwadratowym zwiększy optycznie połać.
  • wartości zabytkowe – dachówki o małym formacie idealnie wpisują się w estetykę różnych budowli historycznych, jak kamienice, kościoły czy dworki szlacheckie. Podczas renowacji takich obiektów należy więc wybrać rozwiązanie, które pozwoli zachować ich oryginalny wygląd. Odwoła się formą do wzorców historycznych. W przypadku budowli współczesnych, wzorowanych na tradycyjnej architekturze, warto również rozważyć zastosowanie takich produktów. Przykładem jest karpiówka KLASSIK posiadająca najbogatszą paletę kolorystyczną w całej ofercie dachówek ceramicznych CREATON.
Dach pokryty dachówką ceramiczną w małym formacie

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA KOSZT DACHU?

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA KOSZT DACHU?


Koszty położenia dachu zależą między innymi od jego powierzchni oraz architektury budynku. Dokładniejsze oszacowanie wymaga jednak uwzględnienia także innych, kluczowych elementów. Na nasze wydatki wpłynie więc na przykład rodzaj wybranego pokrycia i izolacji, wykorzystanie dodatkowych akcesoriów, a także wysokość wynagrodzenia dla ekipy dekarskiej.
 

JAK WYBRAĆ DOBRY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ?

JAK WYBRAĆ DOBRY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ?

Wszystkie zalety dachówek ceramicznych  sprawiają, że produkt ten zajmuje uprzywilejowane miejsce wśród współczesnych pokryć dachowych. Obecnie jest to najczęściej sugerowany produkt w projektach domów gotowych lub wykonanych na indywidualne zamówienie. Wielu inwestorów decyduje się na dachówkę ceramiczną ze względu na wyróżniającą estetykę oraz  świetne parametry użytkowe.

LEPSZA DACHÓWKA MAŁA CZY WIELKOFORMATOWA?

LEPSZA DACHÓWKA MAŁA CZY WIELKOFORMATOWA?

Wybór - mała czy wielkoformatowa dachówka ceramiczna – będzie miał wpływ nie tylko na walory użytkowe pokrycia dachu, ale również na estetykę całego budynku. Wybrany przez nas format dachówki musi spełniać nasze oczekiwania oraz powinien komponować się z elewacją i otoczeniem domu. Do niezwykle ważnych kryteriów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie dachówek, należą również kształt oraz kolor.  


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.