Jak wybrać dobry projekt architektoniczny z dachówką ceramiczną?

Jak wybrać dobry projekt architektoniczny z dachówką ceramiczną?

- Jak wybrać dobry projekt architektoniczny z dachówką ceramiczną? – podpowiada Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor pracowni projektowej Archon+. 

- Wszystkie zalety dachówek ceramicznych sprawiają, że produkt ten zajmuje uprzywilejowane miejsce wśród współczesnych pokryć dachowych. Obecnie jest to najczęściej sugerowany produkt w projektach domów gotowych lub wykonanych na indywidualne zamówienie. Wielu inwestorów decyduje się na dachówkę ceramiczną ze względu na wyróżniającą estetykę oraz  świetne parametry użytkowe.

Przykładem może tu być dachówka ceramiczna TITANIA  marki CREATON. Jej długa, obliczana nawet na kilkadziesiąt lat, żywotność i zastosowane rozwiązania technologiczne zapewniają doskonałą funkcjonalność. Jaki powinien być projekt architektoniczny, aby pozwolił nam cieszyć się pięknym i trwałym dachem ceramicznym przez długi czas?
 

- Czym należy kierować się wybierając projekt swojego wymarzonego domu? 

- Przede wszystkim projekt musi być zgodny z wymogami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy. 

Czym należy kierować się wybierając projekt swojego wymarzonego domu?

Wybierajmy projekty architektoniczne z pracowni, które oferują odpowiednią jakość dokumentacji oraz zakres opracowania. Dobry projekt – to projekt dobrany do naszych potrzeb i uwarunkowań lokalizacyjnych. 

Warto skonsultować nasz wybór z architektem lub doradcą pracowni, w której zamierzamy kupić projekt i z jego pomocą zweryfikować zgodność projektu z wymogami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy.

Jakie błędy popełniają inwestorzy przy wyborze wymarzonego dom

- Jakie błędy popełniają inwestorzy przy wyborze wymarzonego domu? Czy może pani wskazać kilka przykładów takich decyzji?

- Wybierając projekt, inwestorzy często zapominają o kwestii usytuowania budynku względem stron świata. A odpowiednie usytuowanie – to lepsza charakterystyka energetyczna budynku, odpowiednio doświetlone pomieszczenia. 

Ważną kwestią podczas wyboru projektu architektonicznego jest właściwe określenie jego optymalnej powierzchni, tak aby nie popełnić błędu i po fakcie nie stwierdzić, że dom jest za duży lub za mały. Należy dobrze przeanalizować potrzeby wszystkich domowników, jak również wyznaczyć powierzchnię, którą rodzina będzie użytkować wspólnie. 
 

- Proszę wskazać kluczowe etapy prowadzące do wyboru odpowiedniego projektu architektonicznego dostosowanego do konkretnej działki. 

- Projektu domu zawsze musi być zgodny z zapisami MPZP lub WZ dla konkretnej działki, które szczegółowo regulują różne kwestie m.in.: ilość kondygnacji, wysokość budynku, kąt nachylenia dachu i jego kształt, maksymalną powierzchnię zabudowy. Kolejną ważną kwestią jest dobór projektu architektonicznego do wielkości działki. 

Musimy pamiętać, że przepisy prawa budowlanego, szczegółowo określają dopuszczalne odległości usytuowania budynku względem jej granic. Zwróćmy uwagę na orientację względem stron świata, a co za tym idzie rozplanowanie pomieszczeń w domu. Należy znaleźć projekt, który będzie w pełni wykorzystywał jej walory – np. widok. 
 

- Czy nadal najpopularniejsze są dachy dwuspadowe? W jakim stopniu projektant narzuca/ sugeruje wybór konkretnego systemu dachowego i od czego to zależy?

- Kształt dachu w dużym stopniu reguluje prawo – MPZP określa dopuszczalne na danym terenie rozwiązania. Najpopularniejsze wśród Inwestorów są dachy dwuspadowe – tańsze i prostsze w realizacji. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji, taki dach można szybciej wykonać. Prostszy kształt pozwala także ograniczyć straty materiału pokryciowego. Warto podkreślić, że dach dwuspadowy wpływa także na wielkość powierzchni użytkowej na poddaszu i ustawność pomieszczeń. MPZP narzuca kąt nachylenia połaci i określa, czy możemy realizować budynki z dachem płaskim.

- W konkursie „Pochwal się swoją TITANIĄ” zwycięska praca to „dom w sansewieriach”, zrealizowany w oparciu o projekt gotowy ARCHON+. Dlaczego pani zdaniem tak wielu inwestorów wybiera właśnie dachówkę ceramiczną TITANIA? Proszę nam również zdradzić czym wyróżniał się państwa projekt architektoniczny wśród innych prac konkursowych?

- „Dom w sansewieriach” to projekt, którego rezydencjonalny charakter podkreśla rozłożysty, czterospadowy dach z lukarnami. Spojrzenia przyciąga interesująca bryła oraz aranżacja otoczenia domu. 

Właściciele zwycięskiej realizacji zadbali o wysoką jakość materiałów elewacyjnych i staranny dobór kolorów, tworząc efektowną i harmonijną kompozycję. Do pokrycia dachu wybrali trwałą i elegancką ceramiczną dachówkę TITANIA w modnym odcieniu.

Kolor antracytowy z powierzchnią angobowaną NUANCE ładnie koresponduje z jasnym tynkiem oraz drewnianą stolarką. Doskonała jakość dachówki TITANIA, jej odporność na różne warunki atmosferyczne pozwoli zachować przez długi czas atrakcyjny wygląd dachu oraz całego budynku. Warto także zajrzeć do środka „Domu w sansewieriach”. Wnętrza urzekają gustownym połączeniem materiałów wykończeniowych o różnych strukturach i wzorach.

 

Czy nadal najpopularniejsze są dachy dwuspadowe?

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

JAK ZBUDOWANY JEST DACH?

JAK ZBUDOWANY JEST DACH?

Prawidłowo wykonany dach to nie tylko atrakcyjna wizytówka domu, ale również jego osłona przed deszczem, wiatrem, czy palącym słońcem. Aby jednak cała konstrukcja funkcjonowała prawidłowo, współgrać musi ze sobą wiele ważnych elementów, z których znaczna część po zakończeniu prac pozostaje niewidoczna. 

DOBRA TAŚMA PODGĄSIOROWA - TRWAŁA OCHRONA KALENICY I NAROŻY DACHU

DOBRA TAŚMA PODGĄSIOROWA - TRWAŁA OCHRONA KALENICY I NAROŻY DACHU

Kominki dachowe są istotną częścią systemu wentylacji pomieszczeń lub odpowietrzania instalacji sanitarnych w domu. Odpowiednio zaprojektowany pozwala uniknąć najbardziej dotkliwych problemów, jakie może powodować długo utrzymująca się wilgoć. 

DLACZEGO WARTO ZASTOSOWAĆ KALENICĘ WENTYLOWANĄ NA DACHU?

DLACZEGO WARTO ZASTOSOWAĆ KALENICĘ WENTYLOWANĄ NA DACHU?

Wilgoć gromadząca się pod dachem doprowadzić może do wielu niepożądanych skutków. Często brak odpowiedniej wentylacji wpływa na skrócenie żywotności całego pokrycia. Ma ona także niekorzystny wpływa na komfort mieszkańców.

 

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.