Jak wybrać dachówkę ceramiczną – na co szczególnie zwrócić uwagę?

Jak wybrać dachówkę ceramiczną – na co szczególnie zwrócić uwagę?

Dachówki ceramiczne są wytrzymałe, energooszczędne, bezpieczne dla zdrowia i jednocześnie eleganckie. Z pewnością dlatego są najczęściej wybieranym przez inwestorów materiałem na pokrycia dachowe. Aby jednak z oferty rynkowej wybrać modele najwyższej jakości o doskonałych parametrach i wyglądzie, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. 

Przede wszystkim warto wybierać produkty zaufanych producentów z długoletnim doświadczeniem w produkcji dachówek ceramicznych, którzy w swym szerokim asortymencie posiadają również kompletne rozwiązania dachowe z akcesoriami.Dachówki ceramiczne - kryteria wyboru

Pokrycie dachowe powinno odznaczać się wysokimi parametrami technicznymi w zakresie termoizolacji i wytrzymałości. Dach jest również wizytówką budynku, jego najbardziej widocznym elementem. Chcemy, by ozdabiał nasz dom i oczywiście podobał się wszystkim mieszkańcom. 

Jak wybrać dachówkę ceramiczną – na co szczególnie zwrócić uwagę?

Jednak przy wyborze dachówki ceramicznej powinniśmy kierować się nie tylko indywidualnymi gustami. Warto wziąć pod uwagę styl budynku, rodzaj dachu i warunki środowiskowe związane z miejscem powstania domu. Do wyboru mamy więc dachówki w różnych kształtach, rozmiarach, kolorystyce i wykończeniu powłoki. W kolekcjach CREATON znajdziemy wiele atrakcyjnych modeli dachówek ceramicznych, które z łatwością dopasujemy do dachów budynków utrzymanych w różnych stylach architektonicznych.

 

Dachówki ceramiczne a styl budynku i rodzaj dachu 

Na dachach domów w stylu minimalistycznym, którego cechą są surowe, geometryczne formy i stonowana kolorystyka najlepiej zaprezentują się dachówki płaskie w różnych odcieniach szarości i czerni, które doskonale podkreślą nowoczesny charakter budynku (np. SIMPLA, TITANIA). 

Architekturze tradycyjnej dedykowane są zaś dachówki karpiówki (np. KLASSIK) oraz essówki (np. SINFONIE) i marsylki (np. RATIO). W przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji z licznymi załamaniami połaci, najlepsze okażą się dachówki karpiówki, które wyróżniają się mniejszymi rozmiarami. Dla budownictwa wielorodzinnego oraz budynków o prostych konstrukcjach i dużej powierzchni najkorzystniejszym wyborem będą dachówki w większych formatach takie jak dachówka marsylka z kolekcji RAPIDO, których zaletą jest również szybki i sprawny montaż. 

Dachówki ceramiczne a rodzaj powłoki  

Powłoka dachówek może być naturalna lub uszlachetniona za pomocą angobowania czy glazurowania. W procesie angobowania i glazurowania gliny dachówki zmieniają nie tylko swą barwę, ale także zyskują większą trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych takich jak np. zazielenienie. 

Zwróćmy na to uwagę, zwłaszcza jeśli nasz dom znajduje się w pobliżu terenów zielonych i miejsc charakteryzujących się zwiększoną wilgotnością powietrza. 

Proces angobowania lub glazurowania zapewnia również dachówkom atrakcyjną kolorystykę, co sprawia, że dach prezentuje się niezwykle elegancko. 

Możemy zatem wybierać między stonowanymi angobami należącymi do kolekcji „NUANCE®“ a ekskluzywnymi glazurami z kolekcji „FINESSE®” czy „NOBLESSE®”. 

Pokrycia dachowe wybierane są na lata. Dachówki ceramiczne o znakomitych walorach funkcjonalnych zagwarantują dachom naszych domów wyjątkową trwałość i estetyczny wygląd.

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci, aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.