Kiedy warto rozważyć zakup indywidualnego projektu architektonicznego?

Kiedy warto rozważyć zakup indywidualnego projektu architektonicznego?

Indywidualne projekty architektoniczne domów przygotowywane są przez architektów od podstaw. Uwzględniają więc wszystkie istotne czynniki: od specyfiki działki, przez preferencje estetyczne inwestora i jego możliwości finansowe, po lokalne tradycje budownicze. Jest to rozwiązanie droższe od zakupu projektu gotowego, jednak zapewniające liczne korzyści. Kiedy powinno się rozważyć wybór indywidualnego projektu architektonicznego?

Pełna kontrola nad projektem na każdym etapie

Praca nad projektem indywidualnym domu rozpoczyna się od spotkania klienta z architektem. Umożliwia ono przełożenie oczekiwań inwestora na konkretne propozycje i określenie dopuszczalnego zakresu ingerencji w początkowe założenia. Pozwala to na uniknięcie potencjalnych nieporozumień w przyszłości.

Architekt, jeszcze na etapie koncepcji, przedstawia klientowi wybrane rozwiązania oraz materiały. Tego rodzaju udogodnień nie zapewniają gotowe projekty. Niemal zawsze bazują one na uniwersalnych i najpopularniejszych trendach. Jeżeli istnieje więc potrzeba skonsultowania zamysłu, zdecydowanie należy wybrać indywidualny projekt. Co ważne, w takim przypadku klient może wymagać wsparcia architekta również po zakończeniu etapu planowania.

Zakup indywidualnego projektu architektonicznego - Pełna kontrola nad projektem na każdym etapie

Na żądanie inwestora będzie musiał on podjąć się tak zwanego nadzoru autorskiego. W jego ramach architekt odpowiada za zgodności realizowanych robót budowlanych z projektem, a także, w razie potrzeby, wprowadzanie w nim zmiany, dostosowując go do uwag zgłoszonych przez kierownika budowy. Będzie to szczególnie duże udogodnienie dla osób, które nie mają czasu indywidualnie zajmować się każdą potencjalną zmianą lub są słabo zorientowane w tej tematyce.

Warto jednak pamiętać, że inwestor ma prawo zlecić sprawowanie nadzoru nad robotami dowolnemu projektantowi – niekoniecznie architektowi odpowiadającemu za projekt.

Zakup indywidualnego projektu architektonicznego - Dopasowanie do specyfiki działki oraz otoczenia

Dopasowanie do specyfiki działki oraz otoczenia

Indywidualne projekty architektoniczne uwzględniają wszystkie cechy działki przeznaczonej pod budowę. Dzięki temu gotowy dom zostaje optymalnie wpasowany w konkretny teren, a rozłożenie pomieszczeń oraz układ okien dostosowane do stron świata.  

Ma to szczególnie istotne znacznie dla inwestorów planujących budowę na działce o mniej typowym kształcie, większym kącie nachylenia lub ulokowanej w wymagającym otoczeniu. Co więcej, projekt indywidualny bierze pod uwagę okoliczne tradycje architektoniczne, na przykład w zakresie wyboru określonego rodzaju pokrycia dachu, specyfikę najbliższego sąsiedztwa, jak również wytyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.


Uwzględnienie indywidualnych potrzeb

Dla wielu inwestorów największą zaletą projektów indywidualnych jest możliwość dopasowania ich do własnych preferencji. Dotyczyć może to niemal każdego elementu domu, od kształtu jego bryły  po wykorzystane materiały. 

Projekty indywidualne są więc atrakcyjne dla osób, którym zależy na pełnej realizacji wszystkich oczekiwań. Doświadczony architekt będzie w stanie zaproponować sposoby, dzięki którym skutecznie zrealizowane zostanie każde mniej typowe wymaganie. Okaże się to szczególnie ważne dla osób ceniących prestiż, pragnących, aby ich dom wyróżniał się na tle innych budynków oryginalnym, niepowtarzalnym wyglądem.

Decydując się na indywidualny projekt architektoniczny domu, należy jednak pamiętać, że jest to nie tylko opcja droższa, ale także wymagająca znacznie więcej czasu na etapie opracowywania. Warto więc odpowiednio wcześnie skontaktować się z wybranym architektem, tak aby uniknąć potencjalnych opóźnień w realizacji inwestycji.

Zakup indywidualnego projektu architektonicznego - Uwzględnienie indywidualnych potrzeb

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

JAK WYBRAĆ SOLIDNY DACH Z GWARANCJĄ DO 50 LAT NA PRZYKŁADZIE PROJEKTU WERANDA 4 (MTM STYL)

JAK WYBRAĆ SOLIDNY DACH Z GWARANCJĄ DO 50 LAT NA PRZYKŁADZIE PROJEKTU WERANDA 4 (MTM STYL)


 

KLASYCZNA WILLA W NOWOCZESNYM WYDANIU Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ CREATON – SPOSÓB NA PONADCZASOWĄ ELEGANCJĘ

KLASYCZNA WILLA W NOWOCZESNYM WYDANIU Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ CREATON – SPOSÓB NA PONADCZASOWĄ ELEGANCJĘ

 

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA KOSZT DACHU?

DOM W SANSEWIERIACH Z DACHÓWKĄ MARKI CREATON WEDŁUG PROJEKTU ARCHON+
 

 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.