Jakie są najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych

Istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych, wykonanych z różnych materiałów. Każdy z nich odznacza się nieco inną estetyką oraz posiada inne parametry techniczne. Pośród dostępnych na rynku opcji znajdziemy zarówno produkty ekonomiczne, jak i takie, które zaliczają się do rozwiązań klasy premium. Jakie są więc najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych?

Rozwiązania preferowane na połaci w poszczególnych regionach nierzadko wynikają z lokalnych tradycji architektonicznych oraz przyzwyczajeń. Współcześnie jednak inwestorzy coraz bardziej zwracają uwagę na jakość, funkcjonalność oraz estetykę konkretnych pokryć, nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Te cechy powinny mieć decydujące znaczenie podczas wyboru najlepszego produktu.

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne są szlachetnym rodzajem pokrycia, cenionym przez klientów za wiele zalet – między innymi elegancję, funkcjonalność oraz wysoką trwałość. Produkty te są różnorodne pod względem formy i estetyki. Oferta CREATON obejmuje ponad 240 kombinacji modeli oraz kolorów dachówek ceramicznych. Pozwalają one na zaprojektowanie dachu nie tylko cechującego się znakomitymi parametrami technicznymi, ale także zachwycającego swoim wyglądem. Posiadają bardzo długą, wielowiekową historię. Równocześnie są niezwykle trwałe, dzięki czemu w pełni zasługują na miano produktów klasy premium.

Dachówki ceramiczne - najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych
Dachówki cementowe - najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych

Dachówki cementowe

Dachówki cementowe to nowoczesny rodzaj pokrycia wytwarzany z mieszaniny piasku, cementu oraz pigmentów. Nie posiadają aż tak imponujących parametrów jak modele ceramiczne, ale wciąż cechują się bardzo wysoką trwałością, atrakcyjną estetyką oraz odpornością na działanie wielu niekorzystnych czynników. 

Równocześnie dachówki cementowe pozostają rozwiązaniem tańszym niż konkurencyjne dachówki ceramiczne. CREATON Polska posiada w swojej ofercie trzy produkty cementowe – nowoczesny model KAPSTADT oraz nawiązujące do klasycznego wzornictwa GÖTEBORG i HEIDELBERG.
 

Blachodachówka to rodzaj stalowego lub aluminiowego pokrycia produkowanego z blach o różnej grubości. Swoim wyglądem imituje klasyczną dachówkę. Blachodachówka z powodzeniem może być wykorzystywana na dachach o dużym kącie nachylenia. Na tle innych opcji wyróżnia się też stosunkowo niską wagą. 

Ponieważ blachodachówki sprzedawane są w dużych arkuszach, wygodnie układa się je na połaciach o większej powierzchni. Są jednak rozwiązaniem mniej trwałym od dachówki i w przypadku uszkodzeń stają się podatne na rdzewienie.

Blacha jest pokryciem pokrewnym do blachodachówki. Jej największą zaletę stanowi atrakcyjna cena, dzięki czemu chętnie wykorzystywana bywa w budownictwie przemysłowym, na dachach o dużych powierzchniach. Podobnie jak blachodachówka jest podatna na korozję.

Gont to tradycyjny rodzaj pokrycia wykonanego z drewnianych listewek o przekroju klina, naciętych z jednej strony. Rozwiązanie to wykorzystuje się przede wszystkim w architekturze ludowej i rustykalnej. Dachy kryte gontem podatne są na działanie wilgoci oraz porastanie przez mech. Aby wydłużyć ich żywotność stosuje się specjalne impregnaty i środki do konserwacji drewna. Na tle innych pokryć gont jest rozwiązaniem stosunkowo drogim – składa się na to wysoka cena samego materiału, a także pracochłonny montaż.

Gont bitumiczny powstaje przez cięcie papy z włókna szklanego (niekiedy z dodatkiem tworzyw sztucznych) na fragmenty przypominające kształtem klasyczny gont. Ten rodzaj pokrycia wymaga zastosowania pełnego deskowania. Gont bitumiczny z obu stron pokrywa się specjalną masą chroniącą przed wilgocią. Z wierzchu stosuje się również posypkę mineralną, nadającą pokryciu pożądaną barwę oraz fakturę. Gont bitumiczny jest pokryciem tanim, o niskiej wadze.

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

JAK WYBRAĆ DACH ODPORNY NA SILNY WIATR?

JAK WYBRAĆ DACH ODPORNY NA SILNY WIATR?


Jednymi z ekstremalnych zjawisk pogodowych, które obecnie stosunkowo często nawiedzają nasz kraj, są gwałtowne i bardzo silne wiatry. Chociaż nie są nam obce orkany, halne czy też szkwały wiejące z prędkością do 150 km/h na godzinę, to zaskakują już przekraczające nawet 380 km/h huragany, tornada i trąby powietrze. 
 

JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE CZĘŚCI DACHU I JAKĄ PEŁNIĄ FUNKCJE?

JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE CZĘŚCI DACHU I JAKĄ PEŁNIĄ FUNKCJE?

Dachówki są pokryciem o wielu zaletach – eleganckim wyglądzie, wysokiej trwałości, doskonałych parametrach użytkowych. Aby wybrać najlepszy dla nas produkt, będziemy musieli podjąć ważne decyzje dotyczące nie tylko ich kształtu czy rozmiaru, ale także typu powłoki: angoby lub glazury. 

PRZYCHODZI INWESTOR DO ARCHITEKTA I… 

PRZYCHODZI INWESTOR DO ARCHITEKTA I…
 

Jeśli zdecydowałeś, że Twój dom zrealizujesz według indywidualnego projektu architektonicznego, to architekt będzie pierwszym ekspertem, z którym przyjdzie Ci się spotkać przed rozpoczęciem budowy. Jego fachowe podejście i merytoryczna wiedza w istotny sposób wpłyną na przebieg całego procesu.


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.