Przychodzi inwestor do architekta i… – krótki poradnik jak przygotować się do spotkania

Przychodzi inwestor do architekta i… – krótki poradnik jak przygotować się do spotkania

Jeśli zdecydowałeś, że Twój dom zrealizujesz według indywidualnego projektu architektonicznego, to architekt będzie pierwszym ekspertem, z którym przyjdzie Ci się spotkać przed rozpoczęciem budowy. Jego fachowe podejście i merytoryczna wiedza w istotny sposób wpłyną na przebieg całego procesu. Warto zatem postawić na zaangażowaną, obustronną współpracę, dostarczając mu szeregu niezbędnych informacji, które powinieneś przedstawić już na wstępnym spotkaniu. Jak przygotować się do takiej wizyty?

Poniżej wymieniamy najważniejsze punkty, które powinny znaleźć się na Twojej liście:

1. Przygotuj ważne dokumenty – na ich podstawie architekt będzie mógł określić możliwości i ograniczenia projektowe budynku, tym samym doradzić jaki projekt będzie dla Ciebie najlepszy. Należą do nich:

 •  mapka geodezyjna,
 •  wypis z rejestru gruntów,
 •  wypis i wyrys z planu miejscowego i decyzja o warunkach zabudowy,
 •  informacje o dostępie do mediów i warunki ich podłączenia (woda, prąd, gaz, kanalizacja),
 • ewentualne: informacja o szkodach górniczych, nadzorze archeologicznym, badania gruntu, itp.
Przychodzi inwestor do architekta i… – krótki poradnik jak przygotować się do spotkania
Wypisz wszystkie oczekiwania względem domu

2. Wypisz wszystkie oczekiwania względem domu – architekt dopasuje swoje pomysły w maksymalnym stopniu do Twoich wyobrażeń:

 • styl budynku: nowoczesny lub klasyczny,
 • orientacyjna powierzchnia domu,
 • ilość poziomów: parterowy, piętrowy, z poddaszem użytkowym,
 • piwnica: z piwnicą lub bez piwnicy,
 • ilość pomieszczeń i ich rozkład: ilość pokoi, ilość łazienek,
 • garaż: 1-, 2-stanowiskowy lub bez garażu,
 • taras: bez zadaszenia, pergola, podcień, przedłużony okap, dodatkowy trakt dachu
 • technologia budowy: murowana lub modułowa,
 • rodzaj dachu – dwuspadowy, czterospadowy czy płaski – i jego pokrycie, np. dachówka ceramiczna lub cementowa,
 • dodatkowe oczekiwania, np.: strych, garderoba, spiżarnia, pralnia / pomieszczenie gospodarcze, antresola, pokój z łazienką i garderobą, sauna lub pomieszczenie rekreacyjne,
 • kolorystyka i materiały wykończeniowe elementów zewnętrznych: elewacja, dach, stolarka drzwiowa i okienna.

3. Uwzględnij wszelkie możliwości i ograniczenia, ponieważ to one w dużej mierze determinują także budowę domu, np.:

 • budżet, którym dysponujesz,
 • czas, w którym chciałbyś zakończyć cały proces lub jej poszczególne etapy,
 • system budowy – zlecenie całości prac profesjonalnej firmie czy budowa systemem gospodarczym.

 

Dzięki przygotowanej wcześniej liście będziesz mieć pewność, że podczas rozmowy z architektem nie zapomnisz o niczym ważnym. On sam uzyska niezbędne informacje, dzięki którym zaproponuje projekt domu spełniający Twoje oczekiwania w ramach odpowiednich technicznych możliwości. 

Ponadto na pierwszą rozmowę warto też przynieść zdjęcia i projekty nie tylko innych domów, ale wszelkie inspirujące przedmioty, które pomogą dookreślić Twoje upodobania estetyczne.

Uwzględnij wszelkie możliwości i ograniczenia związane z Twoim domem

Budowanie domu jest procesem wymagającym odpowiedniego planowania na każdym etapie prowadzonych prac, a jednym z ważniejszych elementów tego łańcucha jest dach. Stanowi on zwieńczenie bryły budynku i zakończenie bardzo ważnego fragmentu całej budowy. 

Aby pomóc w rozwiązywaniu budowlanych dylematów stworzyliśmy cykl poradnikowy „Magda i Piotr pod własnym dachem”. Filmy omawiają różne zagadnienia dotyczące konstrukcji, kształtu, pokrycia i funkcjonalności dachu.

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

JAK WYBRAĆ SOLIDNY DACH Z GWARANCJĄ DO 50 LAT NA PRZYKŁADZIE PROJEKTU WERANDA 4 (MTM STYL)

JAK WYBRAĆ SOLIDNY DACH Z GWARANCJĄ DO 50 LAT NA PRZYKŁADZIE PROJEKTU WERANDA 4 (MTM STYL)

Dach jest niezwykle istotnym elementem konstrukcji domu. W pierwszej kolejności chroni jego wnętrze przed wieloma czynnikami: wilgocią, wiatrem, hałasem. Od strony wizualnej stanowi natomiast estetyczne zwieńczenie całego budynku. 
 

DOM W SANSEWIERIACH Z DACHÓWKĄ MARKI CREATON WEDŁUG PROJEKTU ARCHON+

DOM W SANSEWIERIACH Z DACHÓWKĄ MARKI CREATON WEDŁUG PROJEKTU ARCHON+

Dom jednorodzinny, zrealizowany według gotowego projektu biura ARCHON+, z dachem czterospadowym wykonanym z dachówki ceramicznej TITANIA marki CREATON przykuwa uwagę jakością użytych materiałów. Zachwyca konsekwencją w aranżacji i spójną, przemyślaną kolorystyką. 
 

SKUTECZNA IZOLACJA A WYBÓR POKRYCIA DACHOWEGO

SKUTECZNA IZOLACJA A WYBÓR POKRYCIA DACHOWEGO

W polskich warunkach klimatycznych i przy niemalże stałym od lat wzroście kosztów ogrzewania, należy zadbać o szczelność każdej konstrukcji i kompleksową izolację budynku. Dlatego izolacja dachu, często nazywanego piątą ścianą domu, jest równie ważna i wcale nie mniej skuteczna, od tej stosowanej na ścianach pionowych. 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.