Jesienne porządki, czyli jak przygotować dach przed zimą?

Jesienne porządki, czyli jak przygotować dach przed zimą?

Przygotowanie dachu przed zimą jest ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo i komfort użytkowania naszych domów. To właśnie ta część budynku w pierwszej kolejności chroni go przed niekorzystnym działaniem pogody: opadami śniegu, silnym wiatrem, mrozami oraz deszczem. Dla prawidłowego funkcjonowania dachu niezbędne jest jego regularne serwisowanie. Szczególne znaczenie mają także przygotowania poczynione przed nadejściem zimy.

 

Wizualna ocena stanu dachu

Podstawowym krokiem od jakiego trzeba zacząć przegląd dachu przed zimą, jest jego dokładna inspekcja. Wstępnej oceny sytuacji jesteśmy w stanie dokonać w pełni samodzielnie. Czynność ta nie wymaga ani profesjonalnej wiedzy, ani zastosowania specjalistycznych narzędzi. 

Znaczną część nieprawidłowości (dotyczących elementów znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku) można zauważyć podczas codziennego funkcjonowania. Warto jednak wiedzieć, co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę.

Wizualna ocena stanu dachu

Adrian Sienicki, dekarz z województwa podlaskiego z 15-letnim doświadczeniem, zwycięzca 1. miejsca w III edycji programu dla profesjonalistów TOP DEKARZE CREATON Polska zawraca uwagę na to, że „do wykonania podstawowych czynności nie potrzebujemy wykwalifikowanej osoby, specjalistycznej wiedzy ani fachowych narzędzi. Podczas normalnego użytkowania budynku z pewnością wychwycimy większość nieprawidłowości”. 

Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Na przykład odstający fragment obróbki blacharskiej, pęknięta dachówka, zacieki na poddaszu czy siny kolor pojawiający się na konstrukcji drewnianej. Gdy zauważymy te lub inne usterki, jak najszybciej zlećmy dekarzowi przeprowadzenie profesjonalnej kontroli.

Gdy zauważymy na przykład pęknięcie dachówki ceramicznej lub dachówki cementowej, wyraźne odstawanie fragmentu obróbki blacharskiej czy pojawienie się zacieku na poddaszu – lub inną nieprawidłowość, która wzbudzi nasz niepokój – powinniśmy jak najszybciej zlecić dekarzowi przeprowadzenie profesjonalnej kontroli. Nie należy tego odkładać w czasie, tak aby wszystkie niezbędne naprawy zostały wykonane przed zimą.

Kontrola drożności rynien i koszy

Kontrola drożności rynien i koszy

Oprócz sprawdzenia stanu dachu trzeba także zwrócić uwagę na orynnowanie. Zebrane liście, gałęzie czy mech są w stanie zatkać rynny oraz rury spustowe, uniemożliwiając prawidłowy odpływ wody. Jeżeli doszło do takiej sytuacji, musimy koniecznie udrożnić je przed nadejściem mrozów. W przeciwnym razie zatrzymana woda może uszkodzić cały system podczas zamarzania. W trakcie tej czynności należy jednak unikać stosowania metalowych szczotek i innych ostrych akcesoriów, gdyż mogą one zarysować powierzchnię rynien.

Adrian Sienicki zaznacza – „drożny i szczelny system rynnowy skutecznie zapobiega zawilgoceniu i zalaniu ścian zewnętrznych budynku, a także przedostaniu się wody pod podbitkę. Dodatkowo w miejscach zalesionych zamocujmy wypukłą siatkę na rynny, co pozwoli uchronić je przed nadmiernym gromadzeniem się liści.”

Za zbieranie wody opadowej odpowiadają także kosze dachowe, czyli łączenie dwóch sąsiadujących połaci przecinających się pod kątem wklęsłym. Czyszczenie tych fragmentów konstrukcji dachowej znajduje się wśród 10 najważniejszych punktów w zawodowym katalogu dekarza-serwisanta naszego eksperta.

Jak podkreśla Adrian Sienicki: „brak systematycznych prac serwisowych może doprowadzić do niedrożności kosza dachowego, powodować piętrzenie wody opadowej, a w konsekwencji przelewanie jej pod pokrycie dachu. Prawidłowo konserwowane kosze zapewnią szczelność pokrycia i odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Jeżeli są niedrożne, należy je oczyścić i udrożnić, a także przejrzeć uszczelki klinowe/ taśmy rozprężne”.
 

Czyszczenie dachu

Prawidłowe przygotowanie dachu przed zimą musi uwzględniać również czyszczenie wszystkich połaci. Dzięki temu usuniemy z ich powierzchni zanieczyszczenia, które spływając z topniejącym śniegiem, mogłoby zabrudzić elewację. Dodatkowo pozbędziemy się w ten sposób z połaci mchów i porostów, które podczas wilgotnych, pozbawionych słońca miesięcy zimowych miałyby sprzyjające warunki do rozwoju. 

Do czyszczenia dachu najlepiej posłużyć się myjką ciśnieniową. Jeżeli jednak nie dysponujemy takim sprzętem – lub z innych powodów nie chcemy zajmować się tą czynnością samodzielnie – możemy zlecić ją profesjonalnej ekipie.

Czyszczenie dachu
System komunikacji dachowej

Nieoceniony w tym przypadku będzie zamontowany na połaci system komunikacji dachowej. Odpowiednio zainstalowane stopnie czy ławy kominiarskie to akcesoria, które umożliwią bezpieczne przemieszczanie się po dachu i wykonanie niezbędnych czynności. 

W celu zwiększenia bezpieczeństwa osoby pracującej na dachu warto również cyklicznie wykonywać przegląd mocowań i ewentualne dokręcenie poluzowanych śrub mocujących poszczególne rozwiązania do połaci.  

Dobrym przykładem jest aluminiowy system komunikacji marki CREATON, który stanowi kompleksowe uzupełnienie całej oferty” – podkreśla Michał Kacprzak, Kierownik Akademii CREATION. 

„Cechuje go wykonanie z najwyższej jakości trwałego duraluminium, specjalnie opracowana konstrukcja zapewniająca maksymalne bezpieczeństwo użytkowania (zastosowano opatentowane systemy asekuracyjne), prosty i szybki montaż, który nie wymaga użycia łaty pośredniej, szeroki wachlarz zastosowań i dbałość o każdy detal. 

Dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, skomponowany z wykorzystanym pokryciem sprawi, że cały dach będzie wyglądał niezwykle elegancko”.

Inwestycja w systemy przeciwśnieżne

Warto mieć też na uwadze, że właściwe przygotowanie dachu przed zimą powinno obejmować również jego zabezpieczenie przed śniegiem za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jest to kwestia szczególnie istotna w regionach, gdzie w trakcie tej pory roku występują obfite opady, a więc na przykład w górach. Specjalne, montowane na połaci systemy, w skład w których wchodzić mogą między innymi drabinki i rury śniegowe, mocowane na hakach bale drewniane czy noski przeciwśniegowe, chronią bezpośrednie otoczenie domu przed problemami powodowanymi przez osuwające się masy śniegu oraz lodu. Jest to tym istotniejsze, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, to właściciel obiektu posiada obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa jego użytkowania.

Ekspert CREATON, Michał Kacprzak zaznacza, że „dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie akcesoriów tego samego producenta, od którego nabyliśmy dachówki. Pełną spójność oraz maksymalną funkcjonalność oferuje system ochrony przeciwśnieżnej jednej marki. To da nam pewność, że wszystkie akcesoria będą nie tylko maksymalnie funkcjonalne, również spójne pod względem kolorystyki i stylu. Zapewnią bardzo wysoką jakość, gwarantującą trwałość i skuteczność – a tym samym bezpieczeństwo”.

Przygotowanie dachu przed zimą to ważne przedsięwzięcie, o którym warto pamiętać z wyprzedzeniem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że będzie ono znacznie łatwiejsze w sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości rozwiązania dachowe, w tym odznaczające się dobrymi parametrami technicznymi pokrycie. Najlepsze rozwiązania zapewnią szczelność połaci przez cały rok, utrudnią osadzanie się na niej zabrudzeń, a przede wszystkim uodpornią dach na negatywne działanie pogody, w tym mrozu oraz silnego wiatru.

Więcej informacji na temat prowadzenia prac serwisowych można znaleźć w poradniku „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja”. Publikacja została przygotowana przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  Materiał uwzględnia wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.

 

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.