Jakie znaczenie podczas montażu dachu ma prawidłowe rozmierzenie połaci dachowej?

Jakie znaczenie podczas montażu dachu ma prawidłowe rozmierzenie połaci dachowej?

Wykonanie dobrej konstrukcji dachu ma ogromne znaczenie dla estetyki, jak i trwałości oraz bezpieczeństwa budynku.  Dlatego profesjonalny dekarz powinien mieć wyobraźnię przestrzenną i wyczucie wizualne. Na co należy zatem zwrócić uwagę podczas czynności łatowania i jakie znaczenie podczas montażu dachu ma prawidłowe rozmierzenie połaci dachowej?
 

Zaplanowanie sposobu położenia pokrycia

Zaplanowanie sposobu położenia pokrycia i rozmierzenie połaci dachowej jest jednym z elementów poprawnego montażu dachówki ceramicznej, na przykład modeli FUTURA, DOMINO czy RATIO. Czynność ta (zupełnie niesłusznie) jest obecnie często pomijana, gdyż uznaje się, że mogą ją wykonać handlowcy odpowiedzialni za sprzedaż materiałów do pokrycia. 

Niestety oni zazwyczaj opierają się na ogólnych danych dotyczących zakresu tolerancji rozstawu na zamkach dachówek otrzymywanych od producentów. Jednak najpewniejszą i dokładną metodą jest zmierzenie konkretnego pokrycia bezpośrednio na budowie. 

Zaplanowanie sposobu położenia pokrycia

Powinien ją wykonywać dekarz również dlatego, że znaczenie tej czynności jest niezwykle istotne. Poprawne rozmierzenie, zwane również łatowaniem, wpływa na całą stylistykę dachu, jego proporcje, ale także i szczelność. 

Źle wymierzona odległość pomiędzy łatami spowoduje, że dachówki nie będą prawidłowo przylegać, mogą też nierówno się wysuwać po dwóch przeciwnych stronach połaci dachu lub zbytnio się przesuwać w wyniku późniejszego odkształcania się krokwi pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Rozmierzanie połaci dachowej

Rozmierzanie połaci dachowej

Rozmierzanie połaci dachowej jest czynnością, dzięki której uzyskujemy regularne ułożenie dachówek, na przykład SIMPLA czy KODA, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Zacząć ją należy od zwymiarowania konstrukcji dachowej. 

W przypadku rozmierzania w poziomie należy oznaczyć na połaci miejsca występowania dachówek skrajnych/bocznych prawych oraz lewych na podstawie ich szerokości krycia, a także podzielenie pozostałego fragmentu połaci na równe części odpowiadające zakresom szerokości krycia dachówek połaciowych.

W przypadku rozmierzania w pionie trzeba uwzględnić odpowiednie wysunięcie dachówek okapowych w kierunku rynny oraz właściwe podsunięcie dachówek pod gąsior w kalenicy. Im większy zakres szerokości i długości krycia dachówek (możliwość przesuwu na zamkach), tym łatwiejsze dopasowanie dachówek do długości lub szerokości konstrukcji.  Oczywiście dach należy rozmierzyć pod wybrany rodzaj i model pokrycia dachowego.

Prawidłowe rozmierzanie połaci dachowej skutkuje więc nie tylko brakiem usterek technicznych, za które często wini się później producenta, ale przede wszystkim sprawia, że poprawnie położony dach jest doskonałą wizytówką profesjonalnego dekarza.

Aby dokładnie pokazać, jak przebiega taki proces, eksperci CREATON przygotowali szczegółowy opis tego etapu przygotowania konstrukcji dachu w „Podręczniku dekarza”, który można pobrać z naszej z strony. Przedstawiona w przystępny sposób instrukcja opracowana została na konkretnym przykładzie, ceramicznej dachówce TITANIA marki CREATON. 

 

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

JAKIE SĄ GŁÓWNE ZALETY ZASTOSOWANIA DACHÓWEK CERAMICZNYCH NA DACHU?

JAKIE SĄ GŁÓWNE ZALETY ZASTOSOWANIA DACHÓWEK CERAMICZNYCH NA DACHU?

Dachówka ceramiczna jest pokryciem, które na tle innych opcji wyróżnia się wieloma walorami. Cechują ją między innymi odporność na działanie wiatru czy korozji, doskonała izolacja cieplna i akustyczna. Przez znaczną część inwestorów jest również uważana za rozwiązanie najbardziej estetyczne. Jakie jeszcze korzyści wynikają z zastosowania dachówek ceramicznych?

JAK ZBUDOWANY JEST DACH?

JAK ZBUDOWANY JEST DACH?


Prawidłowo wykonany dach to nie tylko atrakcyjna wizytówka domu, ale również jego osłona przed deszczem, wiatrem, czy palącym słońcem. Aby jednak cała konstrukcja funkcjonowała prawidłowo, współgrać musi ze sobą wiele ważnych elementów, z których znaczna część po zakończeniu prac pozostaje niewidoczna. Warto jednak znać ich nazwy oraz przeznaczenie, tak aby na każdym etapie inwestycji podejmować w pełni świadome i przemyślane decyzje.

EKSPERT RADZI: POPRAWNY MONTAŻ KOSZA DACHOWEGO

JAK SKUTECZNIE MOCOWAĆ DACHÓWKI CERAMICZNE


Dach to część domu, która jest najbardziej narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego ważne jest jego solidne zabezpieczenie przed ich negatywnym wpływem. 

Jak skutecznie mocować dachówki ceramiczne, aby nasz dach był odporny i trwały niezależnie od tego, jaka pogoda jest za oknem?
 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.