Ekspert radzi: Jakie są podstawowe zasady BHP dla dekarzy?

Ekspert radzi: Jakie są podstawowe zasady BHP dla dekarzy?

Bezpieczeństwo podczas prowadzenia na dachu wszelkich prac dekarskich pozostaje absolutnym priorytetem. Przestrzegając określonych zasad i stosując odpowiedni sprzęt dekarze są w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko wszystkich wypadków. O czym należy pamiętać w trakcie wykonywania prac dekarskich i jak się do nich przygotować – radzi Jarosław Kostrzewa, ekspert w Akademii CREATON.

 

Istotna rola ubioru

Każda osoba wchodząca na teren inwestycji powinna mieć na sobie odpowiednią odzież. Zaliczyć do niej możemy buty z ochronnym noskiem, zabezpieczające w trakcie pracy stopy i palce. Profesjonalne obuwie musi być wystarczająco wysokie, aby uniemożliwić dostanie się do środka odprysków, wiórów, fragmentu gruzu lub drobnych części docinanych dachówek ceramicznych lub cementowych

W dobrych butach ważną rolę odgrywa również specjalna podeszwa antypoślizgowa, poprawiająca stabilność poruszania się – w szczególności po połaci dachu wykonanej z dachówek ceramicznych lub cementowych o bardzo gładkiej powierzchni – angobowanej lub glazurowanej.

Podstawowe zasady BHP dla dekarzy - istotna rola ubioru

Kask może okazać się przydatny podczas czynności, w trakcie których występuje zwiększone ryzyko urazów, czyli na przykład łatowania lub montażu kominków w trudno dostępnych częściach poddasza. Na dużych inwestycjach, gdzie używany jest dźwig, dodatkowo korzystać powinno się także z kamizelek odblaskowych. Dzięki nim dekarz będzie widoczny dla operatora maszyny.

Podstawowe zasady BHP dla dekarzy - szelki dekarskie

Szelki dekarskie

Szelki dekarskie zostały zaprojektowane tak, aby chronić przed potencjalnym upadkiem z wysokości. Gdy zostaną dopasowane, są wygodne i nie krępują ruchów w trakcie pracy. Na rynku zakupić można dwa rodzaje szelek – z zapięciem przednim lub tylnym. Pierwsze z nich dobrze sprawdzają się przy pracach prowadzonych na elewacjach wysokich budynków. 

Zapewniają bezpieczeństwo i komfort, nawet podczas długich czynności w pozycji siedzącej. Z racji na znajdujące się na brzuchu klamry spinające, modele z zapięciem przednim nie będą jednak dobrym wyborem w trakcie prac na stojąco. W takich sytuacjach należy wykorzystać szelki z zapięciem tylnym. Gdy są one prawidłowo wyregulowane, wygodnie dopasowywują się do sylwetki, umożliwiając komfortowe i swobodne poruszanie się po połaci.

Nie wolno zapominać o tym, że działanie uprzęży uzależnione jest od mocowania liny. Powinna być ona przytwierdzona do stałego, wytrzymałego elementu konstrukcji dachu, na przykład krokwi. Złym wyborem będzie natomiast komin, który nie posiada wystarczającej wytrzymałości na siły ścinające. 

W sytuacji, gdy pojawi się problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca mocowania liny, należy użyć specjalnych kotew.

Dodatkowe zabezpieczenia

W niektórych sytuacjach prowadzone na dachu prace będą wymagały zastosowania dodatkowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo. Do najczęściej stosowanych należą barierki ochronne. Zgodnie z przepisami prawa, są one wymagane na połaciach o kącie nachylenia wynoszącym ponad 11,3 stopnia. Poprawnie wykonane barierki powinny posiadać piętnastocentymetrowy krawężnik oraz dwie poręcze – jedną na wysokości 1,1 metra, a drugą w połowie konstrukcji.

Dbając o bezpieczeństwo na terenie inwestycji, nie można zapomnieć o osobach przebywających wokół budynku. Aby uniknąć zagrożenia, jakie mogą spowodować przedmioty spadające z dachu, należy więc wyznaczyć strefę ochronną. Zamknięty dla poruszania obszar powinien mieć szerokość równą 10% wysokości budynku, jednak nie mniej niż 6 metrów.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju prace dekarskie będą prowadzone na dachu, trzeba pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem – to od nich zależeć może zdrowie, a nawet życie. Warto mieć na uwadze, że oprócz korzystania z ochronnego sprzętu oraz stosowania dodatkowych zabezpieczeń, w każdej sytuacji należy wykazywać się przezornością, ostrożnością i zdrowym rozsądkiem.

Podstawowe zasady BHP dla dekarzy - dodatkowe zabezpieczenia

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

JAK DBAĆ O DACH, ABY CIESZYĆ SIĘ PIĘKNYM I TRWAŁYM POKRYCIEM PRZEZ LATA

JAK DBAĆ O DACH, ABY CIESZYĆ SIĘ PIĘKNYM I TRWAŁYM POKRYCIEM PRZEZ LATA


Dach nieustannie narażony jest na działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, opady atmosferyczne czy kontakt z różnego typu zanieczyszczeniami. Utrzymanie jego wysokiej funkcjonalności wymaga regularnego wykonywania różnych prac serwisowych, które pozwolą cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem dachowym. 

EKSPERT RADZI: NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS MONTAŻU DACHÓWKI O DUŻYM FORMACIE?

EKSPERT RADZI: NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS MONTAŻU DACHÓWKI O DUŻYM FORMACIE?

Dachówki wielkoformatowe są bardzo wygodne w montażu. Ich układanie przebiega o wiele szybciej – większy rozmiar przekłada się na większą powierzchnię krycia. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku różnych inwestycji – między innymi budownictwa jednorodzinnego.
 

EKSPERT RADZI: POPRAWNY MONTAŻ KOSZA DACHOWEGO

EKSPERT RADZI: POPRAWNY MONTAŻ KOSZA DACHOWEGO


 

Kosz dachowy, nazywany również rynną koszową, to ważny element konstrukcji dachów o złożonej architekturze. Jest miejscem styku połaci schodzących się pod kątem mniejszym niż 180°. Wklęsła przestrzeń kosza dachowego bywa szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych – zwłaszcza spływającego deszczu. 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.