Jak zmniejszyć koszty dachu?

Jak zmniejszyć koszty dachu?

Jak obniżyć koszty dachu? To pytanie zadają sobie inwestorzy ponieważ dach jest jednym z najdroższych elementów konstrukcyjnych budynku. Jego trwałość i długowieczność zależy od jakości użytych materiałów i ich prawidłowego montażu. O tym, które pokrycie wybierzemy – dachówkę cementową, dachówkę ceramiczną czy inne rozwiązanie, powinny zadecydować takie czynniki jak: przeznaczenie budynku, lokalizacja inwestycji, kształt dachu, wytyczne projektowe i oczywiście budżet. Aby nasz dach był solidny, estetyczny i ekonomiczny, a d tego  na miarę naszych marzeń musimy starannie zaplanować tę inwestycję.  


Jaki materiał wybrać? 

Z pewnego punktu widzenia nie ma lepszych i gorszych pokryć dachowych. Najpopularniejsze z nich, czyli blachodachówka, dachówka cementowa i dachówka ceramiczna.

W zależności od charakterystyki technicznej i właściwości, są przeznaczone na różne rodzaje dachów, np. blachodachówki świetnie sprawdzą się na budynkach o lekkiej konstrukcji, ale nie w każdym terenie, ponieważ nie wszystkie są odporne na czynniki mechaniczne (zarysowania gałęzi) i atmosferyczne (blakną pod wpływem promieni UV), a niektóre szybciej ulegają korozji. 

Jak zmniejszyć koszty dachu?

Ten stosunkowo tani materiał, porównywalny w cenie z dachówką cementową, okaże się mniej wydajny, jeśli zastosujemy go na dachu wielokrotnie łamanym – koszt inwestycji zwiększy liczba odpadów, a materiały, obróbka i robocizna będą droższe.  

 

Wyznacznikiem jakości jest trwałość

Dachówki ceramiczne są droższe od blachodachówki, ale też trwalsze – ich żywotność jest obliczona nawet na 100 lat. (Firma CREATON udziela aż 50-letniego okresu gwarancji na dachówki ceramiczne, zgodnie z warunkami gwarancji). Tymczasem trwałość blachodachówek ocenia się na ponad 20 lat, o ile ich powłoka  nie zostanie uszkodzona np. w trakcie nieprawidłowego cięcia czy montażu – wtedy rdza może pojawić się nawet w ciągu kilku lat. 

Ponadto pokrycia ceramiczne skutecznie izolują poddasze użytkowe od niepożądanych dźwięków, są odporne na działanie wiatru, a angobowane i glazurowane, na zazielenienie, rozwój mikroorganizmów i osadzanie się zanieczyszczeń. 

Kształt dachu a koszty wykonania

Kształt dachu a koszty wykonania

Im prostszy dach, tym tańszy – najbardziej opłacalny jest wybór dachu dwuspadowego, na który zużyjemy mniej materiałów, bez ozdobników, okien dachowych, lukarn. Ten rodzaj dachu jest mniej pracochłonny i łatwiejszy w wykonaniu.

Dachy wielospadowe, o skomplikowanej geometrii płaszczyzn generują wyższe koszty ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na materiały: drewno na więźbę dachową, pokrycie główne, akcesoria dachowe, membrany dachowe, materiały izolacyjne, etc. oraz skomplikowaną obróbkę. Trzeba też uwzględnić większą liczbę godzin pracy ekipy dekarskiej. 
 

Na czym nie należy oszczędzać?

Z pewnością na jakości, a tę mogą zapewnić materiały renomowanych producentów oraz doświadczeni fachowcy. Niegdyś popularne budowanie metodą gospodarczą ustępuje pola profesjonalistom, ponieważ okazuje się, że oszczędności wynikające z samodzielnej pracy są pozorne, a ryzyko błędów budowlanych wzrasta. 

One sprawią, że nawet najwyższej jakości materiał, nie zapewni deklarowanych przez producenta parametrów użytkowych oraz przyczyni się do utraty gwarancji. Nie warto oszczędzać na akcesoriach, które wraz z podstawowym pokryciem tworzą zintegrowany system dachowy. 

Choć określa się je mianem dodatkowych, akcesoria dachowe pełnią bardzo istotne funkcje. Nie tylko umożliwiają estetyczne wykończenie wszelkich krawędzi, co ma szczególne znaczenie przy pokryciu ceramicznym, komunikację z kominem czy wentylację, ale także stoją na straży trwałości dachu i bezpieczeństwa wszystkich, którzy pod nim zamieszkają.

Mimo, iż są droższe od dachówek połaciowych, nie warto na nich oszczędzać, ponieważ pominięcie niektórych elementów może narazić nas na kosztowny remont lub konieczność ponownego ułożenia dachu. Przykładowo, brak dachówki wentylacyjnej może uniemożliwić prawidłową cyrkulację powietrza pod pokryciem, a w konsekwencji nawet doprowadzić do gnicia więźby i osłabienia całej konstrukcji. Należy również pamiętać, iż producenci udzielają długoletnich gwarancji na dane pokrycie tylko wtedy, gdy zastosujemy oryginalne akcesoria. 

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

WYBIERAMY SYSTEM BEZPIECZNEJ KOMUNIKACJI DACHOWEJ

WYBIERAMY SYSTEM BEZPIECZNEJ KOMUNIKACJI DACHOWEJ

Komunikacja dachowa to nic innego jak elementy umożliwiające wygodne poruszanie się po dachu. 

Wybór najlepszego systemu zwiększy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także ułatwi prowadzenie wszelkich prac remontowych, montażowych czy związanych z czyszczeniem pokrycia dachowego.

CERAMICZNE KOMINKI DACHOWE – SKUTECZNA WENTYLACJA I ODPOWIETRZANIE INSTALACJI SANITARNEJ

CERAMICZNE KOMINKI DACHOWE – SKUTECZNA WENTYLACJA I ODPOWIETRZANIE INSTALACJI SANITARNEJ 

Kominki dachowe są istotną częścią systemu wentylacji pomieszczeń lub odpowietrzania instalacji sanitarnych w domu. Odpowiednio zaprojektowany pozwala uniknąć najbardziej dotkliwych problemów, jakie może powodować długo utrzymująca się wilgoć. 

DLACZEGO WARTO ZASTOSOWAĆ KALENICĘ WENTYLOWANĄ NA DACHU?

DLACZEGO WARTO ZASTOSOWAĆ KALENICĘ WENTYLOWANĄ NA DACHU?

Wilgoć gromadząca się pod dachem doprowadzić może do wielu niepożądanych skutków. Często brak odpowiedniej wentylacji wpływa na skrócenie żywotności całego pokrycia. Ma ona także niekorzystny wpływa na komfort mieszkańców.
 

 

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż 249 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.