Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska to priorytety CREATON Polska

Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska to nasze priorytety

Prowadzenie zrównoważonego biznesu, a także ograniczanie negatywnego wpływu procesu produkcji na środowisko, to dziś jedne z najważniejszych priorytetów działalności większości firm produkcyjnych. O podejściu do tych kwestii w firmie CREATON Polska, opowiada Mariusz Meissner, Kierownik Działu BHP i Ochrony Środowiska.

 

- Zrównoważony rozwój czy ograniczenie śladu węglowego dla wielu firm produkcyjnych pozostają niezwykle istotnymi elementami ich działalności. Czy podobnie jest w przypadku firmy CREATON Polska?

- Zrównoważony rozwój jest dla naszej firmy bardzo istotny. Prowadzimy niezbędny monitoring wpływu naszej działalności na środowisko poprzez kontrolowanie procesów produkcyjnych. Każdy etap i element produkcji jest przez nas analizowany pod względem środowiskowym, o czym świadczy uzyskany certyfikat ISO 14001:2015. 

Kwestia ograniczenia śladu węglowego w przedsiębiorstwie jest traktowana jako top one. Powstawanie dachówki ceramicznej jest procesem energochłonnym, dlatego kluczowy dla nas jest nadzór, monitoring i ciągłe doskonalenie w celu minimalizacji ilości wyemitowanego CO2 do atmosfery oraz innych zanieczyszczeń. Wśród lokalnych społeczności nie jesteśmy postrzegani jako „truciciel” środowiska naturalnego.

6,3% wyniosła redukcja wydobycia gliny dzięki recyklingowi wewnętrznemu w CREATON Polska
0% odpadów z zakładów CREATON Polska trafia na składowiska komunalne

- Jak wygląda kwestia pozyskiwania surowców do produkcji dachówek? Czy tu też firma może pochwalić się działaniami chroniącymi środowisko naturalne?

- Fabryka dachówek ceramicznych zlokalizowana w Widziszewie posiada własną kopalnię gliny, z której pozyskujemy surowiec. Mamy plan przywrócenia tego obszaru do stanu pierwotnego. Założyliśmy sobie, by ten piękny teren został zwrócony naturze i mógł być użytkowany przez przyszłe pokolenia również jako obszar służący produkcji rolniczej. W kopalni wykorzystujemy energię ze źródeł odnawialnych (energia fotowoltaiczna oraz wiatrowa), która zasila potrzebny sprzęt. We wszystkich naszych fabrykach prowadzimy bieżący monitoring urządzeń do pozyskiwania i załadunku surowca, wprowadzamy działania zapobiegające awariom. W naszych fabrykach w Chojnicach i Olkuszu w produkcji stosujemy piasek dostarczany przez zaufanych dostawców, co do których mamy wysokie wymagania.

 

- Od 2013 roku CREATON Polska zmniejszył ilość odpadów produkowanych w fabryce w Chojnicach o blisko połowę. To świetny wynik! W jaki sposób stało się to możliwe?

- Tak, zgadza się. Do sukcesu przyczynili się wszyscy pracownicy firmy. Przede wszystkim zoptymalizowaliśmy proces produkcyjny. Dzięki prowadzonym konsultacjom i współpracy z lokalnymi urzędami udało nam się ponadto uzyskać stosowne decyzje administracyjne pozwalające na osiągnięcie tego wyniku. Warto odnotować, że dachówka cementowa, która nie spełnia norm jakościowych dostaje swoje drugie życie jako element do podbudowy dróg. Natomiast dachówka ceramiczna zawracana jest w procesie produkcyjnym i wykorzystywana po odpowiedniej obróbce jako wkład surowcowy do wytworzenia nowego wyrobu.

- Czy Pana zdaniem współcześnie możliwe jest prowadzenie innowacyjnego biznesu produkcyjnego, który nie będzie szkodził naturze, a wręcz ją wspierał?

- Każda działalność produkcyjna prowadzona przez człowieka ma wymierny wpływ na środowisko naturalne. To, jaki jest ten wpływ, zależy od odpowiedzialności firmy i adekwatnego reagowania. Nie da się prowadzić biznesu, który nie oddziałuje na środowisko. Przedsiębiorstwo powinno być świadome swoich działań: musi identyfikować zagrożenia, wprowadzać środki zaradcze i kompensacyjne oraz prowadzić ciągły monitoring, a także nieustannie doskonalić się w tym zakresie. 

Jeżeli ktoś mówi, że jego firma nie wpływa negatywnie na środowisko, ponieważ zastosował innowacyjne metody, jest w błędzie. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak produkcja naszych dachówek oddziałuje na środowisko naturalne. Dzięki temu, jako świadomy producent wyrobów pokryć dachowych, przyczyniamy się do minimalizacji i rekompensacji naszego wpływu na nie.
 

- Jakie są najbliższe plany firmy, jeśli chodzi o dalszy rozwój w duchu zrównoważonego rozwoju?

- W roku 2020 dalej będziemy kłaść nacisk na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do powietrza. Mamy już uzgodnione działania zmierzające w tym kierunku dla wszystkich naszych zakładów CREATON w Polsce. 

51% wyniosła redukcja wytwarzanych odpadów w zakładzie produkcyjnym CREATON Polska w Chojnicach

Pod względem minimalizacji śladu węglowego podejmiemy również czynności mające wpływ na zmniejszenie emisji w procesie globalnym – są one związane między innymi z energią elektryczną czy ograniczeniem transportu odpadów. Chcemy również skupić się na optymalizacji zagospodarowania odpadów w naszych zakładach w Polsce – ograniczyć ich ilości i zapewnić coraz lepszą selektywność. W planach jest też przeprowadzenie cyklu szkoleń dla naszych klientów, dostawców i pracowników na temat nowych przepisów dotyczących odpadów i ich selektywnego zbierania.


Dziękuję za rozmowę

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

JAK WYBRAĆ DOBRY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ?

JAK WYBRAĆ DOBRY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ?


Wszystkie zalety dachówek ceramicznych  sprawiają, że produkt ten zajmuje uprzywilejowane miejsce wśród współczesnych pokryć dachowych. 
 

"A NAD NAMI TYLKO GWIAZDY" - ŚWIĘTUJEMY PODWÓJNY JUBILEUSZ

"A NAD NAMI TYLKO GWIAZDY" - ŚWIĘTUJEMY PODWÓJNY JUBILEUSZ


20 lat temu zaczęła się nasza polska historia. 23 czerwca 1999 roku w Olkuszu otworzyliśmy najnowocześniejszy ówcześnie zakład produkcyjny w całym koncernie ETEX Group, do którego należy nasza spółka. 

Z CZEGO POWSTAJE DACHÓWKA CERAMICZNA TITANIA?

Z CZEGO POWSTAJE DACHÓWKA CERAMICZNA TITANIA?


Decydując się na zakup dowolnego produktu, zwykle zależy nam na tym, aby był on najwyższej jakości. Gdy jednak chodzi o przedsięwzięcie tak ważne, jak budowa domu, wymagamy więcej – perfekcji w każdym calu.


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.