"A nad nami tylko gwiazdy" - świętujemy podwójny jubileusz

"A nad nami tylko gwiazdy" - świętujemy podwójny jubileusz

20 lat temu zaczęła się nasza polska historia. 23 czerwca 1999 roku w Olkuszu otworzyliśmy najnowocześniejszy ówcześnie zakład produkcyjny w całym koncernie ETEX Group, do którego należy nasza spółka. 

Ta przełomowa data to początek krajowej produkcji dachówek cementowych pod znaną w całej Europie renomowaną marką EURONIT, obecnie CREATON. W tym miejscu należy podkreślić, że ta historia zaczęła się dużo wcześniej, już ponad 130 lat temu. Wtedy w 1884 roku Alois Berchtold założył pierwszy nowoczesny zakład produkujący dachówki ceramiczne w niemieckim Wertingen. Następnie, 50 lat później, Anton Ott uruchomił w Autenried swoją fabrykę pokryć ceramicznych. Połączenie tych dwóch organizacji w 1992 roku dało początek niemieckiej firmie CREATON Berchtold & Ott. Dzięki tak bogatej tradycji w wytwarzaniu ciężkich pokryć dachowych od samego początku mogliśmy czerpać wiedzę i doświadczenie z najstarszych i najlepszych fabryk w Europie.

Otwarcie olkuskiej fabryki to moment wyjątkowy. Nasi klienci mogli zapewnić sobie estetyczny i trwały dach, decydując się na krajowe pokrycia, zamiast importowanych z Niemiec. Posiadając w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną, obsługiwaną jedynie przez kilkunastu ludzi, mogliśmy wyprodukować do 15 milionów dachówek rocznie. 

Zakład produkcyjny CREATON w Olkuszu
Fabryka dachówek cementowych CREATON w Olkuszu

To wystarczało do pokrycia około 7500 domów. W Olkuszu produkowaliśmy dwa modele PROFIL S (obecnie – GÖTEBORG) i EXTRA (obecnie – HEIDELBERG).

Renoma dachówek cementowych i ogromne zainteresowanie na rynku sprawiły, że dziesięć lat po otwarciu zakładu w Olkuszu, 5 czerwca 2009 r. uruchomiliśmy kolejny – w Chojnicach, na Kaszubach. 

Dzięki tej fabryce firma zyskała dwie linie zdolne wytwarzać nawet 140 dachówek na minutę. Optymalizacja procesów produkcji, stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych zaowocowało opracowaniem nowoczesnych powierzchni DURATOP PRO i PLANAR. Do naszej oferty wprowadzona została także dachówka płaska model KAPSTADT.

Nieustająca pasja do pracy oraz poszukiwanie doskonałych rozwiązań sprawiają, że nieprzerwanie rozwijamy w naszym kraju bogatą, ponad 130-letnią tradycję, europejskiej marki najpiękniejszych dachów świata. Już od dwóch dekad dążymy do rozwoju podejmując kolejne wyzwania. Wynikiem tego było m.in. otwarcie w 2012 r. zakładu produkcyjnego dachówek ceramicznych w podpoznańskim Widziszewie.  

Dziś spoglądając wstecz, do czasów, gdy 20 lat temu tworzyliśmy fundamenty naszej historii, jednym z naszych pragnień było zostawienie własnego, niepowtarzalnego śladu w osiągnięciach architektury i budownictwa. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że CREATON Polska jest spełnieniem tych zamierzeń i świętować nasz podwójny jubileusz. 

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz E-book 
Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej. 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów.

 

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż 249 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.