Zawód: dekarz – pasja i profesjonalizm

Zawód: dekarz – pasja i profesjonalizm

O tym, jak wybrać dobre dachówki ceramiczne, o radości z wykonywania zawodu dekarza, o zamiłowaniu i pasji pozwalającej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami związanymi z codzienną pracą na dachu opowiada Tomasz Bykowski, właściciel firmy dekarskiej Dachexpert z Włocławka.

 

- Dekarz to zawód szczególny. Na czym polega jego specyfika? 

- Zawód dekarza jest zawodem niebezpiecznym. Codziennością jest praca na wysokości, która wymaga uwagi i ostrożności oraz częstego mierzenia się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

Zamiłowanie i pasja pozwalają radzić sobie ze wspomnianymi trudnościami, dają siłę i radość z wykonywania tego wyjątkowego zawodu. 

Dla dekarzy bardzo ważne jest także stałe doskonalenie swoich umiejętności. Na bieżąco musimy orientować się w nowoczesnych technologiach, materiałach dostępnych na rynku, aktualnych trendach w budownictwie. 

To gwarantuje pełen profesjonalizm w pracy. Stale poszerzamy więc wiedzę na kursach oraz dodatkowych szkoleniach dla dekarzy.

Dekarz to zawód szczególny. Na czym polega jego specyfika?

- Jakimi ludźmi są więc sami dekarze? Co ich cechuje?
 

- Dekarze to ludzie z charyzmą, pracowici, wytrwali, spokojni, odważni i brawurowi, ale też błyskotliwi, sprytni, inteligentni. W tym zawodzie przydaje się również kreatywność, pozwalająca na tworzenie ciekawych obróbek, detali oraz wykończeń. Dzięki temu każdy dach jest niepowtarzalny. I co najważniejsze, dekarze to ludzie pewni siebie, tego co robią, posiadający ogromną wiedzę na temat swojego fachu.

 

- W jaki sposób posiadana wiedza oraz umiejętności przekładają się na Waszą pracę?

- Profesjonaliści do wszystkich realizacji podchodzą indywidualnie. Każdy dach jest dla nich ważny. Zawsze pozostają staranni i wierni sztuce dekarskiej, a z napotkanych trudności wyciągają naukę na przyszłość. Dobry dekarz to prawdziwy rzemieślnik, który fachowo wykona również dodatkowe obróbki – komina lub okien dachowych.

Jakimi ludźmi są więc sami dekarze? Co ich cechuje

- Skoro wiemy już sporo o dekarzach, to skoncentrujemy się teraz na produktach. Jakie dachówki są obecnie popularne wśród inwestorów?  Decyduje moda, kwestie finansowe, a może jeszcze coś innego?

- Wybór rodzaju dachówek zależy od różnych czynników. Przede wszystkim od kształtu i wielkości dachu, stopnia nachylenia połaci, dizajnu całego budynku i tych znajdujących się w pobliżu oraz wielu innych elementów. Decydującą kwestią jest też moda, to od niej zależy jaki wybierzemy kształt, czy kolor dachówki i pokrycia. Obecnie możemy zauważyć, że dominuje płaska dachówka w odcieniach grafitu i czerni, przykładem może być dachówka ceramiczna SIMPLA marki CREATON.  Na końcu rozważana jest oczywiście cena oraz porównywanie ceramiki do betonu i tu zazwyczaj podziela się zdanie dekarza. Inwestor bazuje na naszej wiedzy, praktyce i doświadczeniu.
 

- Porozmawiajmy więc o konkretnych rozwiązaniach. Czym cechują się dachówki ceramiczne?

- Dachówkę ceramiczną wyróżnia przede wszystkim trwałość i różnorodność kształtów. W procesie formowania i wypalania gliny powstaje dachówka, która jest niezwykle trwała i odporna na temperatury. Dodatkowo dobrze tłumi hałas, jednak kluczową rolę odgrywa powłoka, którą została pokryta. Zabezpiecza ona powierzchnię dachówki przed czynnikami atmosferycznymi, jak śnieg, deszcz, czy mróz.

- Dachówki pełnią więc na naszych dachach wiele ważnych funkcji. Jak rozpoznać te najlepszej jakości?

Dobrą dachówkę możemy nabyć u znanych na rynku producentów. Ich wieloletnie doświadczenie i zastosowane nowoczesne technologie pozwalają stworzyć produkt wysokiej jakości. Ważne jest to, aby dachówka była prosta, nie zwichrowana, nie miała odkształceń i ubytków. Kolejnym elementem jest twardość. 

Dachówka nie może być krucha i podatna na wyszczerbienia. Istotne są również zastosowane powłoki, to one zabezpieczają dachówkę przed działaniem warunków atmosferycznych i przywieraniem brudu. Warto też zwrócić uwagę na zamki i ich ukształtowanie, które zapewniają szczelność, chroniąc dach przed dostaniem się wody opadowej lub śniegu.- Czy dachówka ceramiczna to rozwiązanie odpowiednie na każdy dach?

Dachówka ceramiczna ze względu na różnorodność kształtów oraz bogatą paletę barw, kolorów i powłok sprawdzi się przy każdym rodzaju dachu, oczywiście jeśli pozwoli na to jego konstrukcja i wytrzymałość. Znajdzie zatem zastosowanie zarówno na prostych dachach dwuspadowych, kopertowych lub wielospadowych, jak i na tych nieco bardziej skomplikowanych – mansardowych z wolim oczkiem lub innych nietypowych dachach skośnych.

- Załóżmy, że inwestor zdecydował się na pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Jakie powinny być jego następne kroki? Czym musi kierować się wybierając konkretny model dachówki?

- Jeżeli projekt pozwala na pokrycie dachówką, to w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu. Każdy producent zaleca do danego modelu zakres kąta od minimalnego do maksymalnego. 

Niekiedy warunki zabudowy narzucają nam kolor i kształt pokrycia. Przy wyborze dachówki trzeba uwzględnić również wielkość i rodzaj dachu. Efektywność krycia jest większa przy dużych i prostych powierzchniach. 

Jeżeli już wybierzemy dany model, dobrze jest wcześniej zobaczyć podobny dach z takim pokryciem. Powinniśmy się również skonsultować ze swoim dekarzem, dowiedzieć się, co sądzi o danym modelu, jakie są jego zalety i wady, czy są problemy z jego układaniem. 

Pamiętając o tym, że dach ma nam służyć przez dziesiątki lat, warto nabywać dachówki u renomowanych producentów oraz sprawdzonych dostawców. 

Kupując znane marki, będziemy mieć gwarancję, że dany produkt jest godny zaufania i odznacza się dobrą jakością. Udostępniane przez solidnych producentów instrukcje montażu oraz katalogi technicznie są również ułatwieniem dla samych dekarzy w ich pracy.

Dachówka ceramiczna to rozwiązanie odpowiednie na każdy dach?
Jak przebiega praca ekipy dekarskiej kładącej dachówki ceramiczn

- Jak przebiega praca ekipy dekarskiej kładącej dachówki ceramiczne? Czy jest różnica w stosunku do modeli z innych materiałów?

- Mimo, że dachówka ceramiczna jest uważana za ciężką, stanowi jednak wygodne i praktyczne pokrycie, ponieważ przy dobrej organizacji pracy można bezpiecznie zamknąć dach (wykonanie kalenicy i szczytów). Umożliwia też wygodne obrobienie wokół kominów i okien oraz łatwy montaż akcesoriów dachowych. 

Do transportu dachówki na dach wykorzystujemy windę dekarską, co znacznie usprawnia i przyspiesza pracę, a także jest bezpieczne dla dekarzy. Chociaż praca z dachówką ceramiczną wymaga czasu i cierpliwości to ze względu na zadowalający efekt – trwałość i elegancki wygląd pokrycia dachowego – warto po nią sięgnąć.

 

- Jaka jest trwałość dachówek ceramicznych? Jak długo powinny wytrzymać na naszym dachu?

- Dachówka ceramiczna na przestrzeni lat przeszła wiele modyfikacji i ulepszeń, dlatego jej żywotność została zwiększona nawet do 80-100 lat. Oczywiście, aby uzyskać tak trwałe pokrycie dachowe, trzeba przestrzegać zaleceń producentów. 

Warto wybrać tych, którzy oferują długi okres gwarancji. U najlepszych może wynosić on nawet 50 lat.

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

JAK WYBRAĆ DOBREGO DEKARZA?

JAK WYBRAĆ DOBREGO DEKARZA?

Zmarnowane materiały, stracony czas, uciążliwe usterki – to wszystko możliwe konsekwencje pochopnego i nieprzemyślanego wyboru fachowców. 

Gdy remont lub budowa dotyczą (dosłownie!) naszego dachu nad głową, każda fuszerka może wiązać się ze szczególnie dotkliwymi komplikacjami. 

JAK WYBRAĆ DOBRY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ?

JAK WYBRAĆ DOBRY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ?

Wszystkie zalety dachówek ceramicznych  sprawiają, że produkt ten zajmuje uprzywilejowane miejsce wśród współczesnych pokryć dachowych. Obecnie jest to najczęściej sugerowany produkt w projektach domów gotowych lub wykonanych na indywidualne zamówienie. 
 

DACHÓWKA CERAMICZNA CZY CEMENTOWA – KTÓRĄ DACHÓWKĘ WYBRAĆ?

DACHÓWKA CERAMICZNA CZY CEMENTOWA – KTÓRĄ DACHÓWKĘ WYBRAĆ?

Kiedy stajemy przed decyzją dotyczącą zakupu materiału na pokrycie dachowe, myślimy o tym, że ma ono być przede wszystkim wytrzymałe, bezpieczne i oczywiście estetyczne. 
Dachówki ceramiczne czy cementowe, które będą lepsze? 
 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.