Zawód: dekarz – pasja i profesjonalizm

Zawód: dekarz – pasja i profesjonalizm

O tym, jak wybrać dobre dachówki ceramiczne, o radości z wykonywania zawodu dekarza, o zamiłowaniu i pasji pozwalającej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami związanymi z codzienną pracą na dachu opowiada Tomasz Bykowski, właściciel firmy dekarskiej Dachexpert z Włocławka.

 

- Dekarz to zawód szczególny. Na czym polega jego specyfika? 

- Zawód dekarza jest zawodem niebezpiecznym. Codziennością jest praca na wysokości, która wymaga uwagi i ostrożności oraz częstego mierzenia się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

Zamiłowanie i pasja pozwalają radzić sobie ze wspomnianymi trudnościami, dają siłę i radość z wykonywania tego wyjątkowego zawodu. 

Dla dekarzy bardzo ważne jest także stałe doskonalenie swoich umiejętności. Na bieżąco musimy orientować się w nowoczesnych technologiach, materiałach dostępnych na rynku, aktualnych trendach w budownictwie. 

To gwarantuje pełen profesjonalizm w pracy. Stale poszerzamy więc wiedzę na kursach oraz dodatkowych szkoleniach dla dekarzy.

Dekarz to zawód szczególny. Na czym polega jego specyfika?

- Jakimi ludźmi są więc sami dekarze? Co ich cechuje?
 

- Dekarze to ludzie z charyzmą, pracowici, wytrwali, spokojni, odważni i brawurowi, ale też błyskotliwi, sprytni, inteligentni. W tym zawodzie przydaje się również kreatywność, pozwalająca na tworzenie ciekawych obróbek, detali oraz wykończeń. Dzięki temu każdy dach jest niepowtarzalny. I co najważniejsze, dekarze to ludzie pewni siebie, tego co robią, posiadający ogromną wiedzę na temat swojego fachu.

 

- W jaki sposób posiadana wiedza oraz umiejętności przekładają się na Waszą pracę?

- Profesjonaliści do wszystkich realizacji podchodzą indywidualnie. Każdy dach jest dla nich ważny. Zawsze pozostają staranni i wierni sztuce dekarskiej, a z napotkanych trudności wyciągają naukę na przyszłość. Dobry dekarz to prawdziwy rzemieślnik, który fachowo wykona również dodatkowe obróbki – komina lub okien dachowych.

Jakimi ludźmi są więc sami dekarze? Co ich cechuje

- Skoro wiemy już sporo o dekarzach, to skoncentrujemy się teraz na produktach. Jakie dachówki są obecnie popularne wśród inwestorów?  Decyduje moda, kwestie finansowe, a może jeszcze coś innego?

- Wybór rodzaju dachówek zależy od różnych czynników. Przede wszystkim od kształtu i wielkości dachu, stopnia nachylenia połaci, dizajnu całego budynku i tych znajdujących się w pobliżu oraz wielu innych elementów. Decydującą kwestią jest też moda, to od niej zależy jaki wybierzemy kształt, czy kolor dachówki i pokrycia. Obecnie możemy zauważyć, że dominuje płaska dachówka w odcieniach grafitu i czerni, przykładem może być dachówka ceramiczna SIMPLA marki CREATON.  Na końcu rozważana jest oczywiście cena oraz porównywanie ceramiki do betonu i tu zazwyczaj podziela się zdanie dekarza. Inwestor bazuje na naszej wiedzy, praktyce i doświadczeniu.
 

- Porozmawiajmy więc o konkretnych rozwiązaniach. Czym cechują się dachówki ceramiczne?

- Dachówkę ceramiczną wyróżnia przede wszystkim trwałość i różnorodność kształtów. W procesie formowania i wypalania gliny powstaje dachówka, która jest niezwykle trwała i odporna na temperatury. Dodatkowo dobrze tłumi hałas, jednak kluczową rolę odgrywa powłoka, którą została pokryta. Zabezpiecza ona powierzchnię dachówki przed czynnikami atmosferycznymi, jak śnieg, deszcz, czy mróz.

- Dachówki pełnią więc na naszych dachach wiele ważnych funkcji. Jak rozpoznać te najlepszej jakości?

Dobrą dachówkę możemy nabyć u znanych na rynku producentów. Ich wieloletnie doświadczenie i zastosowane nowoczesne technologie pozwalają stworzyć produkt wysokiej jakości. Ważne jest to, aby dachówka była prosta, nie zwichrowana, nie miała odkształceń i ubytków. Kolejnym elementem jest twardość. 

Dachówka nie może być krucha i podatna na wyszczerbienia. Istotne są również zastosowane powłoki, to one zabezpieczają dachówkę przed działaniem warunków atmosferycznych i przywieraniem brudu. Warto też zwrócić uwagę na zamki i ich ukształtowanie, które zapewniają szczelność, chroniąc dach przed dostaniem się wody opadowej lub śniegu.- Czy dachówka ceramiczna to rozwiązanie odpowiednie na każdy dach?

Dachówka ceramiczna ze względu na różnorodność kształtów oraz bogatą paletę barw, kolorów i powłok sprawdzi się przy każdym rodzaju dachu, oczywiście jeśli pozwoli na to jego konstrukcja i wytrzymałość. Znajdzie zatem zastosowanie zarówno na prostych dachach dwuspadowych, kopertowych lub wielospadowych, jak i na tych nieco bardziej skomplikowanych – mansardowych z wolim oczkiem lub innych nietypowych dachach skośnych.

- Załóżmy, że inwestor zdecydował się na pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Jakie powinny być jego następne kroki? Czym musi kierować się wybierając konkretny model dachówki?

- Jeżeli projekt pozwala na pokrycie dachówką, to w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu. Każdy producent zaleca do danego modelu zakres kąta od minimalnego do maksymalnego. 

Niekiedy warunki zabudowy narzucają nam kolor i kształt pokrycia. Przy wyborze dachówki trzeba uwzględnić również wielkość i rodzaj dachu. Efektywność krycia jest większa przy dużych i prostych powierzchniach. 

Jeżeli już wybierzemy dany model, dobrze jest wcześniej zobaczyć podobny dach z takim pokryciem. Powinniśmy się również skonsultować ze swoim dekarzem, dowiedzieć się, co sądzi o danym modelu, jakie są jego zalety i wady, czy są problemy z jego układaniem. 

Pamiętając o tym, że dach ma nam służyć przez dziesiątki lat, warto nabywać dachówki u renomowanych producentów oraz sprawdzonych dostawców. 

Kupując znane marki, będziemy mieć gwarancję, że dany produkt jest godny zaufania i odznacza się dobrą jakością. Udostępniane przez solidnych producentów instrukcje montażu oraz katalogi technicznie są również ułatwieniem dla samych dekarzy w ich pracy.

Dachówka ceramiczna to rozwiązanie odpowiednie na każdy dach?
Jak przebiega praca ekipy dekarskiej kładącej dachówki ceramiczn

- Jak przebiega praca ekipy dekarskiej kładącej dachówki ceramiczne? Czy jest różnica w stosunku do modeli z innych materiałów?

- Mimo, że dachówka ceramiczna jest uważana za ciężką, stanowi jednak wygodne i praktyczne pokrycie, ponieważ przy dobrej organizacji pracy można bezpiecznie zamknąć dach (wykonanie kalenicy i szczytów). Umożliwia też wygodne obrobienie wokół kominów i okien oraz łatwy montaż akcesoriów dachowych. 

Do transportu dachówki na dach wykorzystujemy windę dekarską, co znacznie usprawnia i przyspiesza pracę, a także jest bezpieczne dla dekarzy. Chociaż praca z dachówką ceramiczną wymaga czasu i cierpliwości to ze względu na zadowalający efekt – trwałość i elegancki wygląd pokrycia dachowego – warto po nią sięgnąć.

 

- Jaka jest trwałość dachówek ceramicznych? Jak długo powinny wytrzymać na naszym dachu?

- Dachówka ceramiczna na przestrzeni lat przeszła wiele modyfikacji i ulepszeń, dlatego jej żywotność została zwiększona nawet do 80-100 lat. Oczywiście, aby uzyskać tak trwałe pokrycie dachowe, trzeba przestrzegać zaleceń producentów. 

Warto wybrać tych, którzy oferują długi okres gwarancji. U najlepszych może wynosić on nawet 50 lat.

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz E-book 
Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej. 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów.

 

Czytaj również

JAK WYBRAĆ DOBREGO DEKARZA?

JAK WYBRAĆ DOBREGO DEKARZA?

Zmarnowane materiały, stracony czas, uciążliwe usterki – to wszystko możliwe konsekwencje pochopnego i nieprzemyślanego wyboru fachowców. 

Gdy remont lub budowa dotyczą (dosłownie!) naszego dachu nad głową, każda fuszerka może wiązać się ze szczególnie dotkliwymi komplikacjami. 

JAK WYBRAĆ DOBRY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ?

JAK WYBRAĆ DOBRY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ?

Wszystkie zalety dachówek ceramicznych  sprawiają, że produkt ten zajmuje uprzywilejowane miejsce wśród współczesnych pokryć dachowych. Obecnie jest to najczęściej sugerowany produkt w projektach domów gotowych lub wykonanych na indywidualne zamówienie. 
 

DACHÓWKA CERAMICZNA CZY CEMENTOWA – KTÓRĄ DACHÓWKĘ WYBRAĆ?

DACHÓWKA CERAMICZNA CZY CEMENTOWA – KTÓRĄ DACHÓWKĘ WYBRAĆ?

Kiedy stajemy przed decyzją dotyczącą zakupu materiału na pokrycie dachowe, myślimy o tym, że ma ono być przede wszystkim wytrzymałe, bezpieczne i oczywiście estetyczne. 
Dachówki ceramiczne czy cementowe, które będą lepsze? 
 

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.