Płaska dachówka na stodole w nowoczesnym wydaniu

Płaska dachówka na stodole w nowoczesnym wydaniu

Jak połączyć tradycję z nowoczesnością w udanym projekcie architektonicznym? Zbudować stodołę. Ten trend w architekturze cieszy się od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem. W bryle przypominającej swym kształtem sielską zabudowę wykorzystywane są najnowszej generacji materiały budowlane i najlepsze rozwiązania architektoniczne. Idealnym uwieńczeniem dachu stodoły w nowoczesnym wydaniu jest zastosowanie płaskiej dachówki np. ceramicznej

Domy na planie stodoły – nowopowstałej lub tej istniejącej – to setki możliwości zarówno dla ich właścicieli, jak i architektów. Mogą z powodzeniem łączyć w niej nowoczesność i tradycję. Przestrzeń takiego budynku często przypomina fabryczne lofty. Jednocześnie zachowuje przy tym ciepło rodzinnego siedliska. Można urządzić tu wielkie przyjęcie oraz spędzić czas przy kominku w gronie najbliższych. Połączenie minimalizmu i klasyki jest na wyciągnięcie ręki. 

Budynek na planie tradycyjnej stodoły możemy zbudować od podstaw jak również stworzyć na bazie starego obiektu, służącego niegdyś do celów gospodarczych. Część z nich ma naprawdę długą historię. 

Płaska dachówka na stodole w nowoczesnym wydaniu

Znane są przypadki, kiedy inwestor decyduje się odnowić stodołę liczącą sobie ponad sto lat! Niezależnie od sposobu powstania budynku, jego cechą charakterystyczną jest specyficzna bryła. Jest to prostopadłościan z nałożonym nań dwuspadowym dachem. 

 

DOM W STYLU STODOŁY W NOWOCZESNYM WYDANIU 

Ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie stodoły są wysokie i przestronne. Dwie kondygnacje, parter oraz poddasze pozwalają na oddzielenie części dziennych od sypialnianych. Ich aktualna popularność związana jest także z oszczędnością miejsca na całej nieruchomości. – Nieskomplikowaną bryłę można łatwo wpisać w krajobraz oraz działkę. Ta często bywa wąska i długa – mówi Weronika Korpalska, projektant z biura architektonicznego Z500. Za ideą budowy stodoły w nowoczesnym wydaniu stoją konkretne założenia. 

Oszczędny w kształtach budynek pozwala na uzyskanie korzystnych parametrów energetycznych.  Potwierdza to architekt Monika Lisowska-Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+. Uważa, że modna, prosta forma idzie w parze z tendencjami nowoczesnej architektury. Jest jedną z podstawowych cech budownictwa energooszczędnego. To ma ogromne znaczenie dla osób decydujących się współcześnie na budowę swojego wymarzonego domu.

Kolejnym z nich jest możliwość funkcjonowania w zgodzie z otoczeniem. Budynek ten powinien z łatwością wpasować się w teren oraz sąsiadującą z nim architekturę. – Dom w stylu stodoły w nowoczesnym wydaniu jest niezaprzeczalnie dobrą alternatywą dla osób ceniących prostotę, funkcjonalność i ponadczasowy styl. Jako element bazowy może też zmieniać odbiór użytkownika dzięki łatwemu wprowadzeniu dekoracji oraz użyciu niestandardowych rozwiązań elewacyjnych. – podkreśla Weronika Korpalska, architekt z biura Z500.

Popularność nowoczesnego wykorzystania stodoły zyskało dzięki agroturystyce. Można je spotkać nie tylko na terenie Polski, ale także w Ameryce, Australii oraz Europie Zachodniej. Pełnią głównie funkcję restauracji, luksusowych SPA czy apartamentów na wynajem. Współczesne aranżacje to jednak przede wszystkim domy mieszkalne. 

Idealna płaska dachówka na stodołę w nowoczesnym wydaniaui

IDEALNY DACH 

Kiedyś stodoły budowano z drewna lub cegły. W zależności od regionu pozostawała w stanie surowym albo poddawana była tynkowaniu i bieleniu. 

Dachy budynków gospodarczych pokrywano m.in. dachówkami ceramicznymi, gontem lub strzechą. Jednak nie są to jedyne wyróżniki klasycznej bryły. 

– Charakterystyczne są również podcienia. Stanowią one często nieodłączny element takiego budynku –  komentuje Weronika Korpalska. Innym rozpoznawalnym detalem są belki. 

Widać je nie tylko w zewnętrznej konstrukcji (mur pruski), lecz przede wszystkim w środku. To pozwala na ciekawe aranżacje wewnętrzne. 

Zarówno projekt rustykalny, jak i nowoczesny, uzupełnia dach. Najbardziej klasyczny, to ten z dachówki ceramicznej. – Przy wykończeniu dwuspadowego dachu bardzo dobrze sprawdzają się aktualnie modne, matowe dachówki. Nie dominują i nie przytłaczają innych okładzin. 

Stylistycznie odpowiadają tego typu architekturze –  komentuje architekt z biura ARCHON+. Decydując się na dachówki w kolorze antracytowym, stworzymy doskonałą kompozycję. Idealnie podkreślimy fasadę budynku. Dachówka w takiej barwie pozwala zachować klasyczny styl całej bryły, dodając jej współczesnego sznytu. 

Ciekawym rozwiązaniem dla stodół w nowoczesnym wydaniu jest wielkoformatowa dachówka ceramiczna SIMPLA. – Płaska SIMPLA marki CREATON  dostępna jest w modnej kolorystyce, w wersji angobowanej NUANCE lub glazurowanej FINESSE.

Dobrze spełni rolę elementu kontrastowego dla wielkoformatowych okien, chętnie wybieranych przez właścicieli obiektów w takim stylu – komentuje Michał Kacprzak, Kierownik Akademii CREATON. SIMPLA ochroni i ozdobi, zapewniając dachom szczelność, dobrą wentylację i odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Uniwersalnym kolorem elewacji, który dobrze będzie komponował się z ciemną dachówką jest biel. Jeśli stawiamy na jednolitą kolorystykę dachu i fasady, warto zdecydować się na geometryczne odcięcia jednego materiału od drugiego.

PRZESTRONNE WNĘTRZE 

Rozkład pomieszczeń w budynku typu stodoła możemy zaplanować, wykorzystując do tego jego naturalne zalety. Umiejscowienie salonu po stronie południowej będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy cieszyć się słońcem przez większą część dnia. 

– Okna w tego typu budynku są zwykle zależne od układu funkcjonalnego. Możemy natomiast w pewien sposób wyeksponować elementy bryły nadając jej nietypowy charakter i ponadczasowy styl. Jest to np. wydzielona strefa, w której przewidziano duże przeszklenia, będące elementem dekoracyjnym budynku. Najczęściej takie przeszklenia wykorzystywane są w strefie dziennej. 

Ogród jest nieodłączną częścią projektu. Często bryła w stylu stodoły jest dosyć ciężka (wszystko natomiast zależy od materiałów użytych w takim projekcie). Dlatego istotne jest wkomponowanie odpowiedniej ilości zieleni. Dzięki temu wprowadzimy do całości spokój i harmonię. Takiego rodzaju zabudowa współgra z naturalnym środowiskiem przyrodniczym. – tłumaczy architekt Weronika Korpalska. W pomieszczeniach, w których okna wychodzą na północ, możemy więc urządzić sypialnię bądź łazienkę. Z reguły nie potrzebujemy tam dużych ilości zewnętrznego światła. 

Przestronne wnętrze w stodole w nowoczesnym wydaniu

Aranżując wnętrze domu zbudowanego na planie stodoły, możemy wybrać zarówno styl tradycyjny, jak i nowoczesny. Miłośnicy rustykalnego stylu mogą postawić na żyrandole przypominające kształtem lampy oliwne. Wykorzystać sągi drewna jako stołki czy ściany wykonane z odkrytej cegły. Z kolei zwolennicy minimalistycznego designu znajdą inspiracje u znanych XX-wiecznych oraz współczesnych projektantów. Wygodny fotel w stylu Jeana Prouvégo? Kolorowe krzesło àla Tom Dixon? A może stolik do kawy według projektu Isamu Noguchi? Tego rodzaju elementy podkreślą wyjątkowy charakter urządzonych ze smakiem wnętrz.
 

OGRODOWA STREFA WYPOCZYNKOWA

Decydując się na dom na planie stodoły należy zwrócić również uwagę na okna. Najlepszym rozwiązaniem są duże przeszklenia, przy których możemy zlokalizować tarasy. I tu, co warto zaznaczyć, pojawia się także ich druga zaleta – piękny widok na naturę, zmieniający się przez cały rok. 

Fakt ten podkreśla Monika Lisowska-Łętocha – Zarówno lokalizacja przeszkleń, jak i właściwe zorientowanie budynku względem stron świata, mają bardzo istotne znaczenie dla standardu energetycznego domu. Uwzględniając różnice w nasłonecznieniu, należy odpowiednio rozmieścić poszczególne strefy użytkowe. W możliwie jak najlepszy sposób doświetlić światłem dziennym te pomieszczenia w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu: salon, jadalnia, pokój do pracy. 

Ogrodowa strefa wypoczynkowa w stodole w nowoczesnym wydaniu

Duże, panoramiczne przeszklenia, mogą stanowić również pretekst do stworzenia efektownej przestrzeni architektonicznej wokół domu. Dzięki nim zieleń ogrodu swobodnie przenika do wnętrza, stając się ciekawym elementem jego aranżacji. Teren zewnętrzny powinien być raczej minimalistyczny, przedłużać oś kompozycyjną budynku. Powinien współgrać z bryłą budynku. 

– Ogród otaczający dom w stylu stodoły powinien być raczej minimalistyczny i najlepiej stanowić przedłużenie osi kompozycyjnych budynku. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalne zorganizowanie ogrodowej strefy wypoczynkowej, która będzie przenikać się z wnętrzem domu. Aby zachować spójną stylistykę, można w aranżacji przestrzeni wokół niego zastosować materiały użyte do wykończenia elewacji – podpowiada Monika Lisowska-Łętocha. 

Stodoła w nowoczesnym wydaniu to inspirująca odpowiedź na potrzeby współczesnego budownictwa. Coraz częściej, korzystając z aktualnych rozwiązań, z tęsknotą spoglądamy za siebie. Jeśli zależy nam więc na nowatorskim projekcie domu, w którym znajdzie się miejsce na zachowanie tradycji, stodoła to koncepcja dla nas. Jej zaletą są szerokie możliwości personalizacji. 

Tylko od nas zależy, w jakim stopniu połączymy przeszłość z teraźniejszością. Moda ciągle się zmienia, ale stodoła nadal pozostanie klasyką, która współgrać będzie z naturą i okoliczną zabudową. Jej oszczędne, nienaganne kształty będą cieszyć oko przez dekady. Zwłaszcza gdy surową elewację połączymy z matową czernią na dachu. Odpowiednio dobrane materiały wydobędą zaś z budynku to, co najpiękniejsze.

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

JAKI KSZTAŁT MOŻE MIEĆ DACH?

DACHÓWKI CERAMICZNE NA DACHY O NACHYLENIU POŁACI OD 7°


Mały kąt nachylenia dachu znacząco ogranicza wybór pokrycia. Na płaskich lub tych o kącie nachylenia wynoszącym zaledwie 12° sprawdzają się głównie papa, blacha lub dach zielony. Ale nie tylko! Na prawie płaskiej połaci można także zastosować cenione i ponadczasowe dachówki ceramiczne.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACH SKOŚNY?

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACH SKOŚNY?Każdy inwestor na etapie planowania budowy domu musi podjąć decyzję dotyczącą rodzaju i kształtu dachu. Wybrane rozwiązanie wpłynie nie tylko na wygląd całego domu, także na kwestie związane z jego odpornością na wiatr, izolację cieplną czy wewnętrznym klimatem budynku. 

JAK ZBUDOWANA JEST DOBRA DACHÓWKA CERAMICZNA?

CERAMICZNE KOMINKI DACHOWE – SKUTECZNA WENTYLACJA I ODPOWIETRZANIE INSTALACJI SANITARNEJ
 

Kominki dachowe są istotną częścią systemu wentylacji pomieszczeń lub odpowietrzania instalacji sanitarnych w domu. Odpowiednio zaprojektowany pozwala uniknąć najbardziej dotkliwych problemów, jakie może powodować długo utrzymująca się wilgoć.

 

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż 249 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.