Jakie zalety przemawiają za wyborem gotowego projektu architektonicznego domu?

Jakie zalety przemawiają za wyborem gotowego projektu architektonicznego domu?

Oferowane przez biura architektoniczne gotowe projekty domów (nazywane czasem „katalogowymi”) to propozycja skierowana do klienta szukającego uniwersalnych rozwiązań. Są atrakcyjne przede wszystkim dla inwestorów, którym zależy na oszczędności zarówno pieniędzy, jak i czasu. Za takim wyborem przemawia również duża różnorodność dostępnych opcji. Zaletę gotowych projektów stanowią także dołączane do nich ułatwienia dla inwestora, jak wizualizacje czy kalkulacje potrzebnych materiałów.

Gotowy projekt architektoniczny – rozwiązanie tanie i łatwo dostępne

Dla wielu inwestorów najważniejszym argumentem przemawiającym za gotowymi projektami architektonicznymi są ich stosunkowo niskie koszty. Decydując się na tę opcję, możemy również liczyć, iż szybciej uzyskamy pozwolenie na budowę. 

Gotowe projekty rozpowszechniane są w formie powszechnie dostępnych katalogów, co znacząco ułatwia ich porównanie. Rynek producentów oraz pośredników stale się rozrasta, dzięki czemu inwestor ma bardzo szeroki przegląd możliwości i jest w stanie łatwo określić własne preferencje.

Znalezienie jednak projektu spełniającego wszystkie wymagania może być bardzo trudne. 

Coraz popularniejsze są więc oferty zawierające różne warianty budynku, na przykład wersje z garażami lub bez albo lustrzane odbicia całej konstrukcji. Mimo tego, adaptacja domu z gotowego projektu zawsze wymagać będzie od przyszłych właścicieli pewnych kompromisów.

Zalety gotowych projektów architektonicznych

Ze względu na popularność gotowych rozwiązań, zazwyczaj obejrzenie i ocena zrealizowanego już budynku nie stanowią większego problemu. Wiele przydatnych informacji da się znaleźć w sieci. W social mediach oraz na forach internetowych można zapoznać się z opiniami osób, które skorzystały wcześniej z rozważanych przez nas projektów. Często chętnie dzielą się one swoimi doświadczeniami, a także zdjęciami gotowych domów.

Do przygotowanych wcześniej projektów architektonicznych dołączane są niekiedy gotowe kosztorysy, zawierające listę przeliczonych i wycenionych niezbędnych materiałów. Tego rodzaju pomoc może być dużą wygodą dla inwestora. Częstym udogodnieniem są też stanowiące załącznik do folderów przestrzenne, fotorealistyczne wizualizacje, które ułatwiają ocenę danego projektu.

Rozwiązania tego rodzaju bazują na doświadczeniu przygotowujących je architektów.  Gwarantują wysoką jakość całej koncepcji, cechując się przemyślanym układem pomieszczeń i funkcjonalnością przestrzeni. Dodatkowo korzystają zwykle z popularnych, powszechnie dostępnych rozwiązań. 

W efekcie ich realizacja nie stanowi problemu dla firm wykonawczych. Ułatwia to znalezienie ekipy budowlanej i zmniejsza ryzyko popełnienia potencjalnych błędów. Dodatkowo wybór gotowego projektu zdejmuje z inwestora obowiązek podejmowania wielu decyzji.

Co należy wiedzieć, decydując się na gotowy projekt?

Wybierając gotowy projekt architektoniczny, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, foldery zawierające takie projekty nie uwzględniają specyfiki otoczenia ani Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy. Nie mogą być więc załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę, aczkolwiek nierzadko zawierają pełną dokumentację potrzebną do jego uzyskania. Pełnoprawnym projektem budowlanym staną się dopiero po adaptacji, czyli dostosowaniu do konkretnej działki oraz lokalnych warunków urbanistycznych.

Musi ona zostać przeprowadzona przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia architektoniczne. Wiąże się to z dodatkowym kosztem, który inwestor powinien uwzględnić w swoich planach. Adaptacja trwa jednak znacznie krócej niż stworzenie indywidualnego projektu od zera, co może mieć duże znaczenie dla inwestorów, którym zależy na czasie.

Należy również pamiętać, że choć wybór gotowego projektu pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, to wiąże się z rezygnacją z korzyści, jakie zapewnia możliwość pełnej indywidualizacji zamysłu we współpracy z architektem. Rozwiązanie to pozostaje jednak wciąż bardzo atrakcyjne, zwłaszcza gdy przeznaczona pod budowę działka jest płaska i posiada proporcjonalny kształt, a jako inwestorów zadowalają nas klasyczne, popularne rozwiązania.

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

JAKIE CZYNNIKI MAJĄ KLUCZOWE ZNACZENIE PODCZAS USTALANIA ZAPOTRZEBOWANIA MATERIAŁOWEGO NA POKRYCIE DACHU?

JAKIE CZYNNIKI MAJĄ KLUCZOWE ZNACZENIE PODCZAS USTALANIA ZAPOTRZEBOWANIA MATERIAŁOWEGO NA POKRYCIE DACHU?

PRZYCHODZI INWESTOR DO ARCHITEKTA I… – KRÓTKI PORADNIK JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SPOTKANIA

PRZYCHODZI INWESTOR DO ARCHITEKTA I… – KRÓTKI PORADNIK JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SPOTKANIA

 

JAK UZYSKAĆ GWARANCJĘ NA DACHÓWKI CREATON W WERSJI ROZSZERZONEJ?

JAK UZYSKAĆ GWARANCJĘ NA DACHÓWKI CREATON W WERSJI ROZSZERZONEJ?
 

 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.