Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, planując instalację systemu fotowoltaicznego na dachu domu jednorodzinnego?

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, planując instalację systemu fotowoltaicznego na dachu domu jednorodzinnego?

Fotowoltaika, będąc rozwiązaniem nowoczesnym i ekologicznym, nieprzerwanie zyskuje na popularności. Planując montaż tego rodzaju instalacji, powinniśmy jednak uwzględnić kilka kluczowych czynników. Dzięki temu uzyskamy pewność, że nasza inwestycja będzie maksymalnie efektywna i funkcjonalna, a w szerszym przedziale czasowym przyniesie korzyści finansowe. Co należy więc wziąć uwagę w pierwszej kolejności?

Lokalizacja fotowoltaiki na dachu

Fundamentalne znaczenie ma decyzja o wyborze połaci dachu przeznaczonej dla fotowoltaiki. Oczywiście najkorzystniej, aby była ona położona w stronę zbliżoną do geograficznego południa, gdyż tam uzyskamy najwięcej energii. Często jednakże mamy do czynienia z domami o dachach wielospadowych, na których wstępnie wybrana dla fotowoltaiki część dachu nie jest położona idealnie na południe. Drugim ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, są obecne regulacje prawne. Preferują one – i możliwe, że zostanie to jeszcze potwierdzone w kolejnych latach – zużycie energii bezpośrednio przez gospodarstwo domowe i oddawanie jak najmniejszej jej ilości do sieci. Coraz częściej rozważa się instalację magazynów energii, które bardzo pomagają w takim właśnie gospodarowaniu energią.

Lokalizacja fotowoltaiki na dachu

Stąd też oprócz prosto liczonej efektywności uzysku energii warto wziąć pod uwagę aspekt ekonomiczny i w miarę możliwości rozważyć rozdział instalacji na kilka połaci np. dokładając część południowo-wschodnią oraz południowo-zachodnią. Energia elektryczna będzie wtedy generowana już wcześnie rano i utrzyma się to do późnego popołudnia, co dodatkowo zmniejszy oddawanie nadmiaru energii do sieci energetycznej i poprawi efektywność korzystania z instalacji.

Dla efektywności funkcjonowania paneli fotowoltaicznych, oprócz jakości komponentów, kluczowe znaczenie ma ich nasłonecznienie.

Otoczenie budynku

Dla efektywności funkcjonowania paneli fotowoltaicznych, oprócz jakości komponentów, kluczowe znaczenie ma ich nasłonecznienie. Na tym etapie powinno się uwzględnić konieczne na dachu elementy jak na przykład – kominy, elementy komunikacji dachowej, a także obecność obiektów mogących rzucać cień – jak drzewa czy budynki w najbliższym sąsiedztwie. 

Mogą one zauważalnie zmniejszyć wydajność paneli. Najlepsze dostępne na rynku propozycje – jak zintegrowany z dachówkami ceramicznymi i dachówkami cementowymi marki CREATON system VARIO – dzięki możliwości zastosowania wysokowydajnych i sterujących niezależnie pracą każdego, pojedynczego panelu fotowoltaicznego mikrofalowników, pozostają efektywne również w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

Jest to zasługa wykorzystania mikroinwerterów Enphase, dzięki którym zacienienie pojedynczego modułu nie zmienia działania całej instalacji. Zwiększa to jej wydajność podczas złej pogody oraz w sytuacjach, gdy w najbliższym otoczeniu paneli znajdują się obiekty rzucające cień, jak np. komin. 

Dodatkowo mikroinwertery Enphase sprawiają, że system zaczyna szybciej pracować i później się wyłącza. Rozwiązanie to cechuje też niezawodność, przekładająca się na maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Wyeliminowane zostaje wysokie napięcie prądu stałego, a w przypadku awarii lub skoku napięcia w sieci możliwe jest bardzo szybkie wyłączenie instalacji. Wysoka wydajność mikroinwerterów korzystnie wpływa też na estetykę połaci – produkcja większej ilości mocy pozwala na montaż mniejszej liczby paneli.

Wszystkie te korzyści potwierdzają przewagę efektywności systemu z mikrofalownikami nad systemem z klasycznym falownikiem stringowym, łączącym w szereg wszystkie lub znaczną część paneli.

Wydajność fotowoltaiki

Jedną z podstawowych kwestii związanych z planowaniem fotowoltaiki jest też zagadnienie jej wydajności, które przekłada się na zmniejszenie rachunków za prąd. System CREATON VARIO to nie tylko świetny design, ale też doskonale dobrane komponenty instalacji stanowiące spójną całość oraz prezentujące najwyższy poziom techniczny i jakościowy.

Niezmiernie istotne są tutaj panele fotowoltaiczne i ich efektywność w ciągu wielu lat użytkowania. Dobrane przez nas panele fotowoltaiczne osiągają efektywność 92% po 25 latach pracy, co jest wynikiem nieosiągalnym dla klasycznych rozwiązań, gdzie ten parametr po takim samym czasie wynosi przeważnie 83-87%. Przekłada się to oczywiście na zdecydowanie większy uzysk energii z instalacji w kolejnych latach użytkowania – ma ona pracować wiele lat, najlepiej na zbliżonym poziomie.

Drugim bardzo ważnym komponentem instalacji są falowniki. Ich prawidłowy dobór ma duży wpływ na działanie całej fotowoltaiki. W tym zakresie zdecydowaliśmy się zaproponować mikrofalowniki wiodącej marki zapewniającej świetne parametry pracy i pełną informację na temat produkcji energii z instalacji. 

Wydajność fotowoltaik

Osoby ceniące detale docenią możliwość monitorowania produkcji z każdego, pojedynczego panelu fotowoltaicznego oraz informację na temat bieżącego zużycia energii. Warto też zwrócić uwagę na to, że również pozostałe komponenty systemu dobrane zostały tak, aby zminimalizować straty powstające na przesyle energii i bezpieczeństwie połączeń. Wszelkie wtyczki, zaślepki, przewody – dostarczane są od jednego producenta – producenta mikrofalowników. Zmniejszają nie tylko straty, ale zapewniają także duże bezpieczeństwo pracy instalacji.

Konstrukcja i estetyka dachu

Warto też wcześniej oszacować, ile paneli fotowoltaicznych możemy zainstalować. Im większa będzie ich łączna sumaryczna powierzchnia, tym więcej energii dostarczy fotowoltaika. Kształt połaci wpływa natomiast na przebieg montażu. Najprostszy jest on w przypadku dachów jedno i dwuspadowych, bardziej skomplikowany na dachach wielospadowych. Pamiętajmy, że panele wpływają także na estetykę dachu. Tradycyjne systemy nadachowe zawsze wyraźnie odcinają się wizualnie od połaci. Tego problemu unikniemy, decydując się na nowoczesną fotowoltaikę zintegrowaną z dachem.

Ocena stanu dachu

Bardzo ważną kwestią pozostaje stan techniczny dachu – koniecznie trzeba więc upewnić się, czy więźba dachowa oraz cały dach jest w dobrym stanie technicznym i w pełni szczelny. Wszystkie prace naprawcze i serwisowe należy przeprowadzić przed montażem fotowoltaiki. 

Należy również pamiętać, że niedopuszczalne jest montowanie instalacji fotowoltaicznych na pokryciach z płytami azbestowo-cementowymi, które jeszcze spotyka się czasem na dachach.

Instalacja i gwarancja


Poprawna instalacja to warunek konieczny dla prawidłowego funkcjonowania fotowoltaiki. Proces ten jest tym bardziej istotny, że wiąże się z ingerencją w strukturę dachu. Wszelkie błędy mogą więc naruszyć jego szczelność. W przypadku systemu VARIO montaż przeprowadzają przeszkoleni dekarze CREATON. 

Ponieważ przebiega równolegle z kładzeniem dachu, za całą konstrukcję odpowiada jedna firma. Podejmując decyzję o instalacji fotowoltaiki – inwestycji planowanej na długi czas – powinniśmy też wziąć pod uwagę przyznawaną na nią gwarancję. Dla paneli wykorzystywanych w ramach systemu VARIO wynosi ona 25 lat. Ochrona obejmuje zarówno wydajność (na poziomie 92%), jak i sam produkt. Również mikroinwetery Enphase posiadają 25-letnią gwarancję.

Przeanalizowanie przed zakupem wszystkich istotnych czynników pozwoli nam wybrać rozwiązanie pod każdym kątem dostosowane do naszych potrzeb oraz specyfiki dachu. Niemal zawsze najlepszą opcją okażą się jednak produkty najnowszej generacji jak system VARIO. Łączy on w sobie doskonałą wydajność, innowacyjny design pozwalający na pełną integrację z dachem oraz długą żywotność.

Poprawna instalacja to warunek konieczny dla prawidłowego funkcjonowania fotowoltaiki.

Niezwykle ważne jest regularne sprawdzanie stanu izolacji dachu oraz bieżąca konserwacja i naprawa ewentualnych usterek. Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności, Twój dach powinien być gotowy na nadejście wiosny. Zapewnij mu regularną konserwację i kontroluj jego stan co jakiś czas, aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój dach odpowiednio chroni Ciebie i Twoją rodzinę przed warunkami atmosferycznymi przez wiele lat. Jeśli podczas inspekcji zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, nie zwlekaj z ich naprawą. W przypadku poważnych problemów skonsultuj się z fachowcem, który pomoże Ci odpowiednio zabezpieczyć dach. Pamiętaj, że regularna konserwacja to klucz do jego długiej żywotności i zapewnienia bezpieczeństwa.

 

Oferta produktowa CREATON Polska dla inwestorów indywidualnych

Skontaktuj się z naszym Ekspertem

Oferta produktowa CREATON Polska dla inwestorów indywidualnych

Wyceń swoją instację fotowotaiczną


 

Oferta produktowa CREATON Polska dla inwestorów indywidualnych

dowiedz się więcej o systemie VARIO 


 

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.