Ekspert radzi: Papa czy membrana – co wybrać?

Ekspert radzi: Papa czy membrana - co wybrać?

Jednym z najważniejszych zadań warstwy wstępnego krycia jest zabezpieczenie budynku przed przedostawaniem się do jego wnętrza wilgoci. Pochodzić może ona z powstających pod pokryciem dachowym skroplin, a także z nawiewanych pod dachówki kropel deszczu lub topniejącego śniegu. Szczególnej ochrony wymaga zwłaszcza warstwa ocieplenia, która na skutek zawilgocenia traci swoje właściwości termoizolacyjne. W celu jej zabezpieczenia stosuje się specjalne materiały wstępnego krycia – membranę dachową lub papę. Każde z nich posiada swoją specyfikę.

Papa to rozwiązanie starsze. Wciąż jest jednak obecne w części regionów z uwagi na lokalne tradycje dekarskie. Dobrej jakości papa przeciwdziała przedostawaniu się wilgoci do wnętrza budynku. Ze względu na swoją formę oraz skład (zawiera dużo substancji bitumicznych) ma dużą wagę, co odbija się na komforcie montażu. Papa jest materiałem nieprzepuszczalnym – w konsekwencji zatrzymuje również wilgoć gromadzącą się pod dachem.

Membrany dachowe to materiały nowoczesne. Charakteryzują się niską wagą w przeliczeniu na metr kwadratowy, dzięki czemu są wygodne w montażu. Zapewniają dobrą izolację przeciw skroplinom pochodzącym z zewnątrz budynku. Równocześnie za sprawą kilkuwarstwowej budowy skutecznie odprowadzają wilgoć z wnętrza domu.

Ekspert radzi: Papa czy membrana – co wybrać?
Prawidłowy dobór łat

 W efekcie umożliwiają prawidłową wentylację budynku, a w szczególności warstwy termoizolacyjnej, wykonanej na przykład z wełny mineralnej.

Dzięki specjalnym filmom funkcyjnym zastosowanym w membranach wilgoć, która przedostała się do warstwy ocieplenia, jest odprowadzana z całej powierzchni materiału na zewnątrz. W przypadku użycia papy, ujście pary wodnej będzie możliwe wyłącznie przez kalenicę, jeżeli zostanie wykonana odpowiednia szczelina, albo umieszczone na połaci grzybki lub kratki wentylacyjne. Ich instalacja wiąże się jednak z większym nakładem pracy oraz dodatkowymi kosztami.

Oba rodzaje materiałów różnią się też specyfiką montażu. Przed położeniem papy na dachu, obowiązkowo musi zostać wykonane deskowanie. Jeśli kładziemy membranę, deskowanie stosuje się wyłącznie przy niskim kącie nachylenia połaci.

Pod dachem pokrytym papą należy pozostawić szczelinę wentylacyjną między warstwą ocieplenia a deską. W przypadku membran ocieplenie może natomiast przylegać bezpośrednio do nich. Wilgoć będzie usuwana pomimo braku szczeliny. 

Z każdym rokiem papa traci na popularności. Membrana – jako rozwiązanie nowocześniejsze i posiadające więcej zalet – wybierana jest przez większość profesjonalnych dekarzy. Fachowcy polecają ją ze względu na nieduży ciężar w przeliczeniu na metr kwadratowy, wygodę w montażu, wysoką odporność na przenikanie wilgoci z zewnątrz, a także lepszą wentylację połaci wynikającą z odprowadzania pary z wnętrza budynku.

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Czytaj również

EKSPERT RADZI: POPRAWNY MONTAŻ KOSZA DACHOWEGO

EKSPERT RADZI: POPRAWNY MONTAŻ KOSZA DACHOWEGO

Kosz dachowy, nazywany również rynną koszową, to ważny element konstrukcji dachów o złożonej architekturze. Jest miejscem styku połaci schodzących się pod kątem mniejszym niż 180°. Wklęsła przestrzeń kosza dachowego bywa szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych – zwłaszcza spływającego deszczu.

EKSPERT RADZI: NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS MONTAŻU KOMINKA WENTYLACYJNEGO?

EKSPERT RADZI: NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS MONTAŻU KOMINKA WENTYLACYJNEGO?

Kominki są jednymi z najczęściej stosowanych na połaci akcesoriów dachowych. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku, co przekłada się na ochronę domu przed wilgocią, a w efekcie – także komfort jego mieszkańców. Aby jednak skutecznie spełniały swoją funkcję, muszą zostać prawidłowo zamontowane. Co to oznacza w praktyce?

EKSPERT RADZI: DACHÓWKA ANGOBOWANA CZY GLAZUROWANA – KTÓRĄ WYBRAĆ?

EKSPERT RADZI: DACHÓWKA ANGOBOWANA CZY GLAZUROWANA – KTÓRĄ WYBRAĆ?

Dachówki są pokryciem o wielu zaletach – eleganckim wyglądzie, wysokiej trwałości, doskonałych parametrach użytkowych. Aby wybrać najlepszy dla nas produkt, będziemy musieli podjąć ważne decyzje dotyczące nie tylko ich kształtu czy rozmiaru, ale także typu powłoki: angoby lub glazury. Każde z tych rozwiązań ma własne zalety.


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.