W efekcie umożliwiają prawidłową wentylację budynku, a w szczególności warstwy termoizolacyjnej, wykonanej na przykład z wełny mineralnej.
Dzięki specjalnym filmom funkcyjnym zastosowanym w membranach wilgoć, która przedostała się do warstwy ocieplenia, jest odprowadzana z całej powierzchni materiału na zewnątrz. W przypadku użycia papy, ujście pary wodnej będzie możliwe wyłącznie przez kalenicę, jeżeli zostanie wykonana odpowiednia szczelina, albo umieszczone na połaci grzybki lub kratki wentylacyjne. Ich instalacja wiąże się jednak z większym nakładem pracy oraz dodatkowymi kosztami.
Oba rodzaje materiałów różnią się też specyfiką montażu. Przed położeniem papy na dachu, obowiązkowo musi zostać wykonane deskowanie. Jeśli kładziemy membranę, deskowanie stosuje się wyłącznie przy niskim kącie nachylenia połaci.
Pod dachem pokrytym papą należy pozostawić szczelinę wentylacyjną między warstwą ocieplenia a deską. W przypadku membran ocieplenie może natomiast przylegać bezpośrednio do nich. Wilgoć będzie usuwana pomimo braku szczeliny.