Dlaczego dachówka ceramiczna jest energooszczędnym produktem budowlanym?

Jednym z elementów mających ogromny wpływ na właściwości energooszczędne budynku jest odpowiednia konstrukcja dachu. Liczy się tutaj zarówno jego kształt, jak i użycie na połaci odpowiednich produktów. Co decyduje o tym, że dachówka ceramiczna posiada najlepsze właściwości izolacyjne wśród dostępnych na rynku rozwiązań dachowych?
 

Funkcja dachu w budownictwie energooszczędnym

Istotą dobrze zaprojektowanego domu, który użytkowałby jak najmniej energii jest właściwie pomyślana infrastruktura grzewcza. Jednak często deprecjonuje się znaczenie strat ciepła w budynku poprzez dach, a przecież mogą one osiągać nawet do 30% wszystkich ubytków. 

Jednym z czynników zapobiegających utracie ciepła jest sama konstrukcja dachu, która powinna być jak najprostsza – jedno-, co najwyżej dwuspadowa. Jednakże najistotniejszą kwestią w utrzymaniu szczelności termicznej dachu jest jego izolacja poprzez dobór i fachowy montaż odpowiedniego pokrycia dachowego.

Funkcja dachu w budownictwie energooszczędnym

Właściwości termoizolacyjne dachówki ceramicznej

Spośród wielorakich rodzajów dachów najlepsze właściwości termoizolacyjne posiadają konstrukcje wykonane z wykorzystaniem dachówek ceramicznych, na przykład: TITANIA, SIMPLA czy KODA. Tego typu pokrycia podczas niskich temperatur wolniej oddają ciepło otoczeniu, zatrzymując ciepłe powietrze w warstwach izolacji dachu

Z kolei, gdy na zewnątrz jest cieplej, wolniej się nagrzewają, co skutkuje zachowaniem na poddaszu stabilnej temperatury. Dachówki ceramiczne zaliczają się do produktów z jednej strony bardzo szczelnych – nie pozwalają na niepożądane zawilgocenie budynku, z drugiej strony o właściwościach paroprzepuszczalnych – sprawnie przekazują na zewnątrz wilgoć gromadzącą się w murach domu.

Dachówka ceramiczna a wskaźnik zużycia energii pierwotnej

Dachówka ceramiczna a wskaźnik zużycia energii pierwotnej


Ceramiczne pokrycia dachowe ze względu na wyjątkowe cechy izolujące zapewniają utrzymanie temperatury panującej w domu na pożądanym poziomie, oszczędzając w ten sposób wydatkowaną na ocieplanie energię. Przy budowie energooszczędnego domu warto brać pod uwagę tzw. wskaźnik zużycia energii pierwotnej (Ep). 

Wskaźnik ten określa, jaką ilość energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych może w skali roku zużywać budynek i obecnie wynosi on 70 kWh/m². Zastosowanie dachówki ceramicznej zdecydowanie ułatwi osiągnięcie wartości określanej przez ten wskaźnik.

Dachówki ceramiczne uchodzą za synonim trwałości i najwyższej jakości w branży pokryć dachowych. Takie produkty są wyjątkowo długowieczne i zapewniają wysoką izolację od czynników zewnętrznych oddziałujących na dach. Imponują również swymi walorami estetycznymi, wyróżniając się zdecydowanie na tle innych produktów. Jeśli buduje się dom energooszczędny, z pewnością warto zdecydować się na pokrycia z tego rodzaju dachówek.

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

EKSPERT RADZI: PAPA CZY MEMBRANA - CO WYBRAĆ?

EKSPERT RADZI: PAPA CZY MEMBRANA - CO WYBRAĆ?


Jednym z najważniejszych zadań warstwy wstępnego krycia jest zabezpieczenie budynku przed przedostawaniem się do jego wnętrza wilgoci. Pochodzić może ona z powstających pod pokryciem dachowym skroplin, a także z nawiewanych pod dachówki kropel deszczu lub topniejącego śniegu.
 

SKUTECZNA IZOLACJA A WYBÓR POKRYCIA DACHOWEGO

SKUTECZNA IZOLACJA A WYBÓR POKRYCIA DACHOWEGO

W polskich warunkach klimatycznych i przy niemalże stałym od lat wzroście kosztów ogrzewania, należy zadbać o szczelność każdej konstrukcji i kompleksową izolację budynku. Dlatego izolacja dachu, często nazywanego piątą ścianą domu, jest równie ważna i wcale nie mniej skuteczna, od tej stosowanej na ścianach pionowych. 

SPODNIA WENTYLACJA POŁACI – GWARANCJA TRWAŁOŚCI DACHU

SPODNIA WENTYLACJA POŁACI – GWARANCJA TRWAŁOŚCI DACHU

Prawidłowa wentylacja dachu jest kluczowa dla jego trwałości. Bezpośrednio przekłada się również na komfort mieszkańców domu, a nawet ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań zapewni skuteczną cyrkulację powietrza i umożliwi ujście pary wodnej spod połaci.
 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.