Zintegrowany dach fotowoltaiczny VARIO to doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnego domu

Dach gotowy na nadejście wiosny – poradnik

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nadejdzie czas na przegląd i przygotowanie dachu do nowego sezonu. Dbałość o bezpieczeństwo, wydajność oraz jego estetykę powinna być priorytetem każdego właściciela budynku. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na regularne przeglądy oraz konserwację, by zapewnić mu długą i bezproblemową eksploatację. W jaki sposób najlepiej przygotować dach do wiosennych miesięcy? O tym opowiemy w kolejnych akapitach.

 

Sprawdź połać dachu pod kątem uszkodzeń

Regularna kontrola dachu, niezależnie od kształtu i rodzaju zamontowanego pokrycia, jest kluczowa dla utrzymania jego sprawności i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom budynku. Uszkodzenia dachu mogą prowadzić do wycieków, zalania pomieszczeń oraz powstawania pleśni i grzybów. Dlatego warto regularnie sprawdzać jego połać pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Zacznij od oględzin z ziemi, patrząc na jego ogólny stan. Zwróć uwagę na ewentualne ubytki, pęknięcia czy odkształcenia

Regularna kontrola dachu, niezależnie od kształtu i rodzaju zamontowanego pokrycia, jest kluczowa dla utrzymania jego sprawności

Jeśli masz możliwość bezpiecznego wejścia na dach, na przykład dzięki zamontowanemu systemowi komunikacji dachowej marki CREATON, to dokładnie obejrzyj całą jego powierzchnię. Szukaj oznak pęknięć, ubytków, luzów czy przecieków, które mogą być wynikiem zniszczeń spowodowanych przez warunki atmosferyczne, starzenie się materiałów czy wydarzenia losowe, takie jak upadki gałęzi czy gradobicie. Jest to niezwykle ważne.

Jeśli masz dach pokryty blachą, sprawdź czy nie występują na niej rysy, oznaki korozji, odpryski czy odkształcenia. Jeśli masz dach pokryty dachówką ceramiczną lub dachówką cementową, upewnij się, że nie brakuje jej kawałków i nie ma w niej pęknięć. W przypadku znalezienia takich problemów, należy natychmiast podjąć działania naprawcze, aby uniknąć dalszych szkód. O wymianę uszkodzonych dachówek możemy na przykład poprosić dekarza, który montował nasz dach.

Przed nadejściem wiosny warto zwrócić uwagę na stan obróbek wokół okien dachowych

Sprawdź stan okien dachowych


Przed nadejściem wiosny warto zwrócić uwagę na stan obróbek wokół okien dachowych. To jeden z elementów, które są narażone na zmienne warunki atmosferyczne i mogą wymagać dodatkowej uwagi po zimie. Warto przeprowadzić dokładną inspekcję, aby upewnić się, że ten fragment konstrukcji dachowej jest w odpowiednim stanie i zapewnia odpowiednią izolację cieplną i wodoszczelność. Upewnij się, że odpływ wody z okna dachowego działa poprawnie i nie ma żadnych przeszkód uniemożliwiających odprowadzanie wody deszczowej.

Sprawdź stan uszczelnień okien, czy nie są uszkodzone, zużyte lub pęknięte. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieszczelności, konieczne może być ich natychmiastowe naprawienie. Upewnij się, że okucia i zawiasy okien działają poprawnie i nie występują żadne problemy z ich funkcjonowaniem. Być może konieczna będzie konserwacja tych elementów. 

Twojej uwadze nie może umknąć również stan szyb okiennych. Koniecznym może okazać się usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń, zarysowań lub uszkodzeń, a w razie potrzeby wymiana.

Przeprowadzenie powyższych czynności pozwoli zachować okna dachowe w dobrym stanie i zapewnić komfortowe warunki użytkowania w czasie nadejścia wiosny. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy mogą przeprowadzić profesjonalne przeglądy i konserwację okien dachowych.

Sprawdź rynny i rury spustowe

Sprawdzenie rynien i rur spustowych to ważny krok w utrzymaniu odpowiedniej kondycji budynku oraz zapobieganiu ewentualnym uszkodzeniom wynikającym z zalegającej wody opadowej. Właściwa konserwacja tych elementów pozwala zapobiec powstawaniu zawilgocenia ścian oraz uszkodzeniom fundamentów.

Staraj się regularnie usuwać zanieczyszczenia z rynien – zalegające liście czy gałęzie mogą powodować ich zablokowanie i uniemożliwiać odpływ wody. Warto sprawdzać stan rynien zwłaszcza po intensywnych opadach.

Zwróć uwagę czy są dobrze zamocowane i czy nie występują na nich pęknięcia. Intensywna, zimowa aura (zsuwający się z połaci śnieg i lód) może powodować ich przesunięcie się lub uszkodzenie. Dodatkowo sprzyjać temu zimą może brak odpowiednich rozwiązań zainstalowanych na połaci, jak na przykład system ochrony przeciwśnieżnej CREATON

Sprawdź również, czy rury spustowe nie są zatkane – zalegające liście, gałęzie czy inne zanieczyszczenia mogą uniemożliwiać odpływ wody z powierzchni dachu, a w efekcie prowadzić do jej przelania się na elewację lub taras.

Sprawdzenie rynien i rur spustowych to ważny krok w utrzymaniu odpowiedniej kondycji budynku

Regularnie kontroluj stan elementów metalowych – rynny i rury spustowe wykonane z metalu, pod wpływem warunków atmosferycznych mogą ulegać korozji. Koniecznie sprawdzaj stan tych elementów i w miarę potrzeby przeprowadzaj konserwację.

Pamiętaj, że regularna konserwacja pozwoli uniknąć poważniejszych problemów związanych z zaleganiem wody, między innymi ewentualnym uszkodzeniom budynku.

Przegląd komina i wentylacji w domu jest niezwykle ważny

Sprawdź stan komina i wentylacji

Przegląd komina i wentylacji w domu jest niezwykle ważny dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności działania systemów grzewczych oraz wentylacyjnych. Regularne kontrole mogą zapobiec awariom, utrudniającym korzystanie z tych urządzeń, a także przedłużą ich żywotność.

Z reguły przeprowadzenie przeglądu komina zaleca się przynajmniej raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Warto jednak zwrócić uwagę na jego stan po zakończeniu okresu zimowego. W trakcie tej inspekcji należy sprawdzić czy nie ma zniszczeń, pęknięć lub nagromadzeń sadzy, które mogą prowadzić do pożaru. Należy także sprawdzić szczelność komina, aby uniknąć wycieku szkodliwych gazów do wnętrza domu.

Podczas przeglądu wentylacji należy sprawdzić czy wszystkie kanały wentylacyjne są czyste i niezablokowane, zapewniają swobodny przepływ powietrza. Warto także ocenić działanie wentylatorów, aby upewnić się, że są one skuteczne w usuwaniu wilgoci i zapachów z pomieszczeń. Zwróć szczególną uwagę na wentylację kuchenną, która może być źródłem nagromadzenia tłuszczu i powstawania nieprzyjemnych zapachów. 

Regularne czyszczenie filtrów i kanałów wentylacyjnych zwiększy ich skuteczność i zapobiegnie powstawaniu problemów. Dużym ułatwieniem są tutaj zamontowane na dachu kominki wentylacyjne i odpowietrzające SIGNUM nowej generacji. Ich specjalna, oryginalna konstrukcja umożliwia wygodne przeprowadzanie wszelkich prac serwisowych.

Przegląd komina i wentylacji można przeprowadzić samodzielnie, ale zaleca się również skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która posiada odpowiedni sprzęt i doświadczenie. Dzięki regularnym inspekcjom można uniknąć poważniejszych usterek i poprawić komfort mieszkania, zapewniając sobie spokój i bezpieczeństwo.

Sprawdź stan izolacji

Sprawdzenie stanu izolacji dachu jest bardzo ważne dla utrzymania solidności budynku oraz zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego w jego wnętrzu. Niestety, izolacja dachu pod wpływem warunków atmosferycznych oraz upływu czasu może ulegać uszkodzeniom i degradacji, dlatego regularne sprawdzanie jej stanu jest kluczowe. Wynikać to może również z braku zastosowania odpowiedniej warstwy wstępnego krycia, jak na przykład odpowiednio dobrane do parametrów dachu membrany BLACK.

Aby sprawdzić stan izolacji dachu, należy przeprowadzić kilka prostych kroków. Po pierwsze – o czym pisaliśmy już na początku tego tekstu – warto obejrzeć dach z zewnątrz i zidentyfikować ewentualne uszkodzenia, takie jak pęknięcia w pokryciu dachowym, zabrudzenia czy ubytki w materiałach izolacyjnych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, konieczne będzie ich natychmiastowe naprawienie, aby uniknąć dalszych problemów.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie izolacji dachu od strony wewnętrznej. W tym celu warto wejść na strych lub poddasze i sprawdzić stan warstw izolacyjnych położonych pod pokryciem dachowym. Jeśli zauważysz wilgoć, pleśń lub inne oznaki uszkodzenia izolacji, konieczna może być jej naprawa lub wymiana.

Sprawdzenie stanu izolacji dachu jest bardzo ważne dla utrzymania solidności budynku

 Niezwykle ważne jest regularne sprawdzanie stanu izolacji dachu oraz bieżąca konserwacja i naprawa ewentualnych usterek. Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności, Twój dach powinien być gotowy na nadejście wiosny. Zapewnij mu regularną konserwację i kontroluj jego stan co jakiś czas, aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój dach odpowiednio chroni Ciebie i Twoją rodzinę przed warunkami atmosferycznymi przez wiele lat. Jeśli podczas inspekcji zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, nie zwlekaj z ich naprawą. W przypadku poważnych problemów skonsultuj się z fachowcem, który pomoże Ci odpowiednio zabezpieczyć dach. Pamiętaj, że regularna konserwacja to klucz do jego długiej żywotności i zapewnienia bezpieczeństwa.

 

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.