CREATON – jedna z najstarszych marek dachowych w Europie

CREATON – jedna z najstarszych marek dachowych w Europie

Historia dachówek ceramicznych marki CREATON sięga XIX wieku. Tradycje rzemieślnicze z przeszłości stanowią jej nierozerwalną część. Niemniej ważne są pasja oraz zaangażowanie towarzyszące od dekad wytwarzaniu dachówek, a także stałe doskonalenie technologii produkcji, zapewniające najwyższą jakość wszystkim wyrobom.

Historię dachówek liczy się w tysiącach lat. Już w antycznych czasach pokrycia z glinianych łupin zostały zastąpione przez pierwsze modele profilowane. Około 1000 lat p.n.e. w starożytnym Rzymie zaczęto stosować dachówki typu mnich-mniszka. Szybko stały się one popularne w obrębie całego basenu Morza Śródziemnego. W średniowieczu uznanie zyskały karpiówki, a w XV wieku na terenach Holandii zaczęto wyrabiać charakterystyczne dachówki falowane. Produkcja pokryć dachowych stanowiła domenę wyspecjalizowanych rzemieślników. Wypracowane przez nich tradycje odziedziczyli pierwsi przemysłowcy, wytwarzający w swoich zakładach dachówki na szeroką skalę. To właśnie w tym okresie – XIX wieku – rozpoczyna się również historia marki CREATON.

Jednym z ambitnych przemysłowców kontynuujących bogatą historię produkcji dachówek był Alois Berchtold. Realizując swoją pasję założył on w 1884 roku w niemieckim Wertingen najnowocześniejszą w tamtym czasie fabrykę pokryć dachowych. To właśnie ten moment uznawany jest za symboliczny początek marki CREATON. Pięćdziesiąt lat później, w pobliskim Autenried, z inicjatywy innego wybitnego przedsiębiorcy – Antona Otta – uruchomiona została cegielnia. Zakład swoim charakterem wpisywał się w bogate, liczące ponad 300 lat, rzemieślnicze tradycje regionu. Połączenie przedsięwzięć Berchtolda oraz Otta da w 1992 roku początek firmie CREATON Berchtold & Ott.

Alois Berchtold w swojej fabryce dachówek w Wertingen.

Alois Berchtold w swojej fabryce dachówek w Wertingen.

Prezentacja nowej dachówki w zakładzie CREATON w  Dorfen - 1935 rok

Prezentacja nowej dachówki w zakładzie CREATON w  Dorfen - 1935 rok.

Obaj przemysłowcy byli pasjonatami w pełni zaangażowanymi w zainicjowane przez siebie przedsięwzięcia. W ich ramach łączyli oni najcenniejsze tradycje z przeszłości z nowoczesnymi rozwiązaniami. Podejście to do dziś stanowi jeden z filarów działalności całej europejskiej grupy CREATON.

Zakłady Berchtolda oraz Otta pod wieloma względami wyprzedzały swoje czasy. Między innymi właśnie dzięki nastawieniu na innowacyjność przedsiębiorstwa te przetrwały trudne lata wojen i sprostały olbrzymiemu popytowi okresu odbudowy. To wtedy do sprzedaży trafiły niektóre klasyczne, ponadczasowe modele dachówek, dostępne w ofercie także i dziś.

Połączenie przedsiębiorstw Berchtolda i Otta w 1992 roku było kluczowym momentem dla marki CREATON. Bezcenne doświadczenie obu firm pozwoliło uzyskać jeszcze wyższą jakość gotowych produktów. Lata dziewięćdziesiąte to także okres niezwykle dynamicznego rozwoju. CREATON poszerzył zarówno swój asortyment, jak i znacząco zwiększył produkcję. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie zostały otwarte kolejne fabryki – także za granicą. Uruchomienie zakładu produkującego dachówki cementowe (ówcześnie pod marką EURONIT) w Olkuszu w 1999 roku stanowi symboliczny początek obecności marki CREATON w naszym kraju.

Dzięki wierności zasadom wynikającym z długich tradycji firma jest niekwestionowanym liderem rynku pod względem bogatej oferty modeli dachówek ceramicznych i cementowych. Potwierdzeniem najwyższych standardów są tysiące zadowolonych klientów z całej Europy, którzy zdecydowali się na dachówki i akcesoria tej marki.

Historia liczącej ponad sto lat marki CREATON jest niezwykle bogata. Przez cały ten czas niezmienna pozostaje jednak pasja towarzysząca produkcji dachówek. Jakość nieprzerwanie stawiana jest na pierwszym miejscu, dzięki czemu pokrycia  dachowe CREATON cieszą się powszechnym uznaniem oraz zaufaniem inwestorów.

Historyczny proces produkcyjny w zakładach CREATON

Historyczny proces produkcyjny w zakładach CREATON.

Historyczny proces produkcyjny w zakładach CREATON

Historyczny proces produkcyjny w zakładach CREATON.

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

CO WPŁYWA NA JAKOŚĆ DACHÓWEK CERAMICZNYCH?

CO WPŁYWA NA JAKOŚĆ DACHÓWEK CERAMICZNYCH?

Jakość zastosowanego surowca, proces produkcji, kontrola gotowych wyrobów oraz sposób dostarczenia ich do końcowego odbiorcy to kluczowe czynniki, które decydują o walorach użytkowych i estetycznych naszego przyszłego dachu. 

 

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ I OCHRONA ŚRODOWISKA TO NASZE PRIORYTETY

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ I OCHRONA ŚRODOWISKA TO NASZE PRIORYTETY

Prowadzenie zrównoważonego biznesu, a także ograniczanie negatywnego wpływu procesu produkcji na środowisko, to dziś jedne z najważniejszych priorytetów działalności większości firm produkcyjnych. O podejściu do tych kwestii w firmie CREATON Polska, opowiada Mariusz Meissner, Kierownik Działu BHP i Ochrony Środowiska. 

"A NAD NAMI TYLKO GWIAZDY" - ŚWIĘTUJEMY PODWÓJNY JUBILEUSZ

"A NAD NAMI TYLKO GWIAZDY" - ŚWIĘTUJEMY PODWÓJNY JUBILEUSZ


20 lat temu zaczęła się nasza polska historia. 23 czerwca 1999 roku w Olkuszu otworzyliśmy najnowocześniejszy ówcześnie zakład produkcyjny w całym koncernie ETEX Group, do którego należy nasza spółka. 

 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.