Co to jest trasowanie dachu?

Co to jest trasowanie dachu?

Trasowanie dachu to proces wyznaczania linii poziomych i pionowych na powierzchni dachu przed montażem pokrycia dachowego. Jest to bardzo ważny krok podczas budowy lub remontu dachu, ponieważ umożliwia precyzyjne ułożenie pokrycia, zapewniając estetyczny wygląd i ochronę przed wnikaniem wody i działaniem innych czynników atmosferycznych.
 

Trasowanie – ważna czynność podczas montażu dachu

Poprawnie wykonane trasowanie zapewnia równomierne spływanie wody deszczowej z powierzchni dachu, minimalizuje ryzyko przecieków i uszkodzeń oraz zapewnia estetyczny wygląd dachu wykonanego z dachówki ceramicznej lub dachówki cementowej. Dzięki trasowaniu można również zoptymalizować kształt i kąt nachylenia dachu, co wpływa na efektywność odprowadzania wody i energooszczędność budynku. W rezultacie trasowanie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności, trwałości i estetyki dachu budynku, pomaga uniknąć błędów podczas montażu dachówki. Dzięki tej czynności montaż pokrycia staje się prostszy i precyzyjny.

Trasowanie – ważna czynność podczas montażu dachu

Trasowanie – narzędzia dekarskie

Trasowanie dachu jest wykonywane przez dekarzy przy pomocy różnych narzędzi, w zależności od rodzaju i specyfiki dachu. Najczęściej stosowane to: poziomica – używana do ustalenia poziomu dachu i równego ułożenia materiałów, kątomierz – przydatny do pomiaru nachylenia dachu i kątów, metr złożony lub taśma miernicza – do precyzyjnych pomiarów długości i szerokości dachu oraz markery i ołówki – do zaznaczania linii i punktów na dachu.

Często dekarze wykorzystują w swojej pracy sznur traserski. Ten wytrzymały, elastyczny i łatwy w użyciu materiał może znacząco ułatwić i przyspieszyć prace na dachu, zapewniając jednocześnie dokładny i precyzyjny efekt końcowy.

Etapy trasowania dachu

Etapy trasowania dachu

Etapy trasowania dachu obejmują kilka etapów. Najważniejsze to:

  • Wybór punktów odniesienia – na początku należy wyznaczyć punkty odniesienia na dachu, które posłużą do określenia kształtu i rozmiarów dachu.
  • Pomiar i obliczenie kątów – następnie należy zmierzyć kąty nachylenia dachu oraz pozycję kolejnych punktów, aby obliczyć odpowiednie wymiary i proporcje.
  • Wytyczenie linii rzutnikowej – na powierzchni dachu należy wyznaczyć linie rzutnikowe, które będą służyły do określenia położenia poszczególnych elementów dachu.
  • Określenie przebiegu krokwi – na podstawie wyznaczonych linii dachu należy określić przebieg krokwi, czyli belek, które będą utrzymywać konstrukcję dachu.
  • Sprawdzenie poprawności trasowania – na końcu należy upewnić się, że wszystkie linie i punkty trasowania zostały poprawnie wyznaczone i oznaczone.

Prawidłowe trasowanie jest kluczowe dla właściwego ułożenia pokrycia, na przykład z dachówki SIMPLA lub KAPSTADT, i uzyskania jak najlepszej estetyki dachu. Profesjonalne i precyzyjne wykonanie tego etapu prac ma także znaczenie dla bezpieczeństwa i trwałości całej konstrukcji dachowej.

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.