Zachowanie sugerowanych odległości między łatami jest niezwykle istotne. Każde odstępstwo od zaleceń skutkować będzie niewłaściwym ułożeniem dachówek, a w konsekwencji – utratą szczelności pokrycia.
Prawidłowy dobór łat
Bardzo ważny dla poprawnego funkcjonowania dachu jest prawidłowy dobór łat. W przypadku drewnianych najlepiej sprawdza się drewno suszone. Dzięki zastosowaniu tego surowca łata nie będzie ulegała wykrzywieniu w trakcie samoczynnego schnięcia pod pokryciem dachowym. Ma to olbrzymie znaczenie w sytuacji, gdy zdecydujemy się na modele płaskie, na przykład dachówkę SIMPLA, DOMINO lub VISIO. Na dachach z tego typu pokryciem wszystkie nierówności są szczególnie widoczne.
Niekorzystnie na estetykę połaci przekładać się będzie również niedbałe przygotowanie łat na etapie produkcji, skutkujące na przykład różnicami w grubościach poszczególnych łat. Dlatego też podczas montażu trzeba dopilnować, aby wszystkie łaty były tej samej grubości, a także na bieżąco odrzucać te, które wyraźnie odbiegają od standardowych wymiarów. Dodatkowo warto zabezpieczyć je impregnatem. Dzięki temu staną się one trwalsze, a także odporne na działanie wilgoci oraz szkodników (na przykład korników).