10 lat sukcesu - jubileusz najnowocześniejszej w Europie fabryki dachówek ceramicznych

10 lat sukcesu – świętujemy jubileusz najnowocześniejszej w Europie fabryki dachówek ceramicznych

To już 10 lat, kiedy w podpoznańskim Widziszewie uruchomiliśmy najnowocześniejszą w Europie fabrykę dachówek ceramicznych. Była to jedna z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” obejmującej swym zasięgiem 3 województwa: dolnośląskie, opolskie i wielkopolskie. O tym dlaczego powstanie zakładu było krokiem milowym na drodze rozwoju naszego biznesu oraz jakie znaczenie ma ta inwestycja dla regionu rozmawiamy z Łukaszem Walkiewiczem, Dyrektorem Zakładu CREATON w Widziszewie. 

Jaka była geneza zakładu? Jakie znaczenie miało jego uruchomienie dla rozwoju spółki CREATON Polska?

Powód był zasadniczy – otworzyliśmy fabrykę dachówek ceramicznych, ponieważ do 2012 roku nie było tak nowoczesnego zakładu nie tylko w Polsce, ale nawet w Europie. Mieliśmy znakomity surowiec – poznańskie iły pstre, obfite złoża lokalnego gazu i nowatorską technologię. 

Dysponowaliśmy wykwalifikowaną kadrą inżynierską i kapitałem ludzkim w postaci lokalnych pracowników. Jednak przede wszystkim spotkaliśmy się z ogromnym oczekiwaniem rynku na polską dachówkę najwyższej jakości.

Łukasz Walkiewicz, Dyrektor Zakładu CREATON w Widziszewie

Łukasz Walkiewicz, Dyrektor Zakładu CREATON w Widziszewie.

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie.

Naszym celem było wzmocnienie marki CREATON w Polsce poprzez opracowanie i wdrożenie do produkcji modelu dachówki idealnie dopasowanego do polskiej specyfiki. Tym modelem jest niezwykle popularna, niezmiennie na przestrzeni lat, dachówka TITANIA. Mieliśmy już wtedy w kraju 2 fabryki dachówek cementowych – w Chojnicach i Olkuszu, a wszystkie produkty ceramiczne sprowadzaliśmy z Niemiec. 

Uruchomienie widziszewskiej fabryki było krokiem milowym na drodze naszego biznesu w Polsce, ale też otworzyło perspektywy rozwoju dla regionu i znalezienia atrakcyjnej pracy dla okolicznych mieszkańców. Była to jedna z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” na terenie województwa wielkopolskiego.
 

Czy mógłby Pan opowiedzieć Czytelnikom o zakładzie, dlaczego jest tak wyjątkowy?

Widziszewo to jeden z najnowocześniejszych zakładów, a świadczy o tym fakt, że na linii technologicznej mamy zautomatyzowany proces – ponad 20 robotów rozmieszczonych w różnych miejscach na linii wykonuje najcięższe i najbardziej monotonne prace.

Jesteśmy jedynym zakładem w Polsce, który wykorzystuje suszarnię rolkową do suszenia dachówek, a nawet jedynym na świecie. 

Ta innowacyjna sześciokanałowa suszarnia rolkowa zapewnia doskonałą jakość produktu, a jednocześnie zużywa mniej energii, emituje mniej CO2 i znacząco skraca czas suszenia – do 4 godzin. W standardowych suszarniach tunelowych proces trwa 14-16 godzin. 

Z kolei skrócony czas suszenia przekłada się na jakość bardzo wymagającego produktu, jakim jest dachówka płaska SIMPLA – jedna z najlepszych w Polsce, a nawet w Europie.

Sercem zakładu jest piec tunelowy umożliwiający bezdotykowy wypał na H-kasetach, który wyznacza rytm pracy pozostałych maszyn i pracy zespołu. 

To jeden z największych pieców tunelowych do produkcji dachówek ceramicznych na świecie – długość wynosi aż 215 m, czyli ponad 2 długości boisk piłkarskich, szerokość 11 m, a wysokość 3 m. 

Ze względu na jego wielkość, dużym wyzwaniem dla naszego zespołu inżynierów było zapewnienie powtarzalnych parametrów wypalania w całym przekroju pieca. 

Niezależnie od zajmowanego miejsca – narożnik, środek, góra, dół wszystkie sztuki uzyskują cechy produktu zbliżone do wzorcowego.

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie  - wyrobisko gliny

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie  - wyrobisko gliny.

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie  - linia produkcyjna

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie  - linia produkcyjna.

Jakie dachówki są produkowane w Widziszewie?

Pierwszym i flagowym produktem z naszego portfolio jest TITANIA – klasyczna dachówka zakładkowa wielkiego formatu o doskonałych proporcjach oraz unikatowych zamkach górnych i bocznych. 

Wyróżnia się nie tylko parametrami technicznymi, ale też pięknym wzornictwem i kolorystyką. TITANIA to swoistego rodzaju fenomen – przez lata została tak dopracowana, że w opinii fachowców „sama się układa”, tworzy idealne kompozycje na dachu i jest produktem naprawdę bardzo wysokiej jakości.

Kolejnym modelem wprowadzonym na rynek w 2016 roku była SIMPLA, czyli dachówka płaska klasy premium o rozmiarze XL. Znakomicie sprawdza się na dachach budynków o nowoczesnej architekturze. Swoją jakość zawdzięcza między innymi wspomnianemu procesowi suszenia w suszarni rolkowej.

Rynek ewoluuje, zmieniają się moda i oczekiwania klientów, dlatego ciągle poszerzamy ofertę. Najmłodsze dziecko naszego zakładu – dachówka KODA miała swoją premierę w 2021 roku. Udało nam się stworzyć model, który wzorniczo jest idealnym kompromisem pomiędzy dachówką holenderką płaską TITANIA a płaską SIMPLA.

Porozmawiajmy też o rozwoju zakładu, o wizji przyszłości. 

Fabryka w Widziszewie jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych w całej Grupie CREATON & TERREAL Chcielibyśmy umacniać swoją pozycję lidera, jako producenta dachówek ceramicznych, dlatego nie myślimy jedynie w kategoriach tu i teraz, ale także o tym, co będzie za kilkanaście lat. 

Skupimy się na dalszym ograniczeniu odpadu, maksymalnym wykorzystaniu pieca, optymalizacji produkcji. Innowacyjne technologie, które chcielibyśmy wdrożyć to między innymi: wprowadzenie wymienników ciepła, modernizacja wózków piecowych – jeżeli uda nam się je „odchudzić”, będą potrzebowały mniej energii do wypału. 

Być może w przyszłości pojawią się pompy ciepła, fotowoltaika, alternatywne źródła energii uzyskane z biomasy, wiatru czy syntezy wodoru itd. Mamy mnóstwo pomysłów, musimy je odpowiednio dobrać do możliwości zakładu i pojawiających się wyzwań. 

Bardzo poważnie traktujemy ideę neutralności dla środowiska. Przy obecnych technologiach nie jest to do końca możliwe do zrealizowania, ale być może w przyszłości, poprzez dopasowane inwestycje – tak. Dołożymy wszelkich starań, aby tak się stało.

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie  - skład dachówek

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie  - skład dachówek.

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

CREATON – JEDNA Z NAJSTARSZYCH MAREK DACHOWYCH W EUROPIE

CREATON – JEDNA Z NAJSTARSZYCH MAREK DACHOWYCH W EUROPIE


Historia dachówek ceramicznych marki CREATON sięga XIX wieku. Tradycje rzemieślnicze z przeszłości stanowią jej nierozerwalną część. Niemniej ważne są pasja oraz zaangażowanie towarzyszące od dekad wytwarzaniu dachówek, a także stałe doskonalenie technologii produkcji, zapewniające najwyższą jakość wszystkim wyrobom.

"A NAD NAMI TYLKO GWIAZDY" - ŚWIĘTUJEMY PODWÓJNY JUBILEUSZ

"A NAD NAMI TYLKO GWIAZDY" - ŚWIĘTUJEMY PODWÓJNY JUBILEUSZ


20 lat temu zaczęła się nasza polska historia. 23 czerwca 1999 roku w Olkuszu otworzyliśmy najnowocześniejszy ówcześnie zakład produkcyjny w całym koncernie ETEX Group, do którego należy nasza spółka. Ta przełomowa data to początek krajowej produkcji dachówek cementowych pod znaną w całej Europie renomowaną marką EURONIT, obecnie CREATON. 

Z CZEGO POWSTAJE DACHÓWKA CERAMICZNA TITANIA?

Z CZEGO POWSTAJE DACHÓWKA CERAMICZNA TITANIA?


Decydując się na zakup dowolnego produktu, zwykle zależy nam na tym, aby był on najwyższej jakości. Gdy jednak chodzi o przedsięwzięcie tak ważne, jak budowa domu, wymagamy więcej – perfekcji w każdym calu. Od wszystkich elementów oczekujemy, iż będą nam służyły przez długie lata, gwarantując komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.