Wybieramy ekologiczne pokrycie dachowe

Z każdym rokiem rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest troska o otaczający nas świat. Przekłada się to między innymi na wybór przez nas różnych produktów. Częściej decydujemy się na te, które zostały wytworzone z naturalnych materiałów w sposób ekologiczny. W przypadku pokryć dachowych również możemy wskazać te mniej lub bardziej ekologiczne. Sprawdźmy, które z nich spełniają ten warunek. 

Ekologiczne składniki

O tym, czy dany wyrób produkowany na skalę przemysłową jest ekologiczny, decyduje przede wszystkim rodzaj materiału, z którego jest wytwarzany. Oceniając ekologiczność wybranego pokrycia dachowego, warto abyśmy przeanalizowali wszystkie surowce, z jakich zostało ono wytworzone. Ważny jest także sam proces produkcyjny. Pod tym względem bardzo dobrze wypadają dachówki ceramiczne, na przykład SIMPLA czy KODA oraz cementowe, jak KAPSTADT lub GÖTEBORG. Pierwsze z nich formowane są z gliny, niekiedy z dodatkiem kwarcu, czyli z surowców w pełni naturalnych i ekologicznych. Modele cementowe wytwarzane są natomiast z mieszaniny piasku, cementu oraz pigmentów na bazie tlenków żelaza i wody, a więc również bez dodatku szkodliwych substancji. Dachówki cementowe wyróżnia także niewielki nakład energetyczny zużywany do ich produkcji, co przekłada się na mniejszy ślad węglowy.  

Ekologiczne składniki pokryć dachowych
Ekologiczność pokryć dachowych

Ekologia a trwałość dachu

Ekologiczność pokryć dachowych możemy rozpatrywać również pod kątem ich trwałości. Żywotność dachówek ceramicznych jest co najmniej dwukrotnie wyższa od dachówek cementowych. Oba rodzaje produktów znakomicie wypadają w zestawieniu z blachodachówką, będącą rozwiązaniem znacznie mniej trwałym

Spójrzmy na ekologię przez korelację poniesionych wydatków energetycznych do minimalnej trwałości produktu. Dachówka cementowa suszona w suszarni o temperaturze 50-70°C w przypadku marki CREATON objęta jest, zgodnie z określonymi warunkami, gwarancją do 30 lat, a ceramiczna wypalana w temperaturze ponad 1000°C aż do 50 lat. Jednak jej trwałość szacowana jest na ponad 100 lat. Natomiast blacha stalowa wytapiana w piecu o temperaturze około 1500°C. 

Zatem trwałość dachówek ceramicznych jest prawie dwukrotnie wyższa niż cementowych, a każdy metr kwadratowy sprzedanej dachówki cementowej przyczynia się zdecydowanie do redukcji CO2. Z kolei blachodachówka jest produktem najmniej trwałym, przy czym wydatek energetyczny zużyty na jej wytworzenie – olbrzymi.

Co oprócz dachówek?

Oprócz dachówek ceramicznych i cementowych do ekologicznych pokryć dachowych zaliczyć można także gont drewniany. Ten tradycyjny rodzaj pokrycia wykorzystywany jest przede wszystkim na dachach obiektów rustykalnych oraz nawiązujących stylem do architektury górskiej. Warto jednak zauważyć, że gont drewniany wymaga zabezpieczenia specjalnymi impregnatami i preparatami do konserwacji drewna, które nie są obojętne dla środowiska. W tego typu budownictwie stosuje się niekiedy również inne naturalne materiały – trzcinę lub kamień (przede wszystkim łupek).

Za mniej ekologiczne należy uznać pokrycia bitumiczne wytwarzane z mieszanin różnych substancji o dużej lepkości – między innymi ropy naftowej. Choć nowocześniejsze rozwiązania z tej grupy bazują niekiedy na składnikach roślinnych, to jednak nadal wzmacniane są syntetycznymi kompozytami szklano-poliestrowymi.

Warto podkreślić również, że dachówki ceramiczne i cementowe to materiały, które można poddać procesowi recyklingu. W przypadku firmy CREATON Polska produkty cementowe, która nie spełniają norm jakościowych dostają swoje drugie życie jako element do podbudowy dróg. Natomiast dachówki ceramiczne zawracane są w procesie produkcyjnym i wykorzystywane po odpowiedniej obróbce jako wkład surowcowy do wytworzenia nowego wyrobu.

Do ekologicznych pokryć dachowych zaliczyć można także gont drewniany

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

CREATON – JEDNA Z NAJSTARSZYCH MAREK DACHOWYCH W EUROPIE

CREATON – JEDNA Z NAJSTARSZYCH MAREK DACHOWYCH W EUROPIE

Historia dachówek ceramicznych marki CREATON sięga XIX wieku. Tradycje rzemieślnicze z przeszłości stanowią jej nierozerwalną część. Niemniej ważne są pasja oraz zaangażowanie towarzyszące od dekad wytwarzaniu dachówek, a także stałe doskonalenie technologii produkcji, zapewniające najwyższą jakość wszystkim wyrobom.

JAK UZYSKAĆ GWARANCJĘ NA DACHÓWKI CREATON W WERSJI ROZSZERZONEJ?

JAK UZYSKAĆ GWARANCJĘ NA DACHÓWKI CREATON W WERSJI ROZSZERZONEJ?

Dachówki marki CREATON wyróżniają się doskonałą odpornością na działanie warunków atmosferycznych oraz długą żywotnością. Jakość tych produktów została potwierdzona obejmującą je gwarancją. W przypadku dachówek ceramicznych jest to jedna z najdłuższych na rynku, udzielana na okres aż do 50 lat. Dla dachówek cementowych wynosi ona do 30 lat. 

Z CZEGO POWSTAJE DACHÓWKA CERAMICZNA TITANIA?

Z CZEGO POWSTAJE DACHÓWKA CERAMICZNA TITANIA?

Decydując się na zakup dowolnego produktu, zwykle zależy nam na tym, aby był on najwyższej jakości. Gdy jednak chodzi o przedsięwzięcie tak ważne, jak budowa domu, wymagamy więcej – perfekcji w każdym calu. Od wszystkich elementów oczekujemy, iż będą nam służyły przez długie lata, gwarantując komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.