Innowacje technologiczne i ponad 130-letnia tradycja – dachówki ceramiczne CREATON

Innowacje technologiczne i ponad 130-letnia tradycja – dachówki ceramiczne CREATON

- Wywiad z Janem Hejmo Inżynierem ds. Kontroli Procesów Produkcyjnych w CREATON Polska

- Budowa zakładu produkcji dachówek ceramicznych w wielkopolskim Widziszewie była dla całej europejskiej grupy CREATON niezwykle ważnym przedsięwzięciem. Uruchomiona fabryka stała się jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, podnosząc prestiż ponad 130-letniej marki CREATON. 

Na temat stosowanych w niej wyjątkowych rozwiązań oraz samego procesu produkcji dachówek rozmawiamy ze specjalistą – inżynierem ds. Kontroli Procesów Produkcyjnych firmy CREATON Polska, panem Janem Hejmo.

- Po czym można poznać dobrą dachówkę? Co ją cechuje?

- Dobrą dachówkę rozpoznamy nie tylko po atrakcyjnym wyglądzie. Kluczowe znaczenie ma precyzja pod kątem technicznym – zachowanie linii oraz płaskiej powierzchni. Kolejną niezmiernie ważną kwestią jest trwałość produktu. Solidna dachówka musi być pozbawiona ukrytych pęknięć czy rys.  Wysoka jakość przekłada się również na estetykę. Dobre dachówki nigdy nie będą posiadać zadziorów na krawędziach ani wtrąceń na powierzchni.

Po czym można poznać dobrą dachówkę?

- A jak duże znaczenie dla jakości gotowego produktu mają użyte surowce?

- Surowce użyte do produkcji dachówek ceramicznych mają fundamentalne znaczenie. To od nich w dużej mierze zależy jakie właściwości będzie mieć końcowy produkt.  Dachówki ceramiczne muszą nie tylko pięknie wyglądać na dachu, ale także być odporne na działanie zróżnicowanych czynników zewnętrznych – ulewnych deszczy, mrozu, promieniowania UV czy kwaśnego środowiska. Zakład CREATON w Widziszewie posiada dostęp do bogatych i szlachetnych złóż, spełniających najwyższe wymagania. Są to starsze utwory geologiczne pozbawione szkodliwych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na proces produkcji, środowisko, a przede wszystkim jakość gotowego wyrobu.

 

- Surowce to jednak dopiero początek. Kluczowe są również stosowane podczas produkcji technologie i rozwiązania. Jak one wpływają na finalny produkt?

- Produkcja dachówki składa się z wielu etapów – począwszy od wydobycia surowca, przez jego przetworzenie i przygotowanie mas produkcyjnych, po formowanie, suszenie oraz wypał. Każdy z nich wymaga ścisłej kontroli, a także utrzymywania odpowiednich parametrów – tak aby cały proces był w pełni powtarzalny.

W fabryce w Widziszewie na każdym etapie bardzo duży nacisk kładziony jest na ustalone w zakładzie kryteria jakościowe. Gotowy produkt podlega każdorazowo badaniom pod kątem spełniania norm, jak i ustalonych wewnętrznych specyfikacji. Końcowa kontrola obejmuje 100% wyrobów. Zakład prowadzi także szkolenia podnoszące kwalifikacje dla wszystkich pracowników, co również wpływa na jakość powstających tu dachówek.

Zakład dachówek ceramicznych CREATON Polska w Widziszewie stawia na rozwój

- Zakład w Widziszewie stawia na rozwój nie tylko pod kątem doszkalania pracowników...

Widziszewo jest jednym z najnowocześniejszych na kontynencie zakładów produkujących dachówki ceramiczne. Wykorzystywane są w nim różne innowacyjne rozwiązania - między innymi linia produkcyjna o bardzo wysokim stopniu automatyzacji. 

Wypał oraz suszenie dachówek w pozycji leżącej zapewniają im doskonałą jakość. Zakład nieustannie się rozwija – w tym momencie wdrażany jest wyspecjalizowany system służący do kontroli końcowego wyrobu. Urządzenia te są w stanie z bardzo dużą czułością i precyzją wykrywać każdą niezgodność lub wadę.

- Zakład w Widziszewie bez wątpienia wyróżniają nowoczesne rozwiązania. Co jeszcze czyni tę fabrykę wyjątkową na tle innych?

- Zakład produkcyjny w Widziszewie jest przygotowany do produkcji o rocznej wydajności 30 MLN sztuk dachówki podstawowej i równoważnej ilości akcesoriów ceramicznych. Wymaga to optymalnego dostosowania wszystkich maszyn oraz urządzeń. 

W fabryce wykorzystywanych jest więc kilka nietypowych urządzeń, jak na przykład suszarnia tunelowa rolkowa czy największy piec tunelowy w naszej części Europy. Liczy on aż 215 metrów! Bardzo duży stopień robotyzacji linii produkcyjnej przekłada się natomiast na dużą powtarzalność całego procesu. 

Jednak żaden, nawet najbardziej nowoczesny i wyspecjalizowany zakład nie może obejść się bez załogi. Sukces Widziszewa to więc także efekt pracy doświadczonych operatorów i ich zaangażowania.


- Produkcja dachówek to jednak nie tylko nowoczesne technologie, ale i długa, wielowiekowa historia. Czy więc tradycje rzemieślnicze przekładają się na współcześnie stosowane rozwiązania?

- Produkty CREATON na różnych płaszczyznach odwołują się zarówno do najlepszych tradycji rzemieślniczych, jak i liczącej ponad sto lat historii firmy. Wiele dachówek z oferty posiada design inspirowany zabytkową architekturą. Dodatkowo, zakłady z całej Europy należące do grupy CREATON stale wymieniają się doświadczeniami, optymalizując wszystkie procesy.

Jakiego rodzaju dachówki powstają w fabryce w Widziszewie?

W zakładzie produkowane są dachówki zakładkowe o różnym kształcie, dostępne w siedmiu kolorach. Tu powstaje popularna holenderka TITANIA, a także modna dachówka płaska – SIMPLA

Wymienione produkty są jednymi z największych na rynku – ich zapotrzebowanie wynosi jedynie około 9 sztuk na metr kwadratowy. Ostatnio zakład uruchomił również produkcję dachówek MAXIMA przeznaczonych na rynek niemiecki. W niedalekiej przyszłości planowane jest poszerzenie produkcji o kolejne modele.

Jakiego rodzaju dachówki powstają w fabryce CREATON Polska w Widziszewie

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

CREATON – JEDNA Z NAJSTARSZYCH MAREK DACHOWYCH W EUROPIE

CREATON – JEDNA Z NAJSTARSZYCH MAREK DACHOWYCH W EUROPIE

Historia dachówek ceramicznych marki CREATON sięga XIX wieku. Tradycje rzemieślnicze z przeszłości stanowią jej nierozerwalną część. 

 

CO WPŁYWA NA JAKOŚĆ DACHÓWEK CERAMICZNYCH?

CO WPŁYWA NA JAKOŚĆ DACHÓWEK CERAMICZNYCH?

Jakość zastosowanego surowca, proces produkcji, kontrola gotowych wyrobów oraz sposób dostarczenia ich do końcowego odbiorcy to kluczowe czynniki, które decydują o walorach użytkowych i estetycznych naszego przyszłego dachu. 

Z CZEGO POWSTAJE DACHÓWKA CERAMICZNA TITANIA?  Decydując się

Z CZEGO POWSTAJE DACHÓWKA CERAMICZNA TITANIA?

Decydując się na zakup dowolnego produktu, zwykle zależy nam na tym, aby był on najwyższej jakości. Gdy jednak chodzi o przedsięwzięcie tak ważne, jak budowa domu, wymagamy więcej – perfekcji w każdym calu.
 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.