Ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego?

Ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego?

Na koszt wymiany pokrycia dachowego składa się kilka czynników. Kluczowe znaczenie ma cena wybranych przez nas produktów. Zwykle idzie ona w parze z ich jakością. Zasadniczo dostępne na rynku rozwiązania podzielić możemy na pokrycia zaliczane do tak zwanej „klasy premium”, inne to natomiast opcja ekonomiczna. Te drugie najczęściej wymagają od nas mniejszych nakładów finansowych. Kolejnym istotnym czynnikiem jest również wynagrodzenie dekarza, które zależeć będzie między innymi od powierzchni oraz stopnia skomplikowania naszego dachu. Na jakie koszty powinniśmy być więc przygotowani w związku z wymianą pokrycia?
 

Usunięcie starego pokrycia dachu

Najczęściej przed położeniem nowego pokrycia musimy wcześniej usunąć stare. Cena takiej usługi waha się od 4 do 20 zł za metr kwadratowy powierzchni. Zależy ona od rodzaju pokrycia – najtańszy jest demontaż dachówki lub blachodachówki, najdroższy dachu cementowo-azbestowego. 

Do powyższych kwot doliczyć należy jeszcze cenę wywozu oraz utylizacji starego pokrycia. W większości sytuacji nie są to wysokie koszty. Mieszczą się one w zakresie 100 – 200 zł za metr kwadratowy dachu. Co więcej, blachodachówki są chętnie przyjmowane w skupach złomu.

Najbardziej problematyczne jest pokrycie cementowo-azbestowe. Do jego demontażu oraz utylizacji należy zatrudnić firmę posiadającą specjalne uprawnienia. Cena takich usług wynosi zazwyczaj od 25 do 40 zł za metr kwadratowy dachu. W niektórych gminach istnieje możliwość pozyskania dofinansowania na usunięcie pokrycia cementowo-azbestowego, warto więc przed rozpoczęciem remontu skontaktować się z lokalnym samorządem.

Zakup nowego produktu na dach


Kluczowa dla kosztów wymiany pokrycia jest cena nowych produktów, które zamierzamy wykorzystać. Jeszcze do niedawna za rozwiązanie ekonomiczne uchodziły blachodachówki. Ten rodzaj pokrycia podrożał jednak znacząco w ostatnim czasie, między innymi na skutek dużych zmian na rynku energii. 

W efekcie to dachówka cementowa aktualnie jest opcją najatrakcyjniejszą cenowo. Koszt pokrycia jednego metra kwadratowego dachu przy wykorzystaniu najtańszych produktów tego typu nie przekracza 35 zł za metr kwadratowy.

W przypadku pokrycia blaszanego będzie to już około 50 zł. Na nieco wyższym poziomie plasują się dachówki ceramiczne, które zarówno pod kątem jakości, jak i estetyki są rozwiązaniem klasy premium. W ich przypadku powinniśmy się liczyć z kosztem rzędu 65 zł za metr kwadratowy, choć w sprzedaży nie brakuje także droższych modeli.

Jeżeli pozwala na to nieskomplikowana konstrukcja dachu, możemy zdecydować się na dachówki wielkoformatowe (takie jak na przykład TITANIA - holenderka płaska z gamy CREATON), których stosowanie przekłada się na oszczędność finansową.

 

Koszt pracy ekipy dekarskiej

Do ogólnego kosztu wymiany pokrycia musimy doliczyć także wynagrodzenie dekarza. Jest ono zależne od wielu czynników, między innymi regionu kraju, stopnia skomplikowania prac czy wybranego przez nas rodzaju produktów. Średni koszt montażu nowej blachodachówki mieści się zwykle w przedziale od 10 do 30 zł za metr kwadratowy. Cena za ułożenie dachówki ceramicznej jest wyższa – wynosi najczęściej od 30 do 60 zł za taką samą powierzchnię.

Jeżeli podczas remontu planujemy montaż nowych rynien, zabezpieczeń przeciwśnieżnych, systemów komunikacji dachowej albo innych akcesoriów, również musimy uwzględnić je w kosztach.

Podczas wymiany pokrycia dachowego warto pamiętać, że rozwiązania najtańsze zwykle wiążą się z gorszą jakością i mniejszą trwałością. Często bardziej opłaca się więc zainwestować w sprawdzone rozwiązania znanych marek, które pozwolą uniknąć w przyszłości kosztownych napraw oraz remontów.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Czytaj również

DACHÓWKA CERAMICZNA KODA – NOWOŚĆ W OFERCIE CREATON

DACHÓWKA CERAMICZNA KODA – NOWOŚĆ W OFERCIE CREATON


„Siła precyzji, lekkość formy” to stwierdzenie, które najlepiej określa nowość CREATON Polska – dachówkę ceramiczną KODA. Produkt wprowadzony do oferty z początkiem kwietnia br. został stworzony z myślą o nowoczesnej architekturze. 
 
 

EKSPERT RADZI: DACHÓWKA ANGOBOWANA CZY GLAZUROWANA – KTÓRĄ WYBRAĆ?

EKSPERT RADZI: DACHÓWKA ANGOBOWANA CZY GLAZUROWANA – KTÓRĄ WYBRAĆ?

Dachówki są pokryciem o wielu zaletach – eleganckim wyglądzie, wysokiej trwałości, doskonałych parametrach użytkowych. Aby wybrać najlepszy dla nas produkt, będziemy musieli podjąć ważne decyzje dotyczące nie tylko ich kształtu czy rozmiaru, ale także typu powłoki: angoby lub glazury. 
 

PRZYCHODZI INWESTOR DO ARCHITEKTA I… 

SKUTECZNA IZOLACJA A WYBÓR POKRYCIA DACHOWEGO
 

W polskich warunkach klimatycznych i przy niemalże stałym od lat wzroście kosztów ogrzewania, należy zadbać o szczelność każdej konstrukcji i kompleksową izolację budynku. Dlatego izolacja dachu, często nazywanego piątą ścianą domu, jest równie ważna i wcale nie mniej skuteczna, od tej stosowanej na ścianach pionowych. 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.