Dachówka w czerwonym kolorze – sposób na ponadczasowy dach

Dachówka w czerwonym kolorze – sposób na ponadczasowy dach

Dom to nie tylko miejsce, w którym mieszkamy. To również architektoniczna konstrukcja, w której każdy, nawet najdrobniejszy element odgrywa istotną rolę i powinien komponować się z całością budynku. W tej układance bardzo ważny jest dach, głównie ze względu na fakt, że jest jedną z najbardziej wyeksponowanych części naszej posiadłości. Dlatego oprócz trwałości konstrukcji i jakości materiałów istotną rolę odgrywa kolor dachówki.

Decydując się na daną barwę, nie można kierować się jedynie własnymi preferencjami i pragnieniem posiadania dachu w ulubionym kolorze. Trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów, które w pierwszym momencie nie wydają się aż tak ważne. Przede wszystkim istotny jest zewnętrzny styl całego domu oraz kolor zaplanowanej elewacji i elementów wykończeniowych, które muszą wpisywać się w plan zagospodarowania przestrzennego.

Nowoczesny design zazwyczaj powstaje dzięki zastosowaniu zimnych barw o stalowym odcieniu, klasyczny – ciepłych. Ściany zewnętrzne wykończone ciemnymi tynkami nie będą dobrze współgrały z dachówką o podobnych odcieniach, ale już te, na których położymy naturalne materiały (drewno, kamień) stworzą zgrany duet z dachem o zbliżonej tonacji.

Należy pamiętać też o tym, że budynek nie stoi w próżni a jego harmonijne wkomponowanie w krajobraz jest równie istotne, jak sam wygląd. Dach o barwie niepasującej do otoczenia sprawi, że dom – sam w sobie estetyczny – nie będzie prezentował się już tak okazale. 

Dachówka w czerwonym kolorze
Dachówka w czerwonym kolorze na dachu dwuspadowym

Dlatego warto zwrócić uwagę, w jakich odcieniach utrzymane są dachy sąsiednich posesji, by odpowiednio dobrać jego kolorystykę.  W przypadku dominującej, jednolitej tonacji często oznaczać to może, że mamy do czynienia z zaleceniami odgórnymi i decyzję będziemy musieli dostosować do panujących w rejonie przepisów. „Dobór kolorystki dachu determinuje bardzo wiele kolejnych decyzji. Jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mamy wskazania dotyczące kolorystki – to musimy się do nich dostosować. Najczęściej dotyczą one właśnie kolorystyki dachu” – mówi architekt Monika Lisowska-Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+.

Niestety, nieumiejętnie skomponowana aranżacja potrafi zepsuć całą koncepcję wizualną projektu a nawet otoczenia. Z tego powodu wybór kolorystyki dachu nie jest sprawą prostą a mnogość dostępnych dachówek w różnorakich barwach jeszcze bardziej ją komplikuje. Jednak jest jedno, ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, które wydaje się idealnym panaceum na nasze „dachowe" dylematy... dach w odcieniach czerwieni.

Taki kolor pokrycia króluje w budownictwie od tysiącleci i na trwałe wpisał się w nasz rodzimy pejzaż. Dlatego w trosce o spójny wygląd danego terenu coraz częściej w wyznaczaniu planów zagospodarowania przestrzennego umieszcza się nakazy stosowania dachówek w takich właśnie tonacjach.

Dzięki swoistej neutralności wspaniale prezentują się one jako pokrycie jednolite, ale i jako cieniowane (w wersji rustykalnej). Pasują doskonale do każdego stylu domu. „Wymóg zastosowania pokrycia dachowego w odcieniach czerwieni lub brązu pretenduje do wykończenia domu w bardziej tradycyjnym stylu. Ale obecnie często też wykorzystuje się taki kolor dachu w zestawieniu z naturalnymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak kamień czy drewno w ujęciu nowoczesnym” – dodaje architekt Monika Lisowska-Łętocha.

Ta kolorystyka bardzo dobrze komponuje się z tradycyjnym i współczesnym rodzajem budowli, z naturalną zielenią i betonowymi zabudowaniami otoczenia. Współgra z elewacją o jasnych tonacjach, z harmonijnymi zdobieniami, jak i tą z niestandardowym wykończeniem. 

Czerwone dachówki w naturalny sposób kojarzą się z ponadczasowymi dachówkami ceramicznymi i w powszechnej opinii przeważa pogląd, że powstałe z gliny, dostępne są tylko w jednym – ceglastoczerwonym, stłumionym kolorze. Prawda jest jednak inna.

Za podstawowy kolor uznaje się czerwień naturalną a dzięki nakładaniu dodatkowych barwników i domieszce minerałów, renomowani producenci uzyskują obszerną gamę kolorystyczną i różnorodną powłokę. CREATON Polska posiada w swojej ofercie dachówki matowe (angoba) i błyszczące (glazura), o szerokim wachlarzu kolorystycznym

Dachówka w czerwonym kolorze na dachu dwuspadowym
Dachówka w czerwonym kolorze na dachu dwuspadowym

Począwszy od tonu czerwieni naturalnej, winnej, barwy miedzianej, kasztanowej, brązowej, ciemnobrązowej – wszystkie w wersji angobowanej lub glazurowanej – poprzez wersje płomieniowane: czerwień i miedź a na ciekawych odcieniach rustykalnych, np. toskana – kończąc. Wypalane z najdoskonalszych, wyselekcjonowanych złóż glin, dostępne są w każdym kształcie i różnorodnym typie: holenderka, marsylka, esówka, karpiówka oraz płaska.

Zróżnicowana propozycja CREATON Polska nie ogranicza się tylko do dachówek ceramicznych. W klasycznym czerwonym odcieniu dostępne są również dachówki cementowe (wszystkie modele profilowane oraz płaskie). Właściwy kolor w tym przypadku uzyskuje się poprzez barwienie w masie naturalnymi pigmentami. Dachówki cementowe (tańsze od ceramicznych), odznaczają się wyjątkową twardością, szczelnością, odpornością i wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Wprawdzie zmiany trendów nie omijają również architektury i dziś na dachach dominują czerń, szarość i antracyt, ale to dachówki w kolorach czerwieni dodają stonowanej zabudowie nieco kolorytu i uroku. Tworząc interesującą alternatywę dla tego, co powszechne i popularne, stają się skuteczną receptą na ponadczasowe, trwałe i eleganckie pokrycie dachowe.

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

CO WPŁYWA NA JAKOŚĆ DACHÓWEK CERAMICZNYCH?

JAKĄ ROLĘ SPEŁNIA POWŁOKA DACHÓWKI CERAMICZNEJ?

Powłoka dachówki ceramicznej – glazurowana lub angobowana spełnia liczne funkcje, które przekładają się bezpośrednio na szereg właściwości produktu, który znajdzie się na naszym dachu.
 

DACHÓWKI CERAMICZNE NA DACHY O NACHYLENIU POŁACI OD 7°

JAK WYBRAĆ DOBRY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY Z DACHÓWKĄ CERAMICZNĄ?

Wszystkie zalety dachówek ceramicznych  sprawiają, że produkt ten zajmuje uprzywilejowane miejsce wśród współczesnych pokryć dachowych. Obecnie jest to najczęściej sugerowany produkt w projektach domów gotowych lub wykonanych na indywidualne zamówienie. 

KIEDY WARTO KUPIĆ NA SWÓJ DACH DACHÓWKĘ BARWIONĄ W MASIE?

JAK WYBRAĆ DOBRĄ DACHÓWKĘ CEMENTOWĄ?


Wybór dobrej dachówki cementowej może wydawać się trudnym zadaniem. Poszczególne modele różnią się bowiem nie tylko kształtem, rozmiarem czy kolorem, ale także wieloma parametrami technicznymi, które wpływają na ich walory użytkowe. 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.