Mech na dachu to nie tylko kwestia natury estetycznej. Czy jest szkodliwy? To zależy – z jednej strony nie powinien wyrządzić dachowi większej szkody, z drugiej jego niekontrolowany rozrost może niekorzystnie wpłynąć na materiały budowlane, ponieważ mech gromadzi wilgoć.
Dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się, które z nich będą odporne na zarastanie mchem – na przykład dachówki ceramiczne czy cementowe o gładkich powierzchniach – angobowane i glazurowane. Natomiast jeżeli dach już się zazielenił, podpowiemy, w jaki sposób pozbyć się problemu.
Mchy i porosty lubią zacienione i osłonięte od wiatru połacie dachu, zwłaszcza od północnej strony, sąsiadujące z wysokim drzewostanem. Soki drzew liściastych takich jak lipa czy klon to idealna pożywka dla tych roślin.
Sprzyjające mchom są także niewielkie nasłonecznienie, kwaśne środowisko oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia organiczne: liście, pyłki roślin, kurz.
Ponadto, jeśli kształt dachu jest skomplikowany i ma wiele załamań, ryzyko gromadzenia się mchu w słabiej przewietrzanych miejscach wzrasta.