Mech na dachu – jak zapobiegać i jak sobie z nim radzić?

Mech na dachu – jak zapobiegać i jak sobie z nim radzić?

Mech na dachu to nie tylko kwestia natury estetycznej. Choć nie powinien wyrządzić dachowi większej szkody, jego niekontrolowany rozrost może niekorzystnie wpłynąć na materiały budowlane, ponieważ mech gromadzi wilgoć.

Dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się, które z nich będą odporne na zarastanie mchem – na przykład dachówki ceramiczne czy cementowe o gładkich powierzchniach – angobowane i glazurowane. Natomiast jeżeli dach już się zazielenił, podpowiemy, w jaki sposób pozbyć się problemu.

Mchy i porosty lubią zacienione i osłonięte od wiatru połacie dachu, zwłaszcza od północnej strony, sąsiadujące z wysokim drzewostanem. Soki drzew liściastych takich jak lipa czy klon to idealna pożywka dla tych roślin.

Sprzyjające mchom są także niewielkie nasłonecznienie, kwaśne środowisko oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia organiczne: liście, pyłki roślin, kurz. 

Ponadto, jeśli kształt dachu jest skomplikowany i ma wiele załamań, ryzyko gromadzenia się mchu w słabiej przewietrzanych miejscach wzrasta.

Mech na dachu – jak zapobiegać i jak sobie z nim radzić

Jak ustrzec się przed mchem na dachu?

Bardzo dobrą ochroną przed mchem są wysokiej jakości dachówki ceramiczne angobowane (NUANCE®) i glazurowane (FINESSE®) lub dachówki cementowe pokryte specjalną zabezpieczającą powłoką np. DURATOP PRO® marki CREATON. Jeśli nasz dom znajduje się w pobliżu terenów zielonych i miejsc charakteryzujących się zwiększoną wilgotnością powietrza, opłaci się inwestycja w dachówki uszlachetnione. 

Z ich gładkiej, śliskiej powierzchni woda i wiatr z łatwością usuną zanieczyszczenia. Tymczasem dachy wykonane z naturalnych dachówek ceramicznych i cementowych o porowatych powierzchniach, w sprzyjających warunkach porastają mchem i zazwyczaj wymagają czyszczenia po upływie około 7 lat. Aby ustrzec się przed „zielonym problemem” konieczna jest również prawidłowa wentylacja dachu.

Skuteczna wentylacja połaci dachowej
Skuteczna wentylacja połaci dachowej

Pozostawienie przestrzeni umożliwiającej swobodny przepływ powietrza od okapu do kalenicy może okazać się niewystarczające. Jednym ze sposobów skutecznej wentylacji dachu, szczególnie dużych powierzchni, jest montaż dachówek wentylacyjnych, które tworzą dodatkowe miejsca wlotu powietrza pod pokrycie. Jednak optymalnym rozwiązaniem jest połączenie kalenicy, dachówki wentylacyjnej i gąsiora mocowanych przy użyciu opatentowanego przez firmę CREATON systemu FIRSTFIX®. 

Rozwiązanie to chroni konstrukcję nośną przed wilgocią, zabezpiecza przed przenikaniem deszczu i zmniejsza siłę wiatru podczas wichury. Ponadto FIRSTFIX® umożliwia tańszy i szybszy sposób mocowania gąsiorów za pomocą specjalnych klamer ze stali szlachetnej, bez stosowania łaty kalenicowej i konieczności użycia wsporników.

 
Jak usuwać mech i pielęgnować dach?

Gdy mech już się pojawił, można zamówić profesjonalną usługę oczyszczenia dachu lub wykonać czynność samodzielnie z zachowaniem należytej ostrożności. Wybór metody zależy od rodzaju pokrycia i stopnia zabrudzenia – przy pomocy twardej szczotki (dachówki porowate) lub myjki ciśnieniowej (gładkie powłoki narażone na uszkodzenie). Po umyciu dachu warto zastosować specjalną mieszankę chemiczną. 

Dokładnie zniszczy system korzeniowy mchów i uchroni dach przed ponownym rozrastaniem się kolonii. Zwolennikom bardziej naturalnych rozwiązań polecamy pokrycie omszałych miejsc 9% roztworem octu i po wyschnięciu, usunięcie zwiędłego mchu mechanicznie.

Regularne usuwanie zanieczyszczeń oraz działania profilaktyczne, takie jak impregnacja połaci środkami chroniącymi przed mchem i pleśnią, sprawią, że nasz dach będzie trwałą konstrukcją i piękną ozdobą domu przez lata.

 

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż 249 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.