Hydrofobowość – cenna właściwość dachówek KAPSTADT DURATOP PRO

Hydrofobowość to cecha danego materiału pozwalająca na odpychanie cząstek wody. Z terminem tym spotkać możemy się w kontekście niektórych substancji chemicznych, motoryzacji, ale także i produktów przeznaczonych na dach. Na czym dokładnie polega to zjawisko i jaki jest jego związek z dachówkami cementowymi KAPSTADT marki CREATON?

W dużym uproszczeniu hydrofobowość jest cechą chroniącą przed zwilżeniem. Po materiale hydrofobowym woda nie jest w stanie rozejść się równomiernie, a tym samym pokryć całości jego powierzchni. Zamiast tego zachowuje formę pojedynczych kropli, słabo przylegających do podłoża. Za zjawisko to odpowiada kilka różnych czynników fizycznych i chemicznych, na czele z napięciem powierzchniowym cieczy.

Z hydrofobowością mamy do czynienia w życiu codziennym. Materiałem takim jest chociażby szkło, czy też parafina, z której wytwarza się świece. Dlatego też woskowanie (na przykład papieru) pomaga chronić wybrany przedmiot przed wilgocią. Natomiast w świecie przyrody właściwość tę posiadają między innymi skrzydła owadów. 

Fenomen hydrofobowości znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Przykładowo specjalna powierzchnia hydrofobowa nałożona na karoserię auta skutecznie osłania ją przed osadzaniem się błota czy niszczącym wpływem kwaśnego deszczu.

Hydrofobowość – cenna właściwość dachówek KAPSTADT DURATOP PRO

Z hydrofobowością spotkać możemy się również na dachu domu, jeżeli zastosowano na nim odpowiednie pokrycie. Dachówki posiadające tę właściwość niezwykle skutecznie chronią połać przed działaniem wilgoci. Przykładem takiego produktu w ofercie CREATON jest dachówka cementowa KAPSTADT z innowacyjną powłoką DURATOP PRO.

Innowacyjna powłoka DURATOP PRO jest odpowiedzią na potrzeby wymagającego rynku nowoczesnych pokryć dachowych. Zastosowana technologia, specjalnie opracowana przez ekspertów CREATON, skutecznie chroni dach przed niekorzystnym działaniem wszelkich czynników zewnętrznych. DURATOP PRO to powłoka nowej generacji do dachówek cementowych dająca właściwości angoby znaną z dachówek ceramicznych.

Jej hydrofobowa powierzchnia sprawia, iż nagromadzona woda nie wnika w głąb pokrycia, lecz spływa po nim w postaci kropel, nie pozostawiając smug. W ten sposób deszcz spłukuje z dachu kurz, pył oraz inne zanieczyszczenia. W efekcie połać chroniona jest również przed porastaniem jej przez mech, co ma szczególne znaczenie w przypadku budynków znajdujących się w pobliżu lasów.

Co więcej, dzięki temu, że dachówka nie nasiąka wodą, staje się znacznie odporniejsza na działanie mrozu, a przez to niezwykle trwała. Dodatkowo powłoka DURATOP PRO chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dłużej zachowuje ona swój intensywny, atrakcyjny kolor. Zastosowanie technologii DURATOP PRO wygładza także powierzchnię dachówki, nadając jej elegancki połysk. Rozwiązanie to gwarantuje więc, że dach zachwycać będzie pięknym wyglądem przez wiele lat.

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również

DACHÓWKI CEMENTOWE - WŁAŚCIWOŚCI, ZALETY, WALORY UŻYTKOWE

DACHÓWKI CEMENTOWE - WŁAŚCIWOŚCI, ZALETY, WALORY UŻYTKOWE

Dachówki cementowe są trwałe, ekologiczne i estetyczne. Wykonuje się je z surowców pochodzenia naturalnego w oparciu o nowoczesną technologię produkcji z zachowaniem wysokich standardów jakości. 

 

JAK WYBRAĆ DOBRĄ DACHÓWKĘ CEMENTOWĄ?

JAK WYBRAĆ DOBRĄ DACHÓWKĘ CEMENTOWĄ?
 

Wybór dobrej dachówki cementowej może wydawać się trudnym zadaniem. Poszczególne modele różnią się bowiem nie tylko kształtem, rozmiarem czy kolorem, ale także wieloma parametrami technicznymi, które wpływają na ich walory użytkowe. 
 

DACHÓWKA CERAMICZNA CZY CEMENTOWA – KTÓRĄ DACHÓWKĘ WYBRAĆ?

DACHÓWKA CERAMICZNA CZY CEMENTOWA – KTÓRĄ DACHÓWKĘ WYBRAĆ?

Kiedy stajemy przed decyzją dotyczącą zakupu materiału na pokrycie dachowe, myślimy o tym, że ma ono być przede wszystkim wytrzymałe, bezpieczne i oczywiście estetyczne.  Dachówki ceramiczne czy cementowe, które będą lepsze? 
 


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.