Fabryka dachówek CREATON w Widziszewie oczami pracowników

10 lat sukcesu – jubileusz fabryki dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie

19 września fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie obchodzi okrągły jubileusz 10 lat funkcjonowania. Uruchomienie tego zakładu było przełomowym przedsięwzięciem firmy CREATON Polska w skali całej Europy. Równocześnie inwestycja miała olbrzymie znaczenie dla regionu i lokalnej społeczności. Stosowane w widziszewskim zakładzie innowacyjne technologie czynią z niego jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na kontynencie.

Uruchomienie trzeciej – po zakładach dachówek cementowych w Olkuszu oraz w Chojnicach – fabryki dachówek ceramicznych CREATON w Polsce było niezwykle ważnym wydarzeniem dla rozwoju marki w kraju i na rynku środkowoeuropejskim. 

Ten nowoczesny obiekt był jedną z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” obejmującej swym zasięgiem aż 3 województwa: dolnośląskie, opolskie i wielkopolskie. 

O wyborze lokalizacji nowego zakładu zadecydował między innymi dostęp do znakomitej jakości surowców – poznańskich iłów pstrych. Ich złoża znajdują się w odległości 400 metrów od fabryki. Przekłada się to na ścisłą kontrolę jakości wykorzystywanego surowca.

Fabryka posiada jeden z największych pieców tunelowych do produkcji dachówek ceramicznych na świecie o długości aż 215 metrów. 

Uruchomienie zakładu CREATON Polska w Widziszewie

Uruchomienie zakładu CREATON Polska 12 września 2012 r. było przełomowym przedsięwzięciem firmy w skali całej Europy

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie  - wyrobisko gliny.

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie  - wyrobisko gliny.

Jego szerokość wynosi 11 m, a wysokość 3 m. Dzięki zautomatyzowanym liniom produkcyjnym fabryka może wytwarzać ponad 30 milionów dachówek rocznie. – Jesteśmy jedynym zakładem w Polsce i na świecie, który wykorzystuje suszarnię rolkową do suszenia dachówek. Ta innowacyjna technologia zapewnia doskonałą jakość produktu, a jednocześnie zużywa mniej energii, emituje mniej CO2 i znacząco skraca czas suszenia – mówi Łukasz Walkiewicz, Dyrektor Zakładu CREATON w Widziszewie. 

Ze względu na ogromny obszar, nowoczesne rozwiązania oraz imponującą wydajność wyróżniamy się wśród wszystkich obiektów Grupy CREATON & TERREAL. Mamy jeden z największych wolumenów produkcji, jeśli chodzi o produkcję dachówek ceramicznych – dodaje.

Widziszewska fabryka była pierwszym na terenie Polski zakładem CREATON wyspecjalizowanym w produkcji pokryć ceramicznych. To w niej opracowano i wdrożono do produkcji wielkoformatową holenderkę płaską TITANIA w pełni dopasowaną do specyfiki polskiego rynku. 

Jest to niezmiennie jedna z najpopularniejszych dachówek ceramicznych na rynku. W ciągu następnych lat dołączyły do niej kolejne modele – nowoczesna dachówka płaska SIMPLA i inspirowana dachówką reńską KODA.

Widziszewo szczyci się również bardzo długimi tradycjami rzemieślniczymi. Już w XIX wieku z okolicznych złóż wypalano ceramikę budowlaną. W skali lokalnej uruchomienie widziszewskiej fabryki otworzyło perspektywy rozwoju regionu oraz zapewniło możliwość znalezienia atrakcyjnej pracy okolicznym mieszkańcom.

Firma CREATON Polska z powodzeniem skorzystała z kapitału ludzkiego w postaci pracowników lokalnych cegielni, których zaprosiła do współpracy, tworząc doskonale wyszkoloną kadrę ekspertów kontynuujących ponad 130-letnią europejską tradycję marki CREATON w produkcji wysokiej jakości dachówek ceramicznych, tym razem na terenie naszego kraju.

– Tematyka dotycząca gliny towarzyszyła mi od najmłodszych lat, głównie ze względu na to, że mój ojciec pracował w jednej z pobliskich cegielni. Jak tylko w lokalnych mediach zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o budowie w naszej okolicy najnowocześniejszego zakładu dachówki ceramicznej w Europie, zdecydowałem, że koniecznie muszę się w nim zatrudnić – opowiada Marcin Nowak, kierownik magazynu. 

Dziś patrząc z perspektywy dziesięciu przepracowanych tu lat, z dumą mogę powiedzieć, że jest to moje miejsce – dodaje.

Strategia nastawiona na innowacyjność skutkuje stałym wprowadzaniem kolejnych, nowoczesnych rozwiązań w Widziszewie. 

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie.

W przyszłości rozważane jest zainstalowanie na terenie fabryki pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych oraz pozyskiwanie energii z biomasy, wiatru lub innych zielonych technologii. Dzięki nim możliwe będzie uzyskanie pełnej neutralności względem środowiska naturalnego.

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie - linia produkcyjna.

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie  - skład dachówek

Fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie  - skład dachówek.