Ceramiczne ozdoby dachowe – piękne zwieńczenie dachu

Ceramiczne ozdoby dachowe – piękne zwieńczenie dachu

Montaż Twojego dachu jest już na ukończeniu. Wybrałeś dachówki ceramiczne o idealnej powierzchni, cechujące się świetnymi parametrami użytkowymi. Czy zastanawiałeś się w jaki sposób możesz podkreślić szczególny, wręcz niepowtarzalny, charakter połaci dachowej? Sięgnij po ceramiczne ozdoby dachowe! To rozwiązanie pomoże Ci uzyskać w pełni wyjątkowy efekt.
 

Ceramiczne ozdoby dachowe – więcej niż tylko dekoracja

Podstawowym zadaniem montowanych obecnie na dachach ozdób ceramicznych jest uatrakcyjnienie i urozmaicenie wyglądu połaci. To dzięki nim będziesz w stanie spersonalizować wygląd dachu. 

Nadać mu unikatowy charakter, dopasowany do swoich indywidualnych oczekiwań lub uzyskać efekt spójności z otaczającą architekturą.Dzięki odpowiednim ozdobom wyróżnisz swój dom spośród innych lub odwrotnie – sprawisz, aby komponował się z sąsiadującymi zabudowaniami. 
Wykonane z gliny figurki dachowe stosowane były na dachach już od VI wieku naszej ery. 

Ceramiczne ozdoby dachowe – więcej niż tylko dekoracja

Przypisywano im wtedy magiczną rolę. Umieszczane na połaci jako swoiste talizmany, miały zapewniać mieszkańcom domu pomyślność. Chronić ognisko domowe przed nieszczęściem.

Dzisiaj głównie takie elementy ozdobne kalenicy, jak i różne dodatkowe akcesoria ceramiczne pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Choć kto wie, może i dziś wielu z nas chętnie zdecyduje się zamontować na swoim dachu orła, który być może przyniesie szczęście i ochronę domownikom.

Jak wybrać najlepszą ceramiczną ozdobę dachową?

Jak wybrać najlepszą ceramiczną ozdobę dachową?


Aktualnie na rynku znajdziesz różne akcesoria dekoracyjne. Każdy z topowych producentów zarówno ciężkich, jak i lekkich pokryć dachowych ma w portfolio liczne ozdoby. Swoim stylem mogą one nawiązywać do znanych od lat, tradycyjnych kształtów, jak m.in.: szpice, kolce, karczochy.

Te uniwersalnych ornamenty stanowią zwykle dekoracyjne zwieńczenie dachów trój lub czterospadowych. Gustownie prezentują się na budynkach nawiązujących stylem do dawnej lub klasycznej architektury.

Identyczną funkcję spełniać mogą ceramiczne figurki zwierząt: kota, orła, koguta lub wiewiórki. Doskonale komponują się one z sielskim krajobrazem. 

Innym sposobem na uzyskanie eleganckiego wykończenia jest zamontowanie ozdobnej zaślepki gąsiora zawierającej rok budowy domu, mającej dekoracyjny kształt muszli lub słońca. 

Oryginalnie wyglądają również figurki postaci – na przykład lunatyka trzymającego latarnię solarną lub śpiocha spadającego z dachu.

Rozważając zakup akcesoriów dekoracyjnych powinieneś wziąć pod uwagę również wielkość dostępnych elementów. Tu masz wybór między produktami dopasowanymi do połaci o zdecydowanie mniejszej powierzchni. Ich wysokość oscyluje między 12 a 40 cm.

Dostępne są również większe, których wysokość sięga nawet 70 cm. Te z powodzeniem zastosować można na dachach o większej powierzchni. 

Estetyka i trwałość ceramicznych ozdób dachowych 


Jeśli wiesz już, które ceramiczne ozdoby dachowe sprawdzą się idealnie na Twoim dachu, to warto zastanowić się czy będą one kompatybilne z Twoją dachówką. Czy uda się je w estetyczny sposób zamontować w odpowiednim miejscu na połaci?

Postaraj się więc, aby ozdoby pochodziły od tego samego producenta co dachówki. Będą one wówczas spójne estetycznie z resztą dachu, a równocześnie w pełni kompatybilne z gąsiorami oraz pozostałymi elementami. Możesz mieć pewność, że ich montaż przebiegnie sprawnie.

Wszystkie wieńczące nasz dom dekoracje narażone są na te same czynniki atmosferyczne co dachówki. Dlatego takie akcesoria również powinny być wykonane z najlepszej jakości surowców i trwałe mimo niekorzystnych warunków: wilgoci, wiatru czy mrozu.

Już na etapie wyboru musisz zadać sobie pytanie, czy będą one porównywalnie trwałe z pozostałymi produktami zastosowanymi na dachu. 

Nie możesz dopuścić do tego, aby słabej jakości element dekoracyjny po paru latach, pod wpływem czynników atmosferycznych, wpływał negatywnie na estetykę całego dachu.

Estetyka i trwałość ceramicznych ozdób dachowych

Elementy ozdobne kalenicy i ceramiczne akcesoria dekoracyjne znajdujące się ofercie marki CREATON pod względem jakości dorównują dachówkom ceramicznym. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych i starzenie. Cechują się doskonałą estetyką dzięki zastosowaniu w procesie produkcji wysokiej jakości gliny. Uszlachetnienie powierzchnią angobowaną NUANCE lub glazurowanymi – FINESSE i NOBLESSE zapewniają wysoki walor dekoracyjny. Kompatybilność ze wszystkimi systemami gąsiorów w ofercie gwarantują prosty i szybki montaż.

DACHÓWKA CERAMICZNA – JAKIE MOŻE MIEĆ KOLORY?

Współczesne pokrycia dachowe wykonane z dachówek ceramicznych są dostępne w różnych stylach i wielu wybarwieniach – od tradycyjnej czerwieni po inne kolory tęczy: pomarańcze, zielenie, niebieskości czy fiolety. 

 

DACHÓWKA CERAMICZNA – JAKIE MOŻE MIEĆ KOLORY?